Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος μελ παθητικής αυθαιρ αρτοποιείου και υποχρέωση δήλωσης παραθύρων Ν 4014


Recommended Posts

Έλεγχος μελέτης παθητικής αυθαιρ αρτοποιείου και υποχρέωση δήλωσης παραθύρων Ν 4014

 

Δήλωσα διάφορες παραβάσεις- υπερβάσεις αρτοποιείου

(κτισμένου με οικ άδεια σε ισχύ) που λόγω της βλακείας

του Σηφουνάκη δεν μπορούσα να νομ/σω με άδεια αναθεώρησης

(υπέρβαση σ.ο όγκου προερχόμενη από υπερύψωση

κατά 60 εκ όλης της οικοδομής-με διατήρηση των αρχικών

ελευθ υψών και χωρίς υπέρβαση του μεγ ύψους των 7.5 μ)

 

Υπέβαλλα μελέτη παθητικής και ενεργητικής πυρ/σίας μαζί

με τα έντυπα της δήλωσης του συστήματος ΤΕΕ προκειμένου

να προχωρήσω στην έκδοση βεβαίωσης «κύριας χρήσης» και

την εν συνεχεία έκδοση αδείας λειτουργίας του

 

Η υπάλληλος της ΥΔΟΜ δεν μου θεωρεί την παθητική παρά το

ότι όλοι οι όροι της νομοθεσίας «περί πυροπροστασίας κτιρίων»

τηρούνται (αποστάσεις- ποσοστά ανοιγμάτων- οδεύσεις διαφυγής κλπ)

για το λόγο ότι δεν δήλωσα τα επί πλέον ανοίγματα

(που δημιουργήθηκαν στο κτίριο) ως υπέρβαση-παράβαση κατηγορίας 13

 

Συνάντησε κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

να προχωρήσω στην έκδοση βεβαίωσης «κύριας χρήσης» και την εν συνεχεία έκδοση αδείας λειτουργίας του

 

χωρις να γνωρίζω περι του θεματος να σου πω μονο οτι η Δ/νση αναπτυξης δεν ζητα βεβαιωση κυρίας χρήσης, αλλα μονο βεβαιωση στατικής επαρκειας (μια απλη υπευθυνη δήλωση) η οποια μεσα πρεπει να αναφερει οτι ο μηχανολογικός εξοπλισμος θα εγκατασταθεί ή είναι εγκατεστημένος σε χωρους κυρίας χρήσης...

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

ggeorge

 

ευχαριστώ για την πρόθυμη όπως πάντα απάντησή σου

Η Δ/νσης ανάπτυξης προκειμένου να μου χορηγήσει την άδεια λειτουργίας μου ζήτησε (αυτό πριν τον 4014) "βεβαίωση νομιμότητας από την πολεοδομία μου"

Τώρα μετά την μεσολάβηση του 4014 υποθέτω ότι αρκεί η βεβαίωση "κύριας χρήσης" και προς τα εκεί κάνω ενέργειες συναντώντας το πρόβλημα που παρέθεσα

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν εχω ιδεα τι παιζει με τα αυθαιρετα.

 

Δεν καταλαβα ακριβως τη διαδικασία.Το εχεις νομιμοποιήσει με τον 4014; Απ' οτι καταλαβα ναι;

 

Αν κανεις την νομιμοποίηση και εχεις καποιο χαρτι στα χερια σου, πχ πληρωμη προστιμου (υπαρχει κατι τετοιο; ) λογικα δε θα το δεχτουν στη Δ/νση Αναπτυξης; Δεν λεει πανω τι νομιμοποιείς; Σε συνδιασμο με την οικοδομική άδεια (διαβαζω οτι υπαρχει) "αποδεικνύεις" οτι είσαι ενταξει.

 

Το λεω αυτο γιατί Δ/νση αναπτυξης δε εχω ακουσει να ζηταει καπου τετοια βεβαιωση (δεν υπαρχει σε κανεναν νομο που τους αφορα) και φοβαμαι οτι δε θα ξερουν καν τι είναι. Μηπως δεν την θελουν και τους αρκουν αυτα που εγραψα... Ρωτα τους καλυτερα

 

ΥΓ σε λιγες μερες βγαζω αδεια ξυλουργείου που λειτουργουσε σε ισογειο κτηριο και επεκτείνεται σε αυθαιρετο νομιμοποιημενο. Δεν εχω δει το εντυπο της νομιμοποιησης (καθως το εχει φίλος στην Αθηνα και κανω εξυπηρετηση, οποτε εκανα μονο τα απαραιτητα) αλλα το δεχονται κανονικοτατα στη Δ/νση Αναπτυξης που μιλησα στο τηλέφωνο...

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η θεώρηση σχεδίων παθητικής από την πολεοδομία (μετά την 1-3-12 που ισχύει πλήρως ο Ν 4030/ ΦΕΚ 25-11-11) είναι σκέτη βλακεία και να σας εξηγήσω γιατί

 

Αν το ίδιο αυτό κτίσμα το έκτιζα σήμερα, με άδεια δόμησης σύμφωνα με τον Ν 4030, την μελέτη παθητικής θα τη συνέτασσα εγώ ό ίδιος και απλώς θα τη θεωρούσα στην Πυρ/κή Υπηρεσία ως προς την ενεργητική και μόνο

 

Τώρα που το κτίσμα είναι δηλωμένο με τον 4014 γιατί να συντάσσω την μελέτη παθητικής και να την θεωρεί η πολεοδομία;;

Τί επί πλέον μου προσφέρει αυτή η θεώρηση;

 

Καταλαβαίνω ότι κάποιοι υπάλληλοι του ΥΠΕΚΑ, όταν εξέδωσαν την εγκ 1 7-2-12 (που προβλέπει αυτή την θεώρηση της παθητικής), δεν έλαβαν υπόψη τους, τις μεγάλες μεταβολές που επέρχονται από 1-3-12 με όσα οι ίδιοι νομοθέτησαν

Link to comment
Share on other sites

Τα "όργανα" αρχίζουν σιγά σιγά... εννοώ οι συνέπειες και τα παρελκόμενα του 4014...

Πραγματικά πρόκειται να "φτύσουμε αίμα" με τις υπηρεσίες και τις υποθέσεις που ακουμπούν ρυθμισμένα κτίρια... αφού ο κάθε αρμόδιος ή αναρμόδιος υπάλληλος άνετα και δυστυχώς αυτοβούλως, απ'οτι φαίνεται δύναται να αξιώνει ενστάσεις όσον αφορά τον υπολογισμό των προστίμων και τον τρόπο δήλωσης του αυθαιρέτου... εγώ πάντως έχω ήδη αρχίσει να κρατάω ενήμερους δικηγόρους και να τους ενημερώνω με την εξέλιξη της νομοθεσίας για να μαι έτοιμος... η μάχη τώρα αρχίζει...

"kalo kouragio" Kana...

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

μα δεν έχει λογική η δήλωση των ανοιγμάτων και αυτό για πολλούς λόγους

 

Τι να δηλώσω σε ποιά περίπτωση και πως;

 

να δηλώσω τη διαφορά ποδιάς παραθύρων

να δηλώσω τη διαφορά στάθμης πρεκιού

να δηλώσω το μεγάλωμα ή μικραιμα τους

να δηλώσω την μετατόπιση τους

να δηλώσω την δημιουργία νέου ανοίγματος

 

και επί πλέον να τα δηλώσω ανά αυτοτελή ιδιοκτησία ή ανά κτίριο-οικοδομή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.