Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρθρο 24 Παρ 17 Ν.4014/2011-Εργασίες επισκευής ή αποπεράτωσης αυθαιρέτου


Recommended Posts

Συνάδελφοι γεια σας. Εϊμαι καινούρια στο χώρο και θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά την αποπεράτωση. Έχω κάνει υπαγωγή στον ν 4178/13 και έχει εξοφληθεί το 100% του προστίμου. Η οικία είναι διώροφη. Ο όροφος είναι τελειωμένος ενώ το ισόγειο ημιτελές. Εγώ θέλω αφενός να τελειώσω το ισόγειο το οποίο έχει μόνο σοβάδες, αλλά τους εσωτερικούς θέλω να τους ρίξω για να κάνω καινούρια διαρρύθμιση, και αφετέρου θέλω να αλλάξω τα κάγκελα στους εξώστες, και να κάνω κ μια περίφραξη του οικοπέδου (υπάρχει ήδη μια από τούβλα αλλά θέλει πέτρα).

1) Μπορώ να τα κάνω όλα αυτά με έγκριση εργασιών αποπεράτωσης ή π.χ. η περίφραξη πρέπει να γίνει αργότερα με  άδεια μικρής κλίμακας;

2) Αν ναι, χρειάζεται και στατική μελέτη; Έχω διαβάσει τη νομοθεσία για την αποπεράτωση, δηλ. τα δικαιολογητικά που χρειάζονται, αλλά επειδή είναι η πρώτη μου φορά που θα βγάλω κάποια άδεια φοβάμαι μήπως κάνω κάποιο λάθος. 

 

Καλώς ήρθες στη ζούγκλα.....δεν μας λες όμως το εξής:

 

Το κτίσμα έχει Ο.Α. ή εξολοκλήρου αυθαίρετο?

 

Οικόπεδο?

 

Του πότε η άδεια?

 

Τι είδους αυθαιρεσίες ρύθμισες?

 

Θα επέμβεις στον Φ.Ο του κτιρίου?

 

Την περίφραξη την ενέταξες στον 4178?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.