Μετάβαση στο περιεχόμενο

Hμιυπαιθριος που έχει μετρήσει στη δόμηση


Recommended Posts

Προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται και δεν βγάζω άκρη...

Έχω τα σχέδια από μια δίωροφη κατοικία... Τόσο στο ισόγειο όσο και στον 1ο , ενώ στα σχέδια φαίνεται ένας ημιυπάιθριος στην πραγματικότητα αυτός είχε κλείσει απ την αρχή

Ωραια μέχρι εδώ. Με προβληματίζει όμως που στο δίαγραμμα κάλυψης προσμετράται σας πραγματοποιημένη δόμηση και ο ημιυπαίθριος..Ενώ στις κατόψεις τον ξεχωρίζουν. Και στο στέλεχος η άδεια γράφει το συνολικό εμβαδό μαζί με τον ημιυπαίθριο.. Γιατί συμβαίνει αυτό?

Να τακτοποιήσω με νέα κάτοψη και να μην θεωρήσω σαν αυθαιρεσία αυτόν τον χώρο?

Link to comment
Share on other sites

εγώ τον ονομάζω έτσι? οι εγκεκριμένες κατόψεις και ο μηχανικός τον δείχνει και τον ονομάζει ως ημιυπαίθριο...

Link to comment
Share on other sites

Στο ΔΚ κάλυψης τον ονομάζει ημιυπαίθριο? και στις πράξεις τον προσμετρά στον ΣΔ?

 

(μπορείς να βάλεις σχέδια γιατί κάτι δεν πάει καλά εδω φιλε )

Link to comment
Share on other sites

και εγώ κάτι τέτοιο πιστεύω....στις τομές και όψεις φαίνεται σαν ημιυπαίθριος....Η πραγματοποιούμενη δόμηση ψιλοδιαφέρει από τα σχέδια . Στο ΔΚ αναφέρονται τα τ.μ του ημιυπαίθριου και ταυτόχρονα προσμετρά και στην δόμηση... Και στο στέλεχος αναγράφονται τα τμ με τον ημιυπαίθριο μέσα..

Και να μιλήσω και με αριθμούς λίγο....

 

Στο Δκ:

 

Επιτρεπόμενη κάλυψη = 324 τ.μ

 

Πραγματοποιούμενη κάλυψη = 61,80 τ.μ

 

Πραγματοποιούμενη δόμηση = 61.80 τ.μ + 61,80 = 123,60 τ.μ

 

Ημιυπ. Χώροι = 21,90 τ.μ

 

 

και στην κάτοψη αναφέρεται: Εμβαδό ισογείου= 39,90 τ.μ

 

Εμβαδό ημιυπαίθριου = 21,90 τ.μ

(το ίδιο ισχύει και στον πάνω όροφο)

 

Επομένως εγώ ακολουθώ το διάγραμμα κάλυψης , και το στέλεχος όπου αναγράφεται δόμηση 123,60 τ.μ, και δεν δίνω σημασία στην κάτοψη , τακτοποιώντας με νέα κάτοψη όπου δείχνω ότι ο ημιυπαίθριος έχει κλειστεί ?

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση (αν θυμάμαι καλά) ότι για το νόμιμο περιτύπωμα του κτιρίου υπερισχύει αυτό που δείχνει το ΔΚ από την κάτοψη.

Σίγουρα υπερισχύει των τμ. που δείχνουν στην δεύτερη σελίδα του στελέχους της οικοδομικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ίδια περίπτωση, αλλά επειδή το πρόστιμο βγαίνει πολύ μικρό (άδεια του ''70), τον "τακτοποιώ". Τότε δεν υπήρχαν ΗΧ αλλά τον εμφανίζουν στα Δ.Κ. μεταγενέστερες άδειες προσθήκης ( 5 άδειες προσθήκης )

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου το εξής: Οταν θα πάει να το μεταβιβάσει, θα προσκομίσει την κάτοψη. Αρα μήπως θα πρέπει, να τακτοποιηθούν οι αυθαιρεσίες με βάση την κάτοψη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.