Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΟΡΟΦΟΥ


gsxarou

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους.. όπως βλέπετε είμαι καινούρια στο φόρουμ και αυτό γιατί θα ήθελα την συμβουλή σας kai thn gnwmh sas σε κάτι που όσο κι αν ψάχνω δεν βγάζω άκρη....

 

 

η αδερφή μου σκέφτεται να μετατρέψει σε σπίτι ένα υπάρχον κτήριο (30t.m) το οποιο χρησίμευε ως αποθήκη μέχρι τώρα προσθέτοντας από πάνω ακριβώς ένα ακόμα όροφο με σκεπή ώστε να γίνει "μαζονετα"... το θέμα είναι ότι μένοντας και ο γαμπρός μου χωρίς δουλειά και έχοντας ήδη 2 παιδιά ψάχνουν την πιο οικονομική λύση στο να φτιάξουν αυτό το σπίτι και να φύγουν από το ενοίκιο.. θέλουν να μονώσουν το ήδη υπάρχον κτήριο και να προσθέσουν τον όροφο από πάνω..

έχετε να μου προτείνεται κάτι άλλο πέρα το κλασικό τούβλο-"φενιζολ"-τούβλο και για την μόνωση και για το επιπλέον κτήριο????

 

 

ευχαριστώ εκ τον προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Η μετατροπή της αποθήκης σε κατοικία πρέπει να γίνει με άδεια από την πολεοδομία αλλιώς θεωρείται αυθαίρετο. Η καθ'ύψος προσθήκη πάλι θέλει άδεια και πολύ πιθανό καινούριες κολώνες - θεμέλια.

Για να γίνει μεζονέτα, (να ενωθεί το εσωτερικό του ισογείου με το εσωτερικό του ορόφου) πρέπει να κοπεί η πλάκα του ισογείου' αυτό θέλει έλεγχο στατικής επάρκειας για να ελεγχθεί αν θα πέσει σε ενδεχόμενο σεισμό.

Η μόνωση του υπάρχοντος γίνεται εύκολα με εξωτερική θερμομόνωση (ένα θερμομονωτικό σαν το φελιζόλ που σοβατίζεται).

Πήγαινε σε έναν μηχανικό γιατί οι απορίες θα αυξάνονται. Κοιτάξτε και την λύση του προκατασκευασμένου.

Link to comment
Share on other sites

sas ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

σαφώς και θα πάνε σε μηχανικό και θα βγάλουν και άδεια απλά κάνουν μια έρευνα πριν ώστε να έχουν μια εικόνα για το πια υλικά είναι πιο οικονομικά στην κατασκευή του επιπλέουν ορόφου και στην μόνωση του υπάρχοντος κτηρίου... δεν θέλουν να γκρεμίσουν το υπάρχον οίκημα γιατί μετά θα τους βγει σαφώς πιο ακριβά...

 

για την μόνωση που λέτε εννοείτε απλά να βάλουν felizol και μετά σοβά και είναι αρκετό??? δεν είναι απαραίτητο να μπει και επιπλέον τοίχος από τούβλα????

 

εσείς μιας και είστε μηχανικός και ξέρετε... σύμφωνα με την διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί (κολόνες κλπ) για να είναι ασφαλές ο επιπλέον όροφος και στο σύνολο φυσικά όλο το οίκημα πια θα προτείνατε σαν πιο οικονομική λύση... το "προκατ" η το τούβλο??? πάνω κάτω από θέμα υλικών και μονο... πέρα τις επιπλέον έρευνες που φυσικά και θα κάνει ο μηχανικός...

έχω διάβαση και για το YTONG synggatalegete και αυτό στης "προκατ" κατασκευές γιατί η διαδικασία χτισίματος νομίζω είναι διαφορετική... θα το προτείνατε και αυτό σαν λύση για το επιπλέον οίκημα??

 

 

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγγνώμη για το μεγάλο post..

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή! Η εξωτερική θερμομόνωση δεν είναι απλά ενα "φελιζόλ" σοβατισμένο. Είναι ένα πιστοποιημένο σύστημα για την αντοχή του και δεν υπάρχει φόβος για τίποτα. Αν το φτιάξει όμως ένας μάστορας με δικά του υλικά, τότε θα δείτε τους σοβάδες με τον καιρό να ρηγματώνουν, με αποτέλεσμα να "παίρνει νερά το "φελιζόλ" και να πάνε όλα τα χρήματα πεταμένα. Προσοχή λοιπόν στην επιλογή των συνεργείων!

