Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψυχοθεραπείες και ΤΣΜΕΔΕ


HumanError

Recommended Posts

Γεια σε όλους/ες

 

έχω πάθει λίγο πλάκα. έχω ρωτησει σε4 διαφορετικά παραρτήματα (Λέσβο,Θεσσαλονικη,Τρίκαλα, Χαλκίδα) για το τι ισχύει για την κάλυψη ψυχοθεραπειων στο ΤΣΜΕΔΕ. Και οι 4 μου λένε 4 διαφορετικα πράγματα.

 

Τι φαίνεται να ισχύει

1) Το ταμείο δικαιολογεί μέχρι και 8 ψυχοθεραπείες το μήνα (αυτό επιβεβαιώνεται από όλους)

 

οι τιμές είναι : 30 ευρώ η 1η επίσκεψη

15 ευρώ 2ή-5ή επίσκεψη ή 15 ευρώ 2η-8η επίσκεψη

10 ευρώ 6η-8η επίσκεψη

 

οκ αυτή η μικροδιαφορά δε με απασχολεί τόσο, αλλά θέλω να διευκρινιστεί πλήρως

 

2) Κάποιοι υπάλληλοι υποστηρίζουν πως το ταμείο δικαιολογεί και θεραπείες από ψυχολόγους, ενώ κάποιοι άλλοι λένε πως καλύπτονται θεραπείες μόνο από ψυχιάτρους.

 

3) Κάποιοι λένε πως χρειάζεται ειδική γνωμάτευση από δεύτερο ψυχίατρο (κάθε χρόνο ή κάθε μήνα, και αυτό αδιευκρίνιστο) ενώ κάποιοι άλλοι υποστηρίζουν πως η γνωμάτευση αυτή χρειάζεται να είναι από τον ίδιο τον ψυχίατρο που θα προσφέρει τις θεραπείες.

 

όποιος γνωρίζει κάτι πιο ξεκάθαρο ας απαντήσει

 

σας χαιρετώ

 

Νίκος

Μυτιλήνη

Link to comment
Share on other sites

Νέα ενημέρωση:

 

Σύμφωνα και με την ιστοσελίδα του, το ΤΣΜΕΔΕ πλέον δικαιολογεί 4 ψυχοθεραπείες ανά μήνα με 30 ευρώ την πρώτη και 15 ευρώ τις υπόλοιπες.

 

Η γνωμάτευση (αν και δε διευκρινίζεται), μπορεί να είναι και από τον ίδιο τον ψυχίατρο που κάνει τις θεραπείες (έτσι μου είπαν σε διάφορα περιφερειακά τμήματα). Βέβαια στη Λέσβο ισχυρίζονται πως όλα αυτά τα χρόνια οι ασφαλισμένοι προσκομίζανε μια γνωμάτευση ανά μήνα και μάλιστα από δεύτερο ψυχίατρο !!!

αυτό είναι εντελώς παράλογο και σίγουρα αβάσιμο ασφαλιστικά.

 

υποθέτω πως με 1 γνωμάτευση από τον ψυχίατρο που κάνει και τις θεραπείες, θα είναι κάποιος καλλυμένος.

 

όποιος έχει εμπειρία, ας προσθέσει τα δικά του...

 

φιλικά

Νίκος

Μυτιλήνη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νίκο καλημέρα,

 

υπάρχει κάτι νέο σχετικά με το θέμα αυτό; Θα χρειαστεί κάποες συνεδρίες η κόρη μου και ξεκίνησα με μια παιδοψυχολόγο (δεν είχα καν σκεφτεί περίπτωση να καλύπτει το ΤΣΜΕΔΕ) και τώρα σκέφτηκα μήπως μπορούσα να πάρω κάτι πίσω.

 

Δεν ξέρω αν κάθε περιφερειακό ΤΣΜΕΔΕ έχει δικούς του κανόνες ως προς τι χαρτιά χρειάζονται ή εγκρίσεις. (Εγώ είμαι Αθήνα). Οταν πάω προς τα εκεί θα ρωτήσω αλλά έλεγα μήπως γλίτωνα την ταλαιπωρία!

 

Πάντως στις αναζητήσεις για ψυχολόγο, συνεδρίες κ.λπ. στο σάτι του ΤΣΜΕΔΕ δε βλέπω κάτι ιδιαίτερο. Αν ξέρεις κάτι σε παρακαλώ ενημέρωσέ με!

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,

 

Γιούλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.