Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης και ρευματοδότηση


Recommended Posts

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με εκδόσεις αδειών οπότε η ερωτηση ίσως να είναι λίγο απλή, παρόλα αυτά θέλω την βοήθεια σας.

Φίλος μου, με άλλον μηχανικό, βρίσκεται σε φάση ανέγερσης οικοδομης.

Θέλει να κάνει κάποιες αλλαγές διαρρύθμισης στους τοίχους του υπογείου και στον χώρο που υπάρχει το κενό του φρεατίου του ασανσερ να προεκτείνει την πλάκα, επειδή δεν θα βάλει ασανσερ.

Νομίζω ότι ουτως ή άλλως για αυτές τις αλλαγές χρειάζεται αναθεωρηση άδειας, αυτό που όμως μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο μηχανικός του του είπε ότι γενικά δεν θα είχε πρόβλημα αλλά λόγω κάποιου νόμου που ψηφίστηκε την 1 Μαρτίου, θα έχει πρόβλημα κατά την αυτοψία για το ρεύμα.

Εγω θέλω να ρωτήσω:

1. Καταρχάς σε ποιον νομο αναφέρεται, γιατι έψαξα και δεν βρήκα κάτι. (στον ΝΟΚ?)

2. Αυτές οι αυθαιρεσίες σε τι αφορούν, δηλαδή η σκάλα εαν ρίξει πλάκα από βοηθητικός χώρος γίνεται κύριος?

3.Για να δοθεί το ρεύμα ποιες αυτοψίες γίνονται? Γίνεται αυτοψία και από πολεοδομία?

4.Για να είναι νόμιμος τι χρειάζεται να κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Ο Νόμος είναι ο 4030 και μπήκε σε ισχύ από την 1η Μαρτίου.Κανονικά έπρεπε, αν ασχολείσαι με εκδόσεις αδειών, να τον γνωρίζεις και εσύ γιατί είναι ο νόμος που καθορίζει το νέο τρόπο έκδοσης οικοδομικών αδειών

Αν δε γίνει το ασανσέρ και πέσει πλάκα αλλάζουν τα στατικά άρα αναθεώρηση της στατικής μελέτης και προφανώς και της αρχιτεκτονικής, οπότε αναθεώρηση οικοδομικής αδείας..

Η αυτοψία για ηλεκτροδότηση οικοδομής που άρχισε πριν τη 1 Μαρτίου να κατασκευάζεται γίνεται στο τέλος από Ελεγκτή Δόμησης .

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όπως έγραψα και πιο πάνω δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με την έκδοση αδειών και ούτε τωρα ασχολούμαι απλά επειδή με ρώτησε ο φίλος μου την γνώμη μου, είπα να το ψάξω και για δική μου ενημέρωση.

Για την σκάλα, αυτό το του είπα και εγώ ως προφανές αλλά ήθελα και μια επιβεβαίωση. Εαν φτιάξει κάποια μεταλλική κατασκευή για να κλείσει το φρεάτιο έχει πάλι πρόβλημα?

Όσων αφορά την διαρρύθμιση των εσωτερικών χώρων? Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα αν αλλάξει κάποιους τοίχους?

Μπορείς να με παραπέμψεις κάπου να δω τι εξετάζει ο ελεγκτής δόμησης?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

 

Η αυτοψία για ηλεκτροδότηση οικοδομής που άρχισε πριν τη 1 Μαρτίου να κατασκευάζεται γίνεται στο τέλος από Ελεγκτή Δόμησης .

 

θα ελεχθουνε και αυτες που ξεκινησανε αποδεδειγμενα(αστυνομια,ενσημα) την κατασκευη πριν τον Μαρτιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.