Τα ytong δεν είναι προκατασκευή, αλλά ένας τρόπος δόμησης χωρίς καθόλου θερμομόνωση, χωρίς "φελιζόλ". Τα τούβλα ytong ή τα παρεμφερή τους (ανάλογα το πάχος τους) έχουν καλύτερη θερμομονωτική ικανότητα απ'ότι τα κλασσικά τούβλα. Η προκατασκευή (ότι κατασκευάζεται δηλαδή σε συγκεκριμένες διαστάσεις στο εργοστάσιο και τοποθετείται στο έργο) θα μπορούσε να είναι ξύλινη, μεταλλική κλπ. μια αναζήτηση στο ιντερνετ θα βγάλει πολλά αποτελέσματα.

Θεωρώ ότι μία μεταλλική κατασκευή (κολώνες - δοκάρια), εξωτερική τοιχοποιία με τούβλα και εξωτερική θερμομόνωση, και εσωτερικά χωρίσματα με γυψοσανίδες ταιριάζει στις περισσότερες περιπτώσεις. Βέβαια όλα αυτά αποτελούν μια γενικόλογη πρόταση η οποία διαφοροποιείται ανάλογα.

Προσοχή βέβαια θέλει και η έννοια "οικονομικό". Τι προτιμούμε? το φτηνό ή αυτό που αποδεδειγμένα θα μας εξοικονομεί χρήματα?

Link to comment
Share on other sites

pffffff ούτε πολυκατοικία να χτίζαμε πια τόσο άγχος.....και να φανταστείτε oti σας γράφω από ολλανδία και μιας και είμαι στην "άκρη" από την πόλη που μένω (etten leur) μπροστά από το σπίτι μου που ήταν χωράφια μέσα σε 4 μήνες έχουν χτίση ένα ολόκληρο χωριό από 2 οροφές "μαζονετες" + σοφίτα... άλλη η "λογική δόμησης" όμως εδώ και αλλα τα υλικά τους...

 

Προσοχή! Η εξωτερική θερμομόνωση δεν είναι απλά ενα "φελιζόλ" σοβατισμένο. Είναι ένα πιστοποιημένο σύστημα για την αντοχή του και δεν υπάρχει φόβος για τίποτα. Αν το φτιάξει όμως ένας μάστορας με δικά του υλικά, τότε θα δείτε τους σοβάδες με τον καιρό να ρηγματώνουν, με αποτέλεσμα να "παίρνει νερά το "φελιζόλ" και να πάνε όλα τα χρήματα πεταμένα. Προσοχή λοιπόν στην επιλογή των συνεργείων!

 

φαντάζομαι ότι θα εννοείτε αυτό που κάνει ο σπύρος σούλης στην εκπομπή "με το δεξί" που αν θυμάμαι καλά βάζει felizol μετά ένα ειδικό πλέγμα (που προφανώς "συγκρατεί" το sofa πιο καλά) και μετά το σοβατίζει και δίνει και πιστοποιητικό... οποτε εμείς πρέπει να ζητήσουμε πιστοποιητικό από το συνεργείο για να είμαστε καλυμμένη μελλοντικά???? αυτό εννοείτε???

 

Τα ytong δεν είναι προκατασκευή, αλλά ένας τρόπος δόμησης χωρίς καθόλου θερμομόνωση, χωρίς "φελιζόλ". Τα τούβλα ytong ή τα παρεμφερή τους (ανάλογα το πάχος τους) έχουν καλύτερη θερμομονωτική ικανότητα απ'ότι τα κλασσικά τούβλα. Η προκατασκευή (ότι κατασκευάζεται δηλαδή σε συγκεκριμένες διαστάσεις στο εργοστάσιο και τοποθετείται στο έργο) θα μπορούσε να είναι ξύλινη, μεταλλική κλπ. μια αναζήτηση στο ιντερνετ θα βγάλει πολλά αποτελέσματα.

