Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό μετατροπής img σε shp


Recommended Posts

Τι ακριβειας ειναι ο χαρτης;

 

Όπως είπα, οι ισοϋψείς βασίζονται σε αρχείο (ασπρόμαυρης) εικόνας (.tiff, 483MB). Δεν είναι και το αρχείο με την τελειότερη ακρίβεια, αλλά είναι πολύ πιο ακριβές από ισοϋψείς που περιέχονται σε άλλους επαγγελματικούς χάρτες (δεν λέω ονόματα) και πολύ πιο ακριβές από SRTM. Το πιο καλό είναι πως μπορώ να βγάλω ισοϋψείς σε όποια διαστήματα θέλω. Από εμπειρία (από πιο ειδικούς) έχει διαπιστωθεί πως το διάστημα 20 μέτρων είναι το καλύτερο για τοπογραφικούς-πεζοπορικούς χάρτες και 50 (ή και 100) για τους υπόλοιπους χάρτες. Για μικρότερο αρχείο δεν εξαγάγω τις ισοϋψείς στην τέλεια απόδοσή τους αλλά στο 98% περίπου. Με αυτόν το τρόπο, μειώνεται το μέγεθος τού τελικού αρχείου κατά τουλάχιστον 20% (λόγω λιγότερων σημείων) και δεν χάνεται μεγάλη λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας .Είμαι φοιτητής και φτιάχνω ένα χάρτη της Ελλάδα με τη χρήση του Αrcmap , απο εδώ κατέβασα αρχείο .img με τις ισοϋψείς και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να το μετατρέψω σε .shp . Δοκίμασα το expertgps αλλά στην free έκδοση δε μου επιτρέπει να το κάνω . Επίσης δοκίμασα το gpsbabel και δεν υποστηρίζει τα αρχεία που θέλω . Έχετε να μου προτείνεται κάποιο άλλο για να κάνω τη δουλειά μου ή κάποιο άλλο αρχείο που να μπορώ να βρω δωρεάν με τις ισοϋψείς ;

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη , ευχαριστώ .

 

Ριξε μια ματιά εδώ:

 

http://earth-info.nga.mil/GandG/wgs84/gravitymod/egm2008/egm08_wgs84.html

http://dds.cr.usgs.gov/srtm/version2_1/SRTM3/Eurasia/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.