Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων


Pappos

Recommended Posts

Πήγαινε και κάνε την ερώτηση σου στους καθηγητές και τους ερευνητές του ΕΜΠ που στην παρακάτω έκθεση και συγκεκριμένα στην σελίδα 20 έβγαλαν τα MSc των χαμηλόβαθμων αγγλικών ιδρυμάτων ισότιμα με ΤΕΙ . Τόσο χαζοί ήταν που έβγαλαν ένα τέτοιο συμπέρασμα εάν δεν έλεγχαν όλες τις διαφορές και λεπτομέρειες των προγραμμάτων σπουδών ???

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Τόσο πολύ τσούζει που ακόμη και τα MSc των χαμηλόβαθμων αγγλικών ιδρυμάτων μπορούν να τα κάνουν ισότιμα με Κολλέγια....

 

Master δεν...

 

ΔΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ

 

 

Aν δεν γίνει 3+2...δεν...θα το βλέπε μόνο από μακριά...ή από αυτούς που το έχουν αποκτήσει...

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Και να μην τα κάνουν μάστερ πάλι κερδισμένοι βγαίνουν σήμερα οι διπλωματούχοι διότι ως πλειοψηφία δεν θα επιτρέψουν να δοθούν Ε.Δ στα ΤΕΙ πριν ξεκαθαριστεί η δική τους αναβάθμιση . Όσον αφορά τα κολλέγια που ανάφερες η ύπαρξη και μόνο του ΔΟΑΤΑΠ και η αναφορά του στο νέο νομοσχέδιο για την παιδεία φτάνει για να μην τα πάρουν όλα τα δικαιώματα και σε συνδυασμό με τις αναγνωρίσεις που θα αναλάβει το ΤΕΕ από 01/01/2013 ποιός το πιάνει μετά !!!

Edited by IAN
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και να μην τα κάνουν μάστερ πάλι κερδισμένοι βγαίνουν σήμερα οι διπλωματούχοι διότι ως πλειοψηφία δεν θα επιτρέψουν να δοθούν Ε.Δ στα ΤΕΙ πριν ξεκαθαριστεί η δική τους αναβάθμιση

 

Ειναι μεγαλη συζητηση αν εσυ θα επρεπε καν να εχεις ΕΔ και αναγνωριση του πτυχιου σου και αντι να εισαι λιγο προσεκτικος στο τι λες

εμφανιζεσαι εξαιρετικα επιθετικος απεναντι στους ΤΕ σε μεγαλυτερο βαθμο απ`οτι πολλοι διπλωματουχοι του ΕΜΠ και καλων ΑΕΙ

της αλλοδαπης.

 

Επισης επειδη εισαι πολυ προκλητικος για εξηγησε μας απο μηχανικος ραδιοτηλεπικοινωνιων πως δηλωνεις ηλεκτρολογος μηχανικος?

Απεκτησες πραγματικα πληρη ΕΔ ηλεκτρολογου μηχανικου η απλα θελεις να το παιζεις μουρη?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

πάλι κερδισμένοι βγαίνουν σήμερα οι διπλωματούχοι διότι ως πλειοψηφία δεν θα επιτρέψουν να δοθούν Ε.Δ στα ΤΕΙ πριν ξεκαθαριστεί η δική τους αναβάθμιση

 

Δεν με ενδιαφέρει ποιος βγαίνει κερδισμένος...

Μπορεί τα ΤΕΙ να τα ισοτιμήσουν με κολλέγια ή τεχνικά λύκεια ή να τα εξαφανίσουν...αλλά εσύ Master δεν θα πάρεις ποτέ.

Master τα πανεπιστήμια χωρίς αλλαγή προγράμματος σπουδών δεν θα αποκτήσουν ποτέ.

Τ Ε Λ Ο Σ

3+2 κύριοι...ακούς Μπαμπινιώτη ???

Και κοίτα μην κάνεις τις ίδιες μ@λ@κιες που έκανε και η Αννούλα...

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε...

 

 

Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων ισχύει:

 

Επίπεδο 6: Σχετίζεται με τον πρώτο κύκλο προσόντων της Ανώτατης Εκπαίδευσης

 

Πρώτος κύκλος προσόντων της Ανώτατης Εκπαίδευσης. Δηλαδή πρώτος τίτλος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Δηλαδή ΑΕΙ/ΤΕΙ Επίπεδο 6...