 

 

έχω ψάξει πολύ στο internet αλλα αναφέρουν και υλικά τα οποια δεν γνωρίζω και έχω μπερδευτή...

προσωπικά όμως εγώ κλείνω πιο πολύ προς το YTONG η σε παρεμφερές υλικό.. δεν ξέρω αν είναι σωστή η λογική μου αλλα είναι ένα ελαφρύ υλικό που μπορεί να χτιστή έχοντας σαν σημείο στήριξη μια σιδηροκατασκευή (kai ayth elafria se sxesh me to mpeton ) η οποια μπορεί να ξεκινήσει από την ήδη υπάρχουσα πλάκα η έστω από την βάση του υπάρχον κτηρίου περιμετρικά και έτσι η αρχική πλάκα και κολόνες του κτηρίου δεν "χρειάζονται" "φαντάζομαι" περαιτέρω ενίσχυση η αλλαγή... (συγγνώμη αν δεν τα γράφω σωστά)

 

 

Θεωρώ ότι μία μεταλλική κατασκευή (κολώνες - δοκάρια), εξωτερική τοιχοποιία με τούβλα και εξωτερική θερμομόνωση,

xmmmmmm εννοείται δηλαδή να γίνει ακριβώς όπως το αποκάτω ώστε "να γλιτώσουν χρήματα" από τον επιπλέον τοίχο που ΔΕΝ θα χτίσουν.... ΔΕΝ είναι κακή ιδέα.... και είναι και "ελαφριά" σχετικά" κατασκευή...

και εσωτερικά χωρίσματα με γυψοσανίδες ταιριάζει στις περισσότερες περιπτώσεις. Βέβαια όλα αυτά αποτελούν μια γενικόλογη πρόταση η οποία διαφοροποιείται ανάλογα.

 

το εσωτερικό τους το έχω προτείνει και το σκέφτονται και οι ίδιοι να γίνει με γυψοσανίδα σε περίπτωση φυσικά που ΟΤΑΝ αποφασίσουν τι υλικά θα χρησιμοποιήσουν θα τους το επιτρέπει φαντάζομαι .... πως να το πω???? το "είδος" τις πλακασ που θα έχει από πάνω... αν το βάρος τις δηλαδή θα μπορεί να κρατιέται σε κολόνες κάθετες η οριζόντιες ώστε να τους επιτραπεί στο εσωτερικό να χρησιμοποιηθεί χωρίς φόβο μονο γυψοσανίδα για την διαρρύθμιση...

 

Προσοχή βέβαια θέλει και η έννοια "οικονομικό". Τι προτιμούμε? το φτηνό ή αυτό που αποδεδειγμένα θα μας εξοικονομεί χρήματα?

 

σε αυτές τις εποχές???? το ΤΖΑΜΠΑ αλλα ο tzampas πέθανε και μας άφησε όλους χρεωμένους.... θέλει πολλλλλυυυυυ ψάξιμο είναι η αλήθεια....

 

συγγνώμη που σας ζάλισα παλη ...

 

Edited by gsxarou
Link to comment
Share on other sites

<p> </p>

<div>pffffff ούτε πολυκατοικία να χτίζαμε πια τόσο άγχος.....και να φανταστείτε oti  σας γράφω από ολλανδία και μιας και είμαι στην "άκρη" από την πόλη που μένω (etten leur) μπροστά από το σπίτι μου που ήταν χωράφια μέσα σε 4 μήνες έχουν χτίση ένα ολόκληρο χωριό από 2 οροφές "μαζονετες" + σοφίτα... άλλη η "λογική δόμησης" όμως εδώ και αλλα τα υλικά τους... </div>

<div> </div>

<div>

</div>

<div>Προσοχή! Η εξωτερική θερμομόνωση δεν είναι απλά ενα "φελιζόλ" σοβατισμένο. Είναι ένα πιστοποιημένο σύστημα για την αντοχή του και δεν υπάρχει φόβος για τίποτα. Αν το φτιάξει όμως ένας μάστορας με δικά του υλικά, τότε θα δείτε τους σοβάδες με τον καιρό να ρηγματώνουν, με αποτέλεσμα να "παίρνει νερά το "φελιζόλ" και να πάνε όλα τα χρήματα πεταμένα. Προσοχή λοιπόν στην επιλογή των συνεργείων!</div>

<div> </div>

<div>φαντάζομαι ότι θα εννοείτε αυτό που κάνει ο σπύρος σούλης στην εκπομπή "με το δεξί" που αν θυμάμαι καλά βάζει felizol μετά ένα ειδικό πλέγμα (που προφανώς "συγκρατεί" το sofa πιο καλά) και μετά το σοβατίζει και δίνει και πιστοποιητικό... οποτε εμείς πρέπει να ζητήσουμε πιστοποιητικό από το συνεργείο για να είμαστε καλυμμένη μελλοντικά???? αυτό εννοείτε???</div>

<div> </div>

<div>Τα ytong δεν είναι προκατασκευή, αλλά ένας τρόπος δόμησης χωρίς καθόλου θερμομόνωση, χωρίς "φελιζόλ". Τα τούβλα ytong ή τα παρεμφερή τους (ανάλογα το πάχος τους) έχουν καλύτερη θερμομονωτική ικανότητα απ'ότι τα κλασσικά τούβλα. Η προκατασκευή (ότι κατασκευάζεται δηλαδή σε συγκεκριμένες διαστάσεις στο εργοστάσιο και τοποθετείται στο έργο) θα μπορούσε να είναι ξύλινη, μεταλλική κλπ. μια αναζήτηση στο ιντερνετ θα βγάλει πολλά αποτελέσματα.</div>

<div> </div>

<div> </div>

<div>έχω ψάξει πολύ στο internet αλλα αναφέρουν και υλικά τα οποια δεν γνωρίζω και έχω μπερδευτή...</div>

<div>προσωπικά όμως εγώ κλείνω πιο πολύ προς το YTONG η σε παρεμφερές υλικό.. δεν ξέρω αν είναι σωστή η λογική μου αλλα είναι ένα ελαφρύ υλικό που μπορεί να χτιστή έχοντας σαν  σημείο στήριξη μια σιδηροκατασκευή (kai ayth elafria se sxesh me to mpeton ) η οποια μπορεί να ξεκινήσει από την ήδη υπάρχουσα πλάκα η έστω από την βάση του υπάρχον κτηρίου περιμετρικά  και έτσι η αρχική πλάκα και κολόνες του κτηρίου δεν "χρειάζονται" "φαντάζομαι" περαιτέρω ενίσχυση η αλλαγή... (συγγνώμη αν δεν τα γράφω σωστά)</div>

<div> </div>

<div> </div>

<div>Θεωρώ ότι μία μεταλλική κατασκευή (κολώνες - δοκάρια), εξωτερική τοιχοποιία με τούβλα και εξωτερική θερμομόνωση,</div>

<div>xmmmmmm εννοείται δηλαδή να γίνει ακριβώς όπως το αποκάτω ώστε "να γλιτώσουν χρήματα" από τον  επιπλέον τοίχο που ΔΕΝ θα χτίσουν.... ΔΕΝ είναι κακή ιδέα.... και είναι και "ελαφριά" σχετικά" κατασκευή...</div>

<div>και εσωτερικά χωρίσματα με γυψοσανίδες ταιριάζει στις περισσότερες περιπτώσεις. Βέβαια όλα αυτά αποτελούν μια γενικόλογη πρόταση η οποία διαφοροποιείται ανάλογα.</div>

<div> </div>

<div>το εσωτερικό τους το έχω προτείνει και το σκέφτονται και οι ίδιοι να γίνει με γυψοσανίδα σε περίπτωση φυσικά που ΟΤΑΝ αποφασίσουν τι υλικά θα χρησιμοποιήσουν θα τους το επιτρέπει φαντάζομαι .... πως να το πω???? το "είδος" τις  πλακασ που θα έχει από πάνω... αν το βάρος τις δηλαδή θα μπορεί  να κρατιέται σε κολόνες κάθετες η οριζόντιες ώστε να τους επιτραπεί στο εσωτερικό να χρησιμοποιηθεί χωρίς φόβο μονο γυψοσανίδα για την διαρρύθμιση...</div>

<div> </div>

<div>Προσοχή βέβαια θέλει και η έννοια "οικονομικό". Τι προτιμούμε? το φτηνό ή αυτό που αποδεδειγμένα θα μας εξοικονομεί χρήματα?</div>

<div> </div>

<div>σε αυτές τις εποχές???? το ΤΖΑΜΠΑ  αλλα ο tzampas πέθανε και μας άφησε όλους χρεωμένους.... θέλει πολλλλλυυυυυ  ψάξιμο είναι η αλήθεια....</div>

<div> </div>

<div>συγγνώμη που σας ζάλισα παλη ...</div>

<div> </div>

<div>

</div>

 

Link to comment
Share on other sites

Να πάνε σε ένα μηχανικό και να αφήσετε τον Σουλη να κανει τη δουλεια του

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. αυτό εννοώ. δεν ξέρω τι κάνει ο σούλης.

2. Λογικό είναι να κλείνεις στο ytong αφού δεν γνωρίζεις άλλα υλικά. Δεν πιστεύω ότι θα αντέξει η αποθήκη προσθήκη. Αυτό θα το αποφασίσει ο μηχανικός μετά από μελέτη.

3. ?

4. Σε καμία περίπτωση η πλάκα δεν στηρίζετε στους τοίχους!!! αλλά στις κολώνες.

5. Αν προτιμήσεις το τσάμπα, θα θυμηθείς αργότερα, πως "η φτήνια τρώει τον παρά". :mrgreen: Προτιμήστε να δώσετε κάποια χρήματα που θα πιάσουν τόπο, αν δεν υπάρχουν μην ανοίγεστε σε κάτι που θα σας φέρει μόνο προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

1. αυτό εννοώ. δεν ξέρω τι κάνει ο σούλης .

 

συγγνώμη αν άθελα μου σας πρόσβαλα... απλά επειδή ο συγκεκριμένος παρουσιαστής μέσα από την εκπομπή του συχρόνως διαφημίζει και διαφορα υλικά και τρόπους γι αυτό τον ανέφερα για να "δω" αν κατάλαβα σωστά...

 

2. Λογικό είναι να κλείνεις στο ytong αφού δεν γνωρίζεις άλλα υλικά. Δεν πιστεύω ότι θα αντέξει η αποθήκη προσθήκη. Αυτό θα το αποφασίσει ο μηχανικός μετά από μελέτη.

 

σαφώς... απλά μέχρι να πάνε εκεί κάνουμε μια μικρή έρευνα...

 

3. ?

εννοούσα (αν κατάλαβα καλά) ότι φτιάχνοντας το πλαίσιο p.x με σιδηροκατασκευή να κάναμε τον τοίχο μονό και την θερμομόνωση όπως στο είδη υπάρχον κτήριο...

 

4. Σε καμία περίπτωση η πλάκα δεν στηρίζετε στους τοίχους!!! αλλά στις κολώνες.

το φαντάζομαι... απλά εννοούσα ότι ανάλογος που μπορεί να πέφτανε οι κολόνες και τα "δοκάρια??" δεν ξέρω κατά ποσο θα ήταν "αισθητικά όμορφο" να χωριστή με γυψοσανίδα...

 

5. Αν προτιμήσεις το τσάμπα, θα θυμηθείς αργότερα, πως "η φτήνια τρώει τον παρά". :mrgreen: Προτιμήστε να δώσετε κάποια χρήματα που θα πιάσουν τόπο, αν δεν υπάρχουν μην ανοίγεστε σε κάτι που θα σας φέρει μόνο προβλήματα.

 

έχετε απόλυτο δίκιο... πλακα έκανα πριν... :smile:μα γι αυτό το λόγο προσπαθούμε να μασούμε πληροφορίες έτσι ώστε πηγαίνοντας και στο μηχανικό να δούνε αν με τα χρήματα που διαθέτουν μπορούν να κάνουν κάτι "αρκετά καλο" η αν απλά πρέπει να απορρίψουν την ιδέα.... :sad: :sad: :sad:

 

 

σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠAAAAΡA ΠΟΛΥ πάντως που ασχοληθήκατε με το θέμα μου... οι συμβουλές σας και οι παρατηρήσεις σας πραγματικά μου άνοιξαν τα μάτια.... :shock: :shock: :shock:

 

και πάλι ευχαριστώ..

 

καλο βράδυ..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.