Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτός σχεδίου με δυνατότητα δόμησης αλλά αυθαίρετο


Recommended Posts

Λοιπόν...

 

Έχω μία περίπτωση σε οικόπεδο 8 στρεμμάτων εκτός σχεδίου που υπάρχει μόνο ένας χώρος 40τμ ο οποίος είναι μισοτελειωμένος...

 

Ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να προχωρήσει σε έκδοση άδειας μιας και η κατασκευή είναι πρόχειρη (τσιμεντόλιθοι) και πολλά χρόνια μετά σκοπεύει να το γκρεμίσει για να βγάλει κανονικά οικοδομική άδεια για τα τετραγωνικά που δικαιούται...

 

Οπότε πάμε στην περίπτωση τακτοποίησης αυθαιρέτου...

 

Το κτίριο εξωτερικά φαίνεται για κατοικία αλλά ο ιδιοκτήτης μου ζητάει να το περάσω σαν αποθήκη γιατί τέτοια χρήση θα έχει...

 

Εξωτερικά είναι με αλουμίνια και στα παράθυρα έχει κιγκλιδώματα...

 

Υπάρχει περίπτωση να μην μου το δεχτούν σαν αποθήκη; Θα έχω εγώ κάποιο πρόβλημα σαν μηχανικός αν αργότερα ο ιδιοκτήτης μετά το μετατρέψει σε κατοικία;

 

Τι δικαιολογητικά χρειάζονται;

Link to comment
Share on other sites

Για την κατάσταση που αποτυπώνεις κρατάς μια καλή σειρά φωτογραφιών, εξωτερικά και εσωτερικά οπότε οτι και αν αλλάξει μπορείς να αποδείξεις τι είδες εσύ.

Το αν ενα κτήριο είναι αποθήκη η κατοικία δεν κατοχυρώνεται μόνο από τα κουφώματα. Τι εγκαταστάσεις έχει μέσα? Υδραυλικά? θέρμανση? Αν αυτός χρησιμοποιεί τις Βερσαλίες(λέμε τώρα) για κατοικία είναι δικό του πρόβλημα.

Κανε έναν υπολογισμό του προστίμου. Μπορεί να μην είναι μεγάλη η διάφορα. Και μην υπολογίζεις στον μειωτικό συντελεστή 0,5 για βοηθητικούς χώρους. Αυτό αφορά βοηθητικούς χώρους κατοικίας. Για να υπάρχει βοηθητικός χώρος πρέπει να συνυπάρχει με κύριο.

Link to comment
Share on other sites

Για την κατάσταση που αποτυπώνεις κρατάς μια καλή σειρά φωτογραφιών, εξωτερικά και εσωτερικά οπότε οτι και αν αλλάξει μπορείς να αποδείξεις τι είδες εσύ.

Το αν ενα κτήριο είναι αποθήκη η κατοικία δεν κατοχυρώνεται μόνο από τα κουφώματα. Τι εγκαταστάσεις έχει μέσα? Υδραυλικά? θέρμανση? Αν αυτός χρησιμοποιεί τις Βερσαλίες(λέμε τώρα) για κατοικία είναι δικό του πρόβλημα.

Κανε έναν υπολογισμό του προστίμου. Μπορεί να μην είναι μεγάλη η διάφορα. Και μην υπολογίζεις στον μειωτικό συντελεστή 0,5 για βοηθητικούς χώρους. Αυτό αφορά βοηθητικούς χώρους κατοικίας. Για να υπάρχει βοηθητικός χώρος πρέπει να συνυπάρχει με κύριο.

 

Το προορίζει για κατοικία με υδραυλικά για κουζίνα και μπάνιο...

 

Και τι δικαιολογητικά πρέπει να παραδώσω; Φωτογραφίες μέσα έξω;

 

Και αν σου πω ότι ο ιδιοκτήτης αρνείται να το περάσει σαν βοηθητικό χώρο γιατί η διαφορά είναι 2000ευρώ; Τι κάνω εγώ; Τι του λέω;

Edited by af.civileng
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι ζητάνε μόνο φωτογραφίες των όψεων. Τσεκαρέ το όμως.

Αλλά και πάλι, λες είναι μισοτελειωμένο. Πως θα το τελειώσει? Δεν θα βγάλει άδεια?

 

Κατά τα άλλα... πράξε κατά συνείδηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βγάλει άδεια γιατί αργότερα σκοπεύει να χτίσει!

 

Φαίνονται υδραυλικά κτλ. μπορώ να το περάσω σαν αποθήκη;

 

Επίσης στις ερωτοαπαντήσεις του ΥΠΕΚΑ λέει ότι πρέπει να αναφέρεται η αυθαίρετη κατασκευή στην τελευταία δήλωση Ε9... Προφανώς εννοεί μετά την τακτοποίηση, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, στο Ε9 πρέπει να φαίνεται το ακίνητο, δηλαδή το οικοπεδο.

Αμα δε βγάλει άδεια για αποπεράτωση, τι τι θέλει την τακτοποίηση? πως θα παρειά ρεύμα για ημιτελές?

έχεις μάλλον αρκετά θέματα να σκεφτείς ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

...

...

Και αν σου πω ότι ο ιδιοκτήτης αρνείται να το περάσει σαν βοηθητικό χώρο γιατί η διαφορά είναι 2000ευρώ; Τι κάνω εγώ; Τι του λέω;

Τα θέλω του ιδιοκτήτη δεν καθορίζουν την πραγματικότητα.

Εσύ ως τεχνικός υπεύθυνος έχεις την ευθύνη να δείξεις την κατασκευαστική πραγματικότητα και όχι την λαμογιά του καθενός.

Αν δεν θέλει ας μη το τακτοποιήσει.

 

Αν δεν μάθουμε μόνοι μας να τιμάμε την δουλειά μας και τον ρόλο μας τότε δεν θα μας σεβαστεί και ο άλλος.

 

Οποιαδήποτε στραβή συμβεί στον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη με την νοοτροπία που σου δείχνει (είχε δικαίωμα άδειας, έκανε αυθαίρετο, μπορεί να το τακτοποιήσει – θέλει και τσάμπα) από καταγγελία γειτόνων μέχρι το οτιδήποτε, όλο το φταίξιμο θα το ρίξει σε εσένα επικαλούμενος ότι ο ίδιος δεν ξέρει και ο μηχανικός είσαι εσύ.

 

Απλά γνώμη μου φυσικά και ο καθένας κάνει τις επιλογές του....

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Τα γνωρίζω αυτά γι' αυτό και είμαι κάθετος απέναντί του πως αν δεν το δηλώσει για κατοικία, να βρει κάποιον άλλο μηχανικό... Όσο για το ρεύμα, έχει γιατί είναι 8 στρέμματα με πηγάδι κτλ... Έχει κανονικότατα ρολόι...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για την παραπάνω περίπτωση τι χρειάζεται;

 

Αυτοψία, συλλογή στοιχείων

Επεξεργασία, διεκπεραίωση, παρακολούθηση ρύθμισης, κ.λπ.

Τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων ΕΓΣΑ 87'

Αποτύπωση κτιρίου

Αποτύπωση φέροντος οργανισμού

Έλεγχος στατικής επάρκειας

Έλεγχος Η/Μ εγκαταστάσεων

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για την παραπάνω περίπτωση τι χρειάζεται;

...

για ένταξη στον 4014? ή για άρθρο 22 του ΓΟΚ?

και για τα δύο υπαρχουν αναλυτικά ποστ στο φόρουμ σχετικά με το ερώτημα σου.

Κάνε μια αναζήτηση θα τα βρείς.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.