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Βουλγαρία--τα λέει όλα...Εγώ όταν με ρωτάνε τι σπουδάζω λέω στο ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης εσύ τι έλεγες?Βουλγαρία?Ή ξεκινούσες με το παραμυθάκι σου ότι η σχολή σου είναι ισάξια των καλύτερων πανεπιστημίων του κόσμου?αστειάκι!!

Και για μια ακόμη φορά όταν ξεκινήσει το εθνικό πλαίσιο προσόντων στο 6 θα μπουν τα ΑΕΙ(πανεπιστήμια/τει/πολυτεχνεία)

Όλα τα άλλα είναι ελληνικές πατέντες που δεν έχουν πέραση στην πολιτισμένη Ευρώπη.Γιατί με τι λογική ορισμένων διπλωματούχων τότε πρέπει και τα υπόλοιπα ΑΕΙ (πανεπιστήμια/τει) να αναγνωριστούν σαν μεταπτυχιακά γιατί στην υπόλοιπη Ευρώπη απαιτούνται 180 διδακτικές μονάδες για τον προπτυχιακό τίτλο δηλαδή 3 χρόνια οπότε και τα 4ετή ιδρύματα της Ελλάδας πρέπει να αναγνωριστούν και σαν master

Edited by konst
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεγαλη συζητηση αν εσυ θα επρεπε καν να εχεις ΕΔ και αναγνωριση του πτυχιου σου

 

Σε αυτό δεν θα με κρίνεις εσύ αλλά το ΔΟΑΤΑΠ .

 

και αντι να εισαι λιγο προσεκτικος στο τι λες

εμφανιζεσαι εξαιρετικα επιθετικος απεναντι στους ΤΕ σε μεγαλυτερο βαθμο απ`οτι πολλοι διπλωματουχοι του ΕΜΠ και καλων ΑΕΙ

της αλλοδαπης.

 

Και εσύ εμφανίζεσαι ως δικηγόρος των άλλων και προκατηλλημένος απέναντι μου χωρίς να με γνωρίζεις .Δεν παύει όμως να αποτελεί μια ελεύθερη άποψη του φόρουμ .Αυτό λοιπόν κάνω και εγώ . Λέω ελεύθερα την άποψη μου και το τι ισχύει σήμερα από αυτά που ξέρω .

 

Επισης επειδη εισαι πολυ προκλητικος για εξηγησε μας απο μηχανικος *************** πως δηλωνεις ηλεκτρολογος μηχανικος?

 

Δεν σε γνωρίζω φίλε μου για να σου δώσω αναφορά για προσωπικά μου στοιχεία .Αναφορές δίνω εκεί που πρέπει και όχι σε αγνώστους ενός φόρουμ .Είσαι ένας άγνωστος εδώ μέσα όπως όλοι μας .

 

Απεκτησες πραγματικα πληρη ΕΔ ηλεκτρολογου μηχανικου η απλα θελεις να το παιζεις μουρη?

 

Γιατί ρωτάς εμένα ? Πέρνα να ρωτήσεις το ΔΟΑΤΑΠ και πάρε και ένα αντίγραφο της μελέτης μου για να δεις τις διαφορές .

Edited by IAN
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον αναφερεις τον αδεκαστο και κυριως αδιαφθορο ΔΟΑΤΑΠ i rest my case...Καταλαβα αρκετα μην συνεχιζεις.

 

Και που σαι...το ΤΕΕ ονειρεύεται την ενσωμάτωση του ΔΟΑΤΑΠ...

 

Χαχαχαχαχα

 

Κοίτα κάτι άτομα (βλέπε Λάζαρο) που θα ελέγχουν ακαδημαϊκούς από την Ευρώπη...

 

Αν μιλήσω για μπανάνες θα φταίω εγώ ???

 

Και ναι, οι υπόλοιποι έχουν δικαίωμα να μιλήσουν έστω και για τα προγράμματα σπουδών και τι είναι καλύτερο να γίνει ακαδημαϊκά...(Πολυτεχνεία κυρίως και πανεπιστήμια)....αλλά να μιλάνε και οι εκ Βουλγαρί@ς ???

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Απλα θα πρεπει ο καθενας που σεβεται τον εαυτο του να βρει τροπους να παρακαμψει ΔΟΑΤΑΠ και ΤΕΕ. Εγγραφη σε αλλα ευρωπαικα

επιμελητηρια μηχανικων,αποκτηση ΕΔ μεσω πιστοποιησης απο διεθνεις οργανισμους κτλ κτλ. Δεν θα αφησουμε την chiquita να πλουτισει

απο τις εξαγωγες στην χωρα μας...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.