Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό Διάγραμμα για αποδοχή Κληρονομιάς σε μη οριοθετημένο οικ. (προ'23).


Recommended Posts

Χαίρετε. Είμαι νέος Τοπ. Μηχ. Τ.Ε. και χρειάζεται να συντάξω ένα Τ.Δ. για αποδοχή κληρονομιάς. Θα ήθελα να περιγράψω την περίπτωση, τα δεδομένα αυτής και αν θέλει και έχει χρόνο κάποιος να μου απαντήσει τι πρέπει να προσέξω, τι να λάβω υπ' οψην μου,τι είναι αναγκαίο γι' αυτό την δικαιοπραξία τι παραλείπω και κάποια άλλη συμβουλή σχετικά με την περίπτωση.

Αρχικά μιλάμε για ένα αγροτεμάχιο 7 στρ. με 3 κληρονόμους, εξ'αδιαιρέτου. Υπάρχουν συμβόλαια. Δεν υπάρχει παλαιό τοπογραφικό.

Ερώτηση 1η: Χρειάζεται να αναγράφεται στο Τ.Δ. αν είναι εντός ή εκτός οικισμού; Αν ναι, πως αυτό μπορώ να το γνωρίζω απ'την στιγμή που μου είπαν από την Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου της περιοχής ότι, δεν έχει οριοθετηθεί ο οικισμός;

Ερώτηση 2η: Πρέπει να αναγράφεται στο Τ.Δ. αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο; Όσων αφορά τους όρους δόμησης μου είπαν: ότι ισχύει για τους οικισμούς προϋφιστάμενους του 1923.

Ερώτηση 3η: Θα υπάρχει στο Τ.Δ. σχετικός πίνακας με τα ποσοστά των κληρονόμων;

Εκτός από τα όριο του γηπέδου, τις κορυφές του (με τον πίνακα συντ/νων), τις διαστάσεις του και το εμβαδόν του χρειάζονται και όλα τα ακόλουθα:

 

α) Τα επικείμενα εντός του ακινήτου και των ομόρων σε ζώνη είκοσι (20) μέτρων διαστασιολόγηση των κτισμάτων και χαρακτηρισμός αυτών αν υπάρχουν;

β) τους δρόμους που το περιβάλλουν και όλα τα στοιχεία γι' αυτούς (χαρακτηρισμό, ονομασίες)

γ)Τα ρέματα που διασχίζουν ή εφάπτονται με το γήπεδο ή τα όμορα γήπεδα σε απόσταση τουλάχιστον 20μ. από αυτά και αν το ρέμα είναι οριοθετημένο ή όχι;

δ) Να φαίνονται τυχόν εναέριες γραμμές μεταφοράς υψηλής τάσης που τυχόν διασχίζουν το γήπεδο ή διέρχονται σε απόσταση μέχρι 60μ. από τα όρια του ακινήτου.

ε) Οδοιπορικό σκαρίφημα όπου θα απεικονίζεται το γήπεδο με αποστάσεις από χαρακτηριστικά σημεία (εκκλησίες δρόμους);

στ) Απόσπασμα πιν. ΓΥΣ (1:5000)

ζ) Όροι δόμησης και υψόμετρα των κορυφών του γηπέδου;;

 

Επίσης, πρέπει να βεβαιώνεται αν το γήπεδο ανήκει σε τυχόν ΖΟΕ ή όχι;; Οτι δεν περιλαμβάνεται σε ζώνη αρχαιολογίας και ότι τι χαρακτηρισμό έχει η περιοχή (δασική ή μη).;;

 

Μπορεί να έχω γράψει και τίποτα άκυρο γενικά, παρακάλω την κατανόηση σας..

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχει οριοθετηθεί, πως οι όροι δόμησης που σου είπαν αφορούν προυφιστάμενους του '23?

Link to comment
Share on other sites

....ευλογη η απορια του πσειρακ...

 

αλλά,

πριν απαντησουμε στον μιμακο

αναρωτιεμαι,

μηπως θα ηταν πιο ωφελιμο για τον ερωτωντα να του προτειναμε να διαβασει επ' ολιγον τον 651

και να επανελθει για διευκρινισεις...?

[και αφου ξεκαθαρισει αν ειναι γηπεδο ή οικόπεδο?]

καλησπερα σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον συνονόματο. Προσωπικά στις πρώτες μου δουλειές συνεργαζόμουν με εμπειρότερο μηχανικό.

Πολύ συνοπτικά η απάντηση στις 3 ερωτήσεις είναι καταφατική και όσο για την λίστα που παραθέτεις, ναι χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον. Θα ξανά καλέσω να ρωτήσω αυτό που είπε και ο pseirak.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης χρησιμοποίησε την αναζήτηση, πολλά από τα ερωτήματα σου έχουν απαντηθεί πολλές φορές σε προηγούμενες δημοσιεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, πρέπει να βεβαιώνεται τι χαρακτηρισμό έχει η περιοχή (δασική ή μη).;;

 

Πέρα από την εύλογη απορία του pseirak, όσον αφορά την παραπάνω παράθεση να πω ότι αν δεν υπάρχει πράξη χαρακτρηρισμού δεν έχει καμιά αρμοδιότητα ο μηχανικός να κρίνει τον χαρακτήρα μιας έκτασης παρά μόνο οι υπηρεσίες του κράτους (Δασαρχείο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.