Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαιωμένο πρόστιμο: ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ Ή ΑΝΑΣΤΕΛΛΕΤΑΙ;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Σε αυθαίρετο κτίσμα έχει γίνει έκθεση αυθαιρέτου το 2006 και έχει βεβαιωθεί πρόστιμο διατήρησης (~30.000€) και πρόστιμα διατήρησης (~90.000€)

 

Αν το τατκοποιήσω σήμερα με το Ν.4014/2011 σύμφωνα με το άρθρο 24/παρ.10 και 11 "αναστέλλεται η επιβολή προστίμων και κυρώσεων... κλπ."

 

Το ερώτημα μου είναι το πρόστιμο που σήμερα εκκρεμεί (δηλ. 120.000€ περίπου) διαγράφεται ή απλώς αναστέλλεται για 30χρόνια και μετά το πέρας αυτών θα ξαναεμφανιστεί κανονικά;;;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε εμένα δεν θα με ανησυχούσε αυτό αλλά το γεγονός πως ο νόμος δεν μιλάει για βεβαιωμένα πρόστιμα αλλά για αναστολή επιβολής προστίμων. Νομίζω πως τα βεβαιωμένα θα συνεχίσουν να είναι απαιτητά σήμερα και όχι μετά από 30 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλά στη περίπτωση που έχω πληρώσει μέρος του προστίμου, το οποίο συμψηφίζεται, στη συνέχεια πας τα χαρτιά της τακτοποίησης στη πολεοδομία (η οποία τα στέλνει και στην εφορεία) και το πρόστιμο δεν υφίσταται πλέον. Αναστέλλεται ή διαγράφεται δεν ξέρω, αλλά την έχει κάνει τη διαδικασία συνάδερφος και το πρόστιμο πλέον δεν είναι απαιτητό σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Αυτό είναι στοιχείο που δεν το ήξερα.

Σίγουρα μιλάς για βεβαιωμένα ποσά και όχι για ποσά που ήταν στα χαρτιά της πολεοδομίας μόνο;

 

Πάντως, το τι θα συμβεί μετά από 30 χρόνια δεν το γνωρίζουν ούτε αυτοί που έκαναν τον νόμο. Αλλά η λέξη αναστολή οδηγεί την σκέψη πως μετά θα αναζητηθούν. Αν δεν υπάρξει νέα αναστολή :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την ίδια άποψη με εσένα έχω για αυτό ανησυχώ... αλλά τι γίνεται στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι γενικά ασαφές.

Link to comment
Share on other sites

Οπως λέει και η εγκύκλιος 1 , στο Γ 3, υπάρχει πρόβλεψη για βεβαιωμένα και ανείσπρακτα πρόστιμα και για τον 3843 αλλά και για τον 4014.Η πολεοδομία συντάσσει ΑΦΕΚ, (Ατομικό Φύλλο Έκπτωσης), με το οποίο ακυρώνει τα πρόστιμα αυτά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μανώλη σε ευχαριστώ πολύ.

Έφαγα τη νομοθεσία για να βρώ κάτι και τη συγκεκριμένη εγκύκλιο δεν τη διάβασα

με καθησύχασες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.