Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σήμανση για απαγόρευση στάθμευσης σε αρχή παρόδου


Recommended Posts

Συνάδελφοι mayday έχω πρόβλημα:

Η πρόσβαση στις θέσεις παρκινγκ της πολυκατοικίας μου είναι μέσω μιας παρόδου που ξεκινάει από ένα στενό και καταλήγει στον ακάλυπτο και στη ράμπα για το υπόγειο της οικοδομής . Το πρόβλημα είναι ότι στο στενό μπροστά στην πάροδο παρκάρουν συχνά - πυκνά αυτοκίνητα και στήνονται καυγάδες τρικούβερτοι. Το ερώτημα είναι ποιά είναι η υπεύθυνη υπηρεσία για να βάλει την απαραίτητη σήμανση (κορύνες - κολωνάκια - σήματα – ζέβρες ) και πως μπορώ να τους ενεργοποιήσω.

Σημειωτέων ότι απ' την τροχαία με παρέπεμψαν στο τμήμα συγκοινωνιακών μελετών του δήμου όπου και έκανα ανάλογη αίτηση αλλά απορρίφτηκε.

Επίσης με τον γείτονα που είναι στη αρχή του παράδρομου δεν έχουμε τις καλύτερες σχέσεις και αν βάλω κάτι μόνος μου είναι σίγουρο ότι θα το βγάλει.

Τα "φώτα σας" γιατί θα πάθουν τα νεύρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Η πάροδος είναι κοινόχρηστη ή ιδιωτική? Στην άδεια δόμησης φαίνεται ότι η είσοδος του χωρου στάθμευσης είναι από κει?

Αν είναι κοινόχρηστη, αρμοδιότητα έχει μόνο ο Δήμος. Αν είναι ιδιωτική.... ξεκίνα μαθήματα καράτε γιατί θα σου χρειαστούν με τους γείτονες.

Link to comment
Share on other sites

Η πάροδος είναι κοινόχρηστη και στην άδεια δόμησης φαίνεται οτι από εκεί είναι η είσοδος σε χώρο στάθμευσης.

Καράτε θα αρχίσω όμως και τον γείτονα δεν τον βλέπω καλά.

Με τον δήμο όμως πως πρέπει να το χειριστώ? Με το μαλακό (αιτήσεις και παρακάλια) με το άγριο (καράτε) ή υπάρχει καμιά πιο αποτελεσματική μέθοδος?

Link to comment
Share on other sites

dpapanikola, συνήγορο του πολίτη. Από τις λίγες υπηρεσίες που δουλεύουν σωστά.

Αν η αίτηση προς τον Δήμο ήταν σωστή, τότε στον Σ.τ.Π. βάλε συννημένα την αίτηση και την απάντηση.

Αλλιώς κάνε καλύτερη την αίτηση και αφού πάρεις ίδια απάντηση μετά Σ.τ.Π.

 

Συνήγορος του Πολίτη

 

Ξέχασα να πω ότι το πρόβλημα που θα αναφέρεις στον ΣτΠ δεν θα είναι το ότι δεν μπορείς να περάσεις στον παράδρομο, αλλά ότι ο Δήμος δεν προστατεύει την απρόσκοπτη διέλευή σου, ενώ έχει την δυνατότητα και τα τεχνικά μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.