Μετάβαση στο περιεχόμενο

κατάτμηση, κάθετη ιδιοκτησία


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.. επειδή είμαι νέος κ πρώτη φορά μου τυχαίνει κάτι τέτοιο θέλω τα φώτα σας..

σε ένα γήπεδο εκτός σχεδίου, αν χτιστούν μικρές ανεξάρτητες κατοικίες, πώς μπορεί να γίνει μετά κάθετη ιδιοκτησία? γίνεται? η γίνεται μόνο "ανεπίσημα" με χαρτιά μεταξύ των ιδιοκτητών και στους τίτλους ιδιοκτησίας αναγράφεται το συνολικό εμβαδό οικοπέδου? πού πρέπει να κοιτάξω για να πάρω πληροφορίες? ευχαριστ.ω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε εκτός σχεδίου περιοχές απαγορεύεται εδώ και είκοσι χρόνια η σύσταση καθέτου. Βλέπε Ν.2052/1992 κεφαλαιο Β'.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε!

σε περίπτωση που χτιστούν μικρές ανεξάρτητες κατοικίες σε ένα μεγάλο εκτός σχεδίου γήπεδο, πώς θα μπορούσε να πουληθεί ή μισθωθεί η κάθε μια ανεξάρτητα όμως? υπάρχει κάποιος τρόπος ή πατέντα? κατάτμηση γηπέδου πχ σε πολλά αρτια μικρότερα? αλλα αφού θα γίνει τώρα η κατάτμηση θα πρέπει το κάθε ένα απο αυτά να έχει πρόσωπο σε δρόμο προ του 1923... πράγμα που δεν συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ως εξ' αδιαιρέτου ιδιοκτησίες και στη συνέχεια οι νέοι ιδιοκτήτες μπορούν να κάνουν ένα μεταξύ τους συμφωνητικό (κάτι σαν κανονισμό). Η κατάτμηση πλέον επιτρέπεται και σε κληροτεμάχια (εδώ και ένα μήνα περίπου) αλλά όσον αφορά το πρόσωπο...

Link to comment
Share on other sites

 

σε ένα γήπεδο εκτός σχεδίου, αν χτιστούν μικρές ανεξάρτητες κατοικίες, πώς μπορεί να γίνει μετά κάθετη ιδιοκτησία? γίνεται? πληροφορίες? ευχαριστ.ω...

 

Μπορέις να μελετήσεις 2 ή περισσότερα ενδεχομένως κτίρια, τα οποία λειτουργικά θα είναι ανεξάρτητα, ενώ δομικά θα είναι συνδεδεμένα. Συνήθης πρακτική, είναι η σύνδεση με ημιυπαίθριο χώρο. Η οικοδομική άδεια ουσιαστικά περιλαμβάνει ένα κτίριο. Με τον τρόπο αυτό μπορεί να γίνει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών και τα διαμερίσματα να πάρουν χιλιοστά, ενώ για τις ανάγκες υπαίθριου χώρου του κάθε διαμερίσματος μπορούν στον κανονισμό να οριστούν "όρια χρήσης".

Link to comment
Share on other sites

κατατοπιστικότατος κ ευχαριστώ πολύ.. επειδή όμως η περίπτωση που με ενδιαφέρει έχει να κάνει με πραγματικά τεράστια έκταση και πάρα πολλές μικρές ανεξάρτητες κατοικίες (άνω των 20), θεωρώ οτι η σύνδεση με ημιυπαίθριους είναι πρακτικά αδύνατη... οπότε είχα στο μυαλό μου μικρές ανεξάρτηες κατοικίες διάσπαρτες, εξ'αδιαιρέτου του γήπεδο, όπως είπε κ ο φίλος, και μετά ΄συμφωνητικά μεταξύ των ιδιοκτητών ή μισθωτών... δεν ξέρω.. γιαυτο περιμένω κ ιδέες απο εσάς! :confused:

και αν ρωτάω κ καμιά μπαρούφα συγχώρήστε με! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.