Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέμβαση σε μικρή μεταλλική κατασκευή (πρόβλημα λυγισμού)


 

Recommended Posts

Μεσα στη εβδομαδα μου ετυχε το εξής. Αφου ειχαν κατασκευαστει 4 κολωνες κοιλοδοκοι βαρέως τύπου (;),120Χ120, τ=3mm,Η=3μ, σε κάνναβο 4Χ4, δοκάρια ξύλινα συνδέουν μονο τις 2 μπροστινές με τις 2 πισω, με κάλεσαν για να με ρωτησουν αν θα αντέξει πάνω βάρος περίπου 150kg/m^2....μόνο που δεν αντέχει.

Το πρώτο που θελω να εξασφαλισω ειναι ο λυγισμός, και θα ηθελα να μάθω , αν γεμισω τη κολωνα με ισχυρη τσιμεντοκονια και βαλω πχ 4Φ16 θα είναι καλύτερα? περιμενω και δικες σας ιδεες.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να την λύσεις σαν σύμμεικτη, έστω και απλοποιητικά για να το ελέγξεις και σε λυγισμό?

Το ότι θα είναι καλύτερα είναι σίγουρο, αλλά αν θα είναι οκ δεν το ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα συμπεριφέρεται ως σύμμεικτη αλλά ώς ένα πολύ καλά περισφυγμένο υποστύλωμα με μανδύα εάν το γεμίσεις με σκυρόδεμα και το οπλίσεις . ΄Τωρα άν αυτό μπορεί να δονηθεί δεν ξέρω. Θα μπορούσες ίσως να φτιάξεις και ένα τσερκόπλεγμα και να τοποθετήσεις μέσα .

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στη εβδομαδα μου ετυχε το εξής. Αφου ειχαν κατασκευαστει 4 κολωνες κοιλοδοκοι βαρέως τύπου (;),120Χ120, τ=3mm,Η=3μ, σε κάνναβο 4Χ4, δοκάρια ξύλινα συνδέουν μονο τις 2 μπροστινές με τις 2 πισω, με κάλεσαν για να με ρωτησουν αν θα αντέξει πάνω βάρος περίπου 150kg/m^2....μόνο που δεν αντέχει.

Το πρώτο που θελω να εξασφαλισω ειναι ο λυγισμός, και θα ηθελα να μάθω , αν γεμισω τη κολωνα με ισχυρη τσιμεντοκονια και βαλω πχ 4Φ16 θα είναι καλύτερα? περιμενω και δικες σας ιδεες.

ευχαριστω

 

Με έναν πρόχειρο υπολογισμό, για S235, και μήκος λυγισμού 6m (εφόσον κάτω έχεις πάκτωση και πάνω ελεύθερο άκρο θεωρούμε μήκος λυγισμού 2χ3=6μ) κάθε υποστύλωμα σηκώνει περίπου 110κΝ.

 

Αν κατάλαβα σωστά τις διαστάσεις που δίνεις έχεις 16μ^2 με 150κg/m^2, περίπου 6κΝ/ υποστύλωμα.

 

Τι δεν έχω καταλάβει σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταλλικά υποστυλώματα μπορείς να τις υπολογίσεις ως σύμμικτες. Αυτό θα σου δώσει επάρκεια ως μπρος την αντοχή σε λυγισμό.

Εγώ θα προβληματιζόμουν επίσης και από την διάταξη των στοιχείων σου στην ανωδομή για την παραλαβή του φορτίου που αναφέρεις. Αναφέρεις ξύλινα δοκάρια. Είναι επαρκή αυτά; Με πιο τρόπο συνδέονται με τα υποστυλώματα κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.