Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή φυσικού αερίου σε ηλεκτρισμό


Recommended Posts

Υπάρχουν πολλοί τρόποι.

Ενδεικτικά, ΗΖ με ΜΕΚ ή με αεριοστρόβιλο (αν και το δεύτερο δεν καλύπτεται από οικιακή παροχή), θερμοηλεκτρικά στοιχεία, κυψέλες καυσίμου κλπ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί τρόποι.

Ενδεικτικά, ΗΖ με ΜΕΚ ή με αεριοστρόβιλο (αν και το δεύτερο δεν καλύπτεται από οικιακή παροχή), θερμοηλεκτρικά στοιχεία, κυψέλες καυσίμου κλπ...

 

Τι είναι το ΗΖ;

 

Αυτά που αναφέρεις είναι DIY καταστάσεις ή υπάρχουν έτοιμες λύσεις; Ψάχνω κάτι που να μπορεί να βρίσκεται μέσα στο σπίτι ή το πολύ στο μπαλκόνι. Ο κύριος σκοπός είναι η φόρτιση οικιακών συσκευών όπως laptop, κινητα, κλπ και όχι για φως-πλυντήριο-κουζίνα.

 

Αν μπορείς γίνε πιο συγκεκριμένος με links. Στην περίπτωση που δεν θέλεις να αναφέρεις επωνυμίες στείλε μου μήνυμα.

Edited by soft_engin
Link to comment
Share on other sites

Για φόρτιση τόσο μικρών οικιακών συσκευών μπορείς να χρησιμοποιήσεις την φωτοβολταϊκή τεχνολογία. Τα κυριότερα πλεονεκτήματά της είναι η ανυπαρξία κινητών εξαρτημάτων και η ανεξαρτησία από τα καύσιμα.

 

Αν θέλεις να έχεις δικό σου ρεύμα από το Φ/Α και να το δίνεις στην ΔΕΗ δες αυτό

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

Για φόρτιση τόσο μικρών οικιακών συσκευών μπορείς να χρησιμοποιήσεις την φωτοβολταϊκή τεχνολογία. Τα