Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΔ=0,6, Κάλυψη=70%. Έχει νόημα;


Recommended Posts

Είδα σε πινακάκι τοπογραφικού ΣΔ=0,6, κάλυψη=70%. Είμαι Τοπογράφος και δεν τα ξέρω πολύ καλά, αλλά κάτι τέτοιο έχει νόημα; Δηλαδή σε οικόπεδο 1000 τ.μ. έστω ότι εξαντλούμε τον ΣΔ και χτίζουμε 600 τ.μ. Δεν είναι πλεονασμός η επιτρεπόμενη κάλυψη 700 τ.μ.; Υπάρχουν δηλαδή κατασκευές που υπολογίζονται στην κάλυψη, όχι όμως στη δόμηση;

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά δεν επιλέγεις πάντα να κάνεις εξάντληση του ΣΔ σε ένα ισόγειο.

Θα μπορούσε να φτιάξει και 3 και 4 ορόφους ανάλογα τις αναγκαιότητες και τις επιλογές. Με τον νέο ΝΟΚ κιόλας έχεις και κίνητρα σε ΣΔ αν κάνεις χρήση μικρότερης επιφάνειας από την μέγιστη κάλυψη.

Είναι πολλοί οι συνδυασμοί για μια βέλτιστη κατασκευαστικής αξιοποίησης της γης.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά δεν επιλέγεις πάντα να κάνεις εξάντληση του ΣΔ σε ένα ισόγειο.

 

νομιζω οτι με το παραδειγμα καλυψη 70% δομηση 60% δεν εχει σημασια το αν ειναι ισογειο η οχι αφου ουτως η αλλως πρωτα εξαντλεις τη δομηση ...

 

δλδ αυτο που λεει ο julius ειναι εν μερει σωστο.. οτι ειναι πλεονασμος το καλυψη 70%

(παντα χωρις να λαμβανεις υποψη οτι υπαρχουν μερη του κτιριου που δεν μετρανε στη δομηση αλλα στην καλυψη)

 

για τα υπολοιπα συμφωνω απολυτα και ουσιαστικα "βλεπεις" κατα περιπτωση το τι συμβαινει...

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

...

αφου ουτως η αλλως πρωτα εξαντλεις τη δομηση ...

...

Σιγά μπερδεύτηκα τώρα

Γιατί εξαντλείς πάντα την δόμηση πρώτα?

 

Πχ στο παράδειγμα που έδωσε εγώ στήνω ένα κτιριάκι 250 ανά όροφο και ανεβαίνω. Σίγουρα θα έχω περίσσευμα κάλυψης. Ε και?

Πάντα με τα max επιτρεπτά (Σ.Κ. / Σ.Δ. / Σ.Ο / ύψους κ.λ.π.) σταματάμε εκεί που φτάνει κάποιο στα όρια του ή αναπροσαρμόζουμε την σύνθεση του κτιρίου διαφορετικά.

Συχνά μου έχει συμβεί να έχω εξαντλήσει τον Σ.Ο προ ΣΔ ειδικά όταν έπαιζα με μεγάλα ύψη σε ισόγειο, ΗΧ και μηχανολογικούς ορόφους και δεκάδες άλλα παραδείγματα.

 

Δεν καταλαβαίνω το ανακόλουθο της υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites

δεν με καταλαβες μαλλον

 

ειπα οτι στο παραδειγμα με 60% δομηση και 70% καλυψη δεν γινεται να εξαντλησεις την καλυψη πρωτα! ?? πως ειναι δυνατον??? ειτε ισογειο ειναι ειτε οχι.

 

δεν διαφωνουμε σε κατι απλα ειπα οτι δεν παιζει ρολο στο (στο παραδειγμα μας παντα) το αν ειναι ισογειο ... μεταξυ του τι εξαντλειται πρωτα (καλυψη/δομηση)

 

(και παντα με την προυποθεση οτι δεν λαμβανεις υποψη οτι υπαρχουν μερη του κτιριου που δεν μετρανε στη δομηση αλλα στην καλυψη)

 

 

"Πχ στο παράδειγμα που έδωσε εγώ στήνω ένα κτιριάκι 250 ανά όροφο και ανεβαίνω. Σίγουρα θα έχω περίσσευμα κάλυψης. Ε και?"

 

αυτο ακριβως λεει και ο julius.. οτι ισως ειναι πλεονασμος η καλυψη 70%

 

και απλα δεν σκεφτηκε την περιπτωση με τους Η/Χ του 20%Χδομηση με ισογειο κτισμα οποτε τοτε ο περιορισμος της καλυψης ειναι πρωτευοντας.

 

ελπιζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο...χεχχε

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα κατάλαβα τι λες.

Ακόμα και έτσι το εξαντλείς πρώτα φίλε μου.

 

Πχ πάρε την οικοπεδάρα που λέγαμε (1000τμ) βρες και τα λεφτά που έχουμε να το χτίσουμε και στο εξαντλώ αν έχεις όρεξη με δομηματα τα οποία ναι μεν προσδίδουν πρόσθετη αξία και χρήση στο ακίνητο αλλά δεν μετρούν στην δόμηση αλλά στην κάλυψη.

Και με τον παλιό ΓΟΚ είχαμε πολλές τέτοιες χρήσεις πέραν των ΗΧ αλλά και με τον ΝΟΚ έχουμε ακόμα πιο πολλές παραλλαγές και κίνητρα.

Τεσπα κατάλαβα τι εννοούσες.

 

Στο τέλος θα λέμε συντελεστές έχουμε απ όλα τα άλλα πάσχουμε λίγο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.