Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξ αδιαιρέτου οικόπεδο


Recommended Posts

Αρχικο οικοπεδο περιπου 6 στρεμματα το οποιο διασπαστηκε σε 16 κομματια και χτισανε ολοι απο 50 τ.μ. απολυτως νομιμα.Το συμβολαιο του καθε οικοπεδου αναγραφει οτι ο ιδιοκτητης κατεχει εξ αδιαιρετου το κομματι που του αναλογει χωρις ομως να αναφερει αλλα ονοματα ιδιοκτητων.

Λιγο περιπλοκη υποθεση.Εχει δικαιωμα ο ιδιοκτητης του κομματιου του να βαλει στην οικια του φ/β?'Η μηπως χρειαζεται 15 υπευθυνες δηλωσεις απο τους υπολοιπους?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

αφου λες οτι το αρχικο οικοπεδο "διασπασθηκε" και εγινε 16 κοματια "εξ αδιαιρετου"

το πιο πιθανο ειναι στο αρχικο οικοπεδο να εγινε συσταση καθετης κλπκλπ....

γραψε μας τον τιτλο του συμβολαιου του πελατη σου ...

,, θα ειναι πιο ευκολη η απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο συναδελφοι.Δεν εχω μπροστα μου τον τιτλο του συμβολαιου.Ειχα τηλεφωνικη επικοινωνια με τον πελατη καθοτι οικογενειακος φιλος.

Σε περιπτωση που εγινε συσταση καθετης ιδιοκτησιας δεν χρειαζομαι απο τους αλλους υπ.Δηλ.Σωστα?

Manolis Gon τα νουμερα που εγραψα ειναι ψιλο τυχαια,οπως μου ανεφερθησαν απο το τηλ.Αναλυτικοτερα μολις παρω στα χερια μου το συμβολαιο.Για την ιστορια προκειται για εξοχικο σε παραλιακη περιοχη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,επανερχο9μαι με νεοτερες πληροφοριες καθως εχω το συμβολαιο μπροστα μου.

Αναγραφει:'...απο σημερα τα πωλουμενα διακοσια σαραντα τ.μ. εξαδιαιρετου,του ολου παραπανω αγροτεμαχιου...'

Τι σημαινει αυτο ακριβως?

Χρειαζεται υπ.δηλ απο τους αλλους αγοραστες?

Link to comment
Share on other sites

αρα προκειται για γηπεδο - οχι για οικοπεδο....

 

αν το συμβολαιο εγινε πριν το1992

πιθανον να εχουμε καθετη

...μπορεις να μας γραψεις τον τιτλο του συμβολαιου?...

Link to comment
Share on other sites

'Πωλητηριο αγροτεμαχιου' αναγραφει στις 14/5/1991.

Με λιγα λογια αναγραφει οτι οι αρχικοι ιδιοκτητες κατεχουν τα 240 τ.μ. του αρχικου οικοπεδου και το οποιο μεταπωλησαν στον πελατη μου.

Παρακατω αναγραφει αυτα που ειπα σε προηγουμενο ποστ μου.

Link to comment
Share on other sites

ετσι λοιπον εχουμε τα εξης.....

α] το 1991 πουληθηκε ενα "αγροτεμαχιο"

β] εμβαδου 240 τμ.

γ] ο πωλητης το ειχε απο?????

δ] ηταν αρτιο και οικοδομησιμο????

ε] προερχονταν απο νομιμη κατατμηση??????

ζ] δεν ηταν κληρος?????

η] δεν ηταν εξ αδιαιρετου, οπως ειπες στην αρχη?????

θ] τα 50 τμ. που ειπες οτι χτισθηκαν "νομιμα", αναφερονται σε καποια ΟΑ????

ι] τι λεει η πινακιδα της ΟΑ????

 

με αυτες τις απαντησεις, θα βγει ακρη στο τελος...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο που διαθετετε κατ'αρχας.Γνωριζω οτι ειναι πολυτιμος.

Επειδη η φωτοτυπια του συμβολαιου που μου εφερε ο πελατης,παιζει να ειναι απο τις χειροτερες παγκοσμιως, δεν μπορω να διαβασω καθαρα καποια πραγματα.

Σε γενικες γραμμες απο αυτα που βγαζω ακρη ειναι οτι οι αρχικοι ιδιοκτητες (ενα αντρογυνο) κατειχαν ενα αγροτεμαχιο καποιων στρεμματων(εξ αδιαιρετου) το οποιο πουλησαν σε 16 κομματια των 240 τ.μ.

Και αυτο ειναι μια απο τις προτασεις που μπορω να ξεχωρισω: '.απο σημερα τα πωλουμενα διακοσια σαραντα τ.μ. εξαδιαιρετου,του ολου παραπανω αγροτεμαχιου..'

Εχω ψιλοκαταληξει να καταθεσω αιτηση και οτι γινει.Θεωρω ακραιο το να μου ζητησουν υπ.δηλ. απο τους υπολοιπους 15 μιας και εντος του συμβολαιου δεν αναγραφονται αλλα ονοματα περαν του πελατη μου και της συζυγου του απ'οσο μπορω να διακρινω.

Link to comment
Share on other sites

επειδη φαινεται σιγουρα οτι προκειται για πωληση εξ αδιαιρετου Χ ποσοστου,... απλα στο συμβολαιο αναγραφεται η παληα καλη φραση....

"που αντιστοιχουν σε 240 τμ. εξ αδιαιρετου" δηλ. 240 τμ. παντου και πουθενα....

 

που δεν σημαινει απολυτως τιποτε....αρα

εισαι σε γηπεδο

εξ αδιαιρετου

θες συναινεση για τακτοποιηση

 

να μου επιτρεψεις να σου πω οτι δεν ειναι σωστο το συμπερασμα οτι αφου δεν αναγραφονται αλλα ονοματα ...αρα δεν ειναι εξ αδιαιρετου...

επειδη, τελος πρεπει να εισαι βεβαιος για ό,τι κανεις...αντιγραφο του συμβολαιου θα βρεις στο συμβολαιογραφο που το συνεταξε- ή σε αυτον που εχει το αρχειο του- ή στο υποθ/κειο...

Διαβασε το και μετα δες και το τοπικ "με τα εξ αδιαρετου τι γινεται "...ειναι μονο 130 σελιδες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.