Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Φωτοβολταϊκών


giannishlektr

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε. (από ΤΕΙ)

 

Θέλω να υπογράψω κάποιες μελέτες που αφορούν φωτοβολταϊκες εγκαταστάσεις.

Είναι λίγος ο καιρός που έχω πάρει πτυχίο,και δεν γνωρίζω την διαδικασία!

 

Αρχικά πρέπει να βγάλω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος & μετά να γραφτώ στο επιμελητήριο,ώστε να πάρω σφραγίδα?

 

Υπάρχει κόστος σε αυτήν την διαδικασία?

επειδή δεν είναι κάτι στάνταρ,και η όλη διαδικασία αφορά 2-3 μελέτες δεν υπάρχει η δυνατότητα να δαπανήσω χρήματα.

 

Κάθε συμβουλή δεκτή!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Να πας στην περιφερεια της περιοχης σου και να βγαλεις αδεαι εγκαταστατη ηλεκτρολογου.Οπωσδηποτε θες σφραγιδα,εναρξη στην εφορια,λογιστη,ανοιγμα βιβλιων.τρυπημα τιμολογιων και αποδειξεων παροχης και μετα πολυ διαβασμα για να μην κανεις καμια βλακεια και μας παρεις ολους στο λαιμο σου. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά την μελέτη δεν υπάρχει πρόβλημα,μιας και γνωρίζω,αλλά γίνεται και σε συνεργασία με άλλον που έχει κάνει αρκετές μελέτες.

 

Αξίζει να κάνω όλα αυτά,μόνο για να υπογράψω 2-3 μελέτες?

αν κάνω έναρξη στην εφορία,μετά θα φορολογηθώ κιόλας?γιατί αυτήν την στιγμή δεν κάνω φορολογική δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι θα φορολογηθεις φιλε μου απο τη στιγμη που κανεις στην εφορια εναρξη επαγγελματικων εργασιων.

Τωρα το αν αξιζει ή οχι θα το κρινεις εσυ.Πολλοι μηχανικοι παντως δεν εχουν ουτε αυτες τις 2-3 μελετες το χρονο που λες οτι θα εχεις εσυ.

Παρ'τα μαυρα τοτε ή μην αμοιβεσαι καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις έναρξη και βάλε τον άλλο να υπογράψει....Δεν αξίζει για 1-2 περιπτώσεις να φας το τέλος επιτιδεύματος, τρέξιμο στις εφορίες κτλ......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.

 

Τις μελέτες δεν θα τις κάνω αποκλειστικά εγώ,απλά εγώ θα υπογράφω στην περίπτωση που προχωρήσω.

 

Από εκεί και πέρα ομολογώ πως έχω μπερδευτεί με την διαδικασία,μιας και στην εφορία που ρώτησα δεν πήρα ξεκάθαρες απαντήσεις.

 

Οπότε,για να μπορώ να υπογράψω μια μελέτη Φ/Β συστήματος θα πρέπει:

 

1.Να γραφτώ απαραιτήτως στο επιμελητήριο (υπάρχει κόστος εδώ?)

 

2.να κάνω έναρξη στην εφορία.

 

3.να βγάλω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

 

4.να ασφαλιστώ στο ταμείο των μηχανικών.

 

 

ισχύουν αυτά? και ακόμα τι άλλο?

 

Μάλλον δεν αξίζει γιατί δεν είναι μια μακροχρόνια συνεργασία,αλλά περισσότερο για την υπογραφή 2-3 μελετών που πρόκειται να γίνουν στους επόμενους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

1.Δεν γράφεσαι σε κανένα επιμελητήριο παρά μόνο στην ΕΕΤΕΜ

2.Ναι

3.Ναι

4.Θα ασφαλιστείς στον ΟΑΕΕ

Εαν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με τον ελεύθερο επάγγελμα τότε δεν αξίζει να κάνεις όλα αυτά μόνο για 2 υπογραφές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.