Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

ΟΚ τώρα κατάλαβα...

4800 λίρες σημαίνει περίπου 6000ευρώ. Αν δε, μιλάμε για καθαρά τότε ο μισθός (για Αγγλία έστω) είναι πάρα πολύ καλός. Μην χάσεις την ευκαιρία...ψάξτο καλά όμως...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά 4800 λίρες και μεικτά είναι καλά. Μιλάμε για 57600 το χρόνο μεικτά που σημαίνει 40189 ΚΑΘΑΡΑ στο χέρι (3360 το μήνα καθαρά).

Στο Λονδίνο τα ενοίκια είναι ακριβά αλλά αν είσαι εκτός Λονδίνου τότε τα λεφτά αυτά φτάνουν και περισσεύουν.

 

Για περισσότερα εδώ:

 

http://www.thesalarycalculator.co.uk

Link to comment
Share on other sites

Τα 4800 δεν ειναι καθαρα,αλλα μικτα.Συγκεκριμενα το συμβολαιο αναφερει BASIC MONTHLY SALARY: 4,800GBP.

Για το θεμα του δοκιμαστικου αναφερει

PROBATION

 

The parties hereto agree that the initial two (2) month period of this agreement is "probationary" in the following respects:

a) The Employer shall have an opportunity to assess the performance, attitude, skills and other employment-related attributes and characteristics of the Employee;

β) The Employee shall have an opportunity to learn about both the Employer and the position of employment.

 

Η δουλεια για την οποια μιλαω στην εταιρια ειναι ως Electrical Engineer.

 

Επισης στο mail αναφερουν οτι το θεμα της προσληψης ειναι τοσο αμμεσο διοτι εχουν ελλειψη σε συγκεκριμενες θεσεις και θελουν πολυ γρηγορα να τις καλυψουν.Ειναι κανεις που ξερουμε οτι εχει δουλεψει στην εν λογω εταιρια?ωστε να μπορεσω να ερθω σε επαφη μαζι του?

Edited by gibsonlp
Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο ελαβα ενα συμβολαιο απο την εν λογω εταιρια το οποιο αναφερει οτι ειναι probationary και ο μηνιαιος μισθος ειναι 4800 λίρες.το περιεργο ειναι οτι περα απο ενα interview form δεν ειχα καποια αλλη επικοινωνια μαζι τους,εννοω αμμεση μεσω skype ή να μου αναφερουν οτι θα γινει καποια συνεντευξη στα γραφεια της εταιριας.Εχει καποιος αλλος αναλογη εμπειρια να μας αναφερει?

 

100% είναι απάτη η προσφορά που δέχθηκες. Δε λέω ούτε καν 99%. Δες την διεύθυνση mail του αποστολέα του συμβολαίου είμαι σίγουρος οτι δεν θα ταιριάζει με το mail της εταιρίας. Πιθανόν να έχει κάποιο παραπλήσιο όνομα για να σε μπερδέψει. Επίσης είμαι σίγουρος οτι στο συμβόλαιο που έστειλαν θα σου ζητάν να στείλεις εσύ αρχικά κάποια χρήματα για να διεκπεραιθούν κάποιες "νομικές διαδικασίες" η οτιδήποτε άλλο.

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

εχεις πμ

 

οσο για τα κοστη αναφερει οτι μολις στειλω το συμβολαιο υπογεγραμενο θα μου εκδοσουν το αεροπορικο εισητηριο και οτι οτιδηποτε αλλο εξοδο δημιουργησω να εχω τις πρωτοτυπες αποδηξεις να μου τα πληρωσουν

 

Επισης το συμβολαιο ειναι υπογεγραμμενο απο καποιο ατομο το οποιο το εψαξα στο linkedin και υφισταται.Τελος στο mail μου λεει οτι αν εχω καποιες αποριες να τους παρω τηλεφωνο ή να τους στειλω καποιο mail.Αρα θα τους παρω τηλεφωνο αμμεσα για να διαπιστωσω περι τινος προκειται

Edited by gibsonlp
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μην τυχόν και δώσεις τίποτα....Τι πάει να πει ζητάν χρήματα να σου βγάλουν εισητήριο.... Να τους πεις θα βγάλω εγώ και έρχομαι να τα πόύμε από κοντά. Να δούμε τι θα σου απαντήσουν. Αλλιώς παίζει να γίνουν Λούηδες και να τους ψάχνεις στο linkedin. Και στην τελική και εδώ έχω τηλέφωνο και μαίλ, άμα θέλω να σε ψαρώσω θα σε ψαρώσω. Που θα με βρεις και τι θα πεις??

Φίλε λεφτά και ίντερνετ δεν είναι καλός συνδυασμός...Πόσο μάλλον και εκτός χώρας....

Link to comment
Share on other sites

Έχω θέσει το ζήτημα εδώ και πολλούς μήνες με αντίστοιχο post- ΔΕΝ υπάρχει σοβαρός εργοδότης που στην διαδικασία της αναζήτησης, συνέντευξης πρόσληψης θα ζητήσει χρήματα. Επίσης χωρίς να θέλω να σε προσβάλω τα λεφτά για UK που σου προτείναν είναι πολλά και θα πρεπε εξ αρχής να σε προβληματίσουν...

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε astranalysis και για αυτο το λογο το εθεσα το θεμα διοτι ειχα τις αμφιβολιες μου.Δεν μου ζητησαν λεφτα ποτε, ωστοσο μετα απο την κληση που εκανα στην εταιρια και την προωθηση του mail αποδειχτηκε οτι ολο το θεμα ειναι μια απατη. Απο την εταιρια ζητησαν συγγνωμη για την ολη αναστατωση και μου ζητησαν να τους στειλω το βιογραφικο μου να το διαβασουν και να το λαβουν στα υποψιν τους.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για να καταλάβω....Η εταιρεία σου έκανε πλάκα στην αρχή δηλαδή, και τώρα ζητάει το βιογραφικό σου? Η κάποιοι χρησιμοποίησαν το όνομα της εταιρείας για να στήσουν μία απάτη? Φαντάζομαι το δεύτερο, αλλα αν είναι έτσι θα πρέπει και η εταιρεία να κινηθεί νομικά εναντίων τους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.