Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προγραμματισμός εργαλειομηχανών CNC


agoratos56

Recommended Posts

Χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη.

 

Πριν 2 βδομαδες πηρα το πτυχιο του Μηχανολογου Μηχανικου Τ.Ε.

 

Με ρωτησε ενα Μηχανουργειο αν μπορω να του βγαζω σχεδια για μια cnc μηχανη που εχει για να κοβει λαμαρινα παχους 1χιλ εως 30 εκατοστα.

 

Και του ειπα οτι εκανα μερικα σχεδια στην σχολη αλλα πρεπει να δω τι θελει και με τη σχεδια ασχολειται.

 

Θα ηθελα να μου πειτε τι πρεπει να προσεξω .

 

Ακομα ειναι αρχη για μενα και δεν θελω να το παιξω πολυξερω και οτι τα κατεχω ολα αλλα να κανω σταθερα βηματα.

 

Να τονισω οτι ημουν ενεργειακο τομεα.

 

Θα εκτιμουσα καποιον συναδελφο που ασχολειται με αυτα να με πει μερικα βασικα πραγματα.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες κανεις δεν ασχολειτε με τετοια??

 

Νομιζω απο τι καταλαβα ψαχνοντας αν και δεν βρηκα παρα πολλα, οτι κανεις ενα σχεδιο στο autocad και μετα το μετατρεπεις σε cam για να το περασεις..

 

Η καταλαβα λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας βρηκα αυτο το παραδειγμα..

ΑΣΚΗΣΗ1.pdf

Αλλα δυσκολευομαι να το κατανοησω λιγο..

 

Και αυτη η γλωσσα προγραμματισμου αλλαζει απο μηχανη σε μηχανη?

 

Θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο ..

 

Μπορει π.χ εγω να σχεδιασω ενα αξονα και να το εχω σαν προτυπο αλλαζοντας καθε φορα τις διαστασεις συμφωνα με την κατασκευη..

 

Εχω βρει αυτον τον κωδικα..

 

ζ. Κώδικας προγραμματισμού,μορφή των λέξεων.pdf.pdf

 

αλλα μου ειπε ενα φιλαρακι μου οτι υπαρχουν τεσσερις γλωσσες προγραμματισμου.

 

Με ποιο προγραμμα μπορω εγω να γραψω τον προγραμματισμο..για δοκιμη π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κατεβασα το Heekscnc αλλα δεν εχω βρει καποιο εγχειριδιο και δυσκολευομαι να το δουλεψω..

 

Ακομα αρχη ειναι θα πειραματιστω μαζι του..

 

Αμα το εχει δουλεψει κανεις ας μου πει μερικα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

@Agoratos56:

 

Ο προγραμματισμος και η λειτουργια συγχρονων CNCs δεν ειναι απλη υποθεση, απο φιλους και γνωστους που εχουν ασχοληθει

με το αντικειμενο για να φτασουν σε ενα καλο επιπεδο ειτε ειχαν ασχοληθει στο πλιασιο πτυχιακων/διπλωματικων ειτε εκαναν

πολυμηνα σεμιναρια εκμαθησης. Και βεβαια οσο πιο περιπλοκη ειναι η γεωμετρια του εξαρτηματος τοσο πιο μεγαλη η δυσκολια.

 

Δεν θελω να σε καμια περιπτωση να σε αποθαρρυνω απλα σου λεω την δυσκολια του ολου εγχειρηματος.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεγω..

 

Αλλα θελω να προσπαθησω, αντι να κατσω και να πω α αυτο δεν μπορω να το κανω.

 

Θα παιδευτω δεν πειραζει..

 

Αυτος μου ειπε οτι ξερει να την χειριζεται την μηχανη.

 

Μπορει απλα να θελει να ειναι καλυμενος απο θεμα σχεδιων και αποτυπωσεις.

 

Γιατι απο οσο ξερω την δουλευει και κοβει συνεχεια κομματια.

 

Μην κάνετε παράθεση του προηγούμενου μηνύματος.

miltos

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, δυστυχως στην ελλαδα εχουμε μεινει πισω στο συγκεκριμενο τομεα...Οι λιγοι που πραγματικα γνωριζουν απο προγραμματισμο, εχουν μαθει μετα απο αρκετο διαβασμα, μαθηματα-σεμιναρια και υποδειξεις απο εμπειρους χρηστες...

Τα βασικα που πρεπει να προσεξεις πριν ακομα ξεκινησεις:

- Για τι ειδους εργαλειομηχανη μιλαμε...τορνο,κεντρο κατεργασιας,πλασμα κοπης, laser ή κατι ποιο εξειδικευμενο?

Απο τα παραπανω θα καταλαβεις τι εχεις να κατεργαστεις: ατρακτοειδη τεμαχια που χρειαζονται απο 2+ αξονες κοπης, τεμαχια που χρειαζονται περισσοτερους αξονες ή απλη κοπη φυλλου λαμαρινας...

-Τι τυπο προγραμματισμου εχει η συγκεκριμενη εργαλειομηχανη καθως τα βασικα (G,M, κτλ) ειναι standard αλλα οι παραμετροποιησεις αλλαζουν με καθε κατασκευαστη(απο τα αρχεγονα και απλοϊκα συστηματα της fanuc,μεχρι τα υπερσυχρονα και user-friendly της heidenhain....

-Το manual, οσο και αν φαινεται αστειο ειναι πραγματικος θησαυρος για αυτες τις μηχανες καθως ειναι η α-β του εκαστοτε προγραμματισμου...(και εννοω ξεκοκκαλισμα)....επειδη ειναι τοσο σημαντικα τα περισσοτερα manual υπαρχουν και online.

 

Ολα βεβαια τα παραπανω χρειαζονται για να μπορεσεις να ανταποκριθεις σε μια συγκεκριμενη εγαλειομηχανη που χρειαζεσαι αμεσα...Απο εκει και περα καθε αλλη εργαλειομηχανη θα ειναι λιγο εως πολυ διαφορετικη στον προγραμματισμο απο την προηγουμενη...

 

Αυτα για αρχη και καλη συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.