Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τριφασικό ρεύμα - καλώδια - ασφάλειες


ilias_77_thes

Recommended Posts

το ιδιο ισχυει και για την αντλια θερμανσης που ειναι 3700 βατ.αυτη βγαζει 10,93Α αν δεν κανω λαθος στους υπολογισμους οποτε ριχνω 5*2,5 και 16Α ασφαλεια ετσι?και λογικα βαζω και θερμομαγνητικο παλι ε?

Link to comment
Share on other sites

οποτε εσυ κανεις το τυπο I=P/(230*1.732*0.85) και μετα Iφ=Ι/ριζα(3) και βγαινει σχεδον τοσο που λες....

 

Ι= Ρ (ισχυς)/ 400V / ριζα3(1,732) / συνφ ή Ι= Ρ / (400V*ριζα3(1,732)*0,85)

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ισχυει και για την αντλια θερμανσης που ειναι 3700 βατ

 

 

μονοφασική ή τριφασική ?

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Οι αντλίες θερμότητας παρουσιάζουν μια διακύμανση όσον αφορά στο συνφ, μπορείς να το δεις από 0, 99 έως 0, 5, είναι ‘’άτιμα’’ φόρτια, γι’αυτό θέλει προσοχή στη διαστασιολόγιση των υλικών, (καλώδια ασφάλειες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

οποτε εγω θα θεσω 0,85 να ειμαι μεσα.....ειναι αυτη η αντλια http://www.hydrapools.com.gr/userfiles/file/Pdf/Titanium.pdf η οποια δεν λεει ποσο...προκειται περι πτυχιακης.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση??Στους κινητηρες βαζουμε θερμικα η ηλεκτρομαγνητικα προκειμενοιυ να τους προστατεψουμε?Και ποια ειναι η διαφορα τους?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποίησης και τα 2 , η διαφορά είναι ότι με τους θερμομαγνητικούς (και όχι με τους ηλεκτρομαγνητικούς) καταργείς στην ουσία την ασφάλεια, 3*…Α αλλά ταυτόχρονα παρουσιάζουν ένα πρόβλημα, έχουν αργή χρονική απόκριση σε σχέση με ένα απλό θερμικό. Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ θερμομαγνητικούς σε κινητήρες κάτω από 1ΗΡ

Οι ηλεκτρομαγνητικοί (εάν θυμάμαι καλά) πρέπει να έχουν σχέση με τα ιψισίχνα ρεύματα και το I(3)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.