Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γνώμες για εξοπλισμό Φ/Β 10KW σε στέγη


Recommended Posts

Να τα πάρουμε ένα ένα.

 

Όταν λες προς δύση θα μπουν σε μια δυτική πλευρά σε περισσότερες από μια?

Γιατί αν κρίνω από την επιλογή του Kostal που έχει 3ΜPP αυτός που το πρότεινε ίσως αυτό είχε στο μυαλό του.

 

O Κostal είναι λύση που τον συστήνεις είτε γιατί ο πελάτης θέλει να μειώσει όσο περισσότερο μπορεί το κοστολόγιο

είτε γιατί έχεις 3 προσανατολισμούς και δεν θέλεις/μπορείς να βάλεις κάτι άλλο (SolarEdge, Fronius κ.τ.λ).

Έχει αρκετά χαμηλό Efficiency, 94,6% αν δεν με απατά η μνήμη μου είναι η EU efficiency, και είναι γερμανικής προέλευσης.

Eπίσης τσέκαρε αν απαιτεί επιπλέον εξοπλισμό (άρα και κόστος) για να έχεις διαθέσιμη τηλεμετρία.

 

Τώρα η SMA είναι brand name πιο δυνατό, αρκετά μάλιστα, από τον Kostal. Θα χρειαστεί επιτηρητή τάσης γιατί αλλιώς

δεν θα στο συνδέσει η Δ.Ε.Η και 800-900 ευρώ για να έχεις τηλεμετρία η οποία δεν συμπεριλαμβάνεται στην τιμή του αντιστροφέα.

 

Άποψη μου είναι να πας σε SMA μεταξύ των 2. Αν οικονομικά δεν σε "παίρνει" καλύτερα είναι να βάλεις φθηνότερα πάνελ και όχι inverter.

Άλλωστε τι το κάνεις αν βάλεις πανελ που θα σου δίνουν παραπάνω ενέργεια όταν αυτή την ενέργεια θα την παίρνει ο Kostal που στην

καλύτερη των περιπτώσεων όπως σου είπα έχει απώλειες 5,6% (και αυτό αν φορτίζει στο μέγιστο).

 

Η SMA συνήθως συστήνει και συμμετρία στον αριθμό των Panel ανα string χωρίς όμως να είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό αυτό.

 

Δες και μετρήσιμα αποτελέσματα για τα Panel που είπες από Photon.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή μόλις το τσέκαρα ο Kostal έχει Ethernet ενσωματωμένο οπότε έχεις τηλεμετρία στο αρχικό κόστος.

Πάντως αν και η καταγωγή του είναι από το αγαπημένο μου Freiburg ο Βαυβαρέζος SMA υπερτερεί όπως είπα και πιο πάνω.

 

Να το πώ και με ποδοσφαιρικούς όρους. Η Μπάγερν πάει κάθε χρόνο για πρωτάθλημα

και το Freiburg πρόπερσι "πάλευε" να μείνει στην κατηγορία..

Link to comment
Share on other sites

chris_gr έχεις δίκιο να λες ότι η μελέτη του ειδικού με βάση τα πραγματικά δεδομένα είναι απαραίτητη, αλλά θα ήθελα να έχω διαμορφώσει και προσωπική άποψη για το θέμα ξεκινώντας δυστυχώς από το μηδέν.

Saloniker, ο επιτηρητής τάσης είναι έξτρα εξοπλισμός; +800-900€ για τηλεμετρία εννοείς για το sunny beam; Δηλαδή με αυτά τα έξτρα μπορεί να πλησιάσει το κόστος του solaredge?

 

Προκειμένου να χρησιμοποιήσω inverter με 2 strings αλλά κυρίως για να αποφύγω κάθε υποψία σκιάς καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας, ο σχεδιασμός που μου προκύπτει (σύμφωνα με τις προσφορές που έχω) είναι:

38 πανέλα 260w, εκ των οποίων 18 νότια (13+5 σε δύο τμήματα σκεπής με ίδια κλίση) και 20 δυτικά (επίσης σε δύο τμήματα με ίδια κλίση). Αυτή η ασυμμετρία με προβλημάτιζε αλλά από ότι κατάλαβα δεν είναι πρόβλημα.

 

Η αρχική σκέψη ήταν kostal +41 panels των 240W (σε 3 strings: 14+14 νότια και 13 δυτικά). Έτσι όμως 6-7 νότια πανέλα, θα είχαν σκιά κατά τις 2 περίπου πρώτες ώρες της ημέρας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα

ενδιαφέρομαι για εγκατασταση πανελ top sun 400 Wp

μπορειτε να μου προτεινετε ιnverter για βελτιστη λειτουργια

(εκτος απο sma) π.χ refusol,power one,aeg protect pv 10

Link to comment
Share on other sites

Ποσα πανελ εχεις,τι προσανατολισμους,τι σκιασεις?Ειναι δικια σου εγκατασταση ή για πελατη?Θες να εισαι φτηνος ή ακριβος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!

Έχω κατά νου άρια άτομα που μπορώ να βρω Sanyo-Panasonic αλλά θα ήθελα όσοι συνάδελφοι θέλουν να μου στείλουν λινκ στο Pm μου και με άλλες εταιρίες.

Σας ευχαριστώ θερμά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα

ενδιαφέρομαι για εγκατασταση πανελ top sun 400 Wp

μπορειτε να μου προτεινετε ιnverter για βελτιστη λειτουργια

(εκτος απο sma) π.χ refusol,power one,aeg protect pv 10

Όλοι που αναφέρεις είναι καλοί. Θα επέλεγα Power One για τα 10 χρόνια εγγύηση και 25 έτη MTBF.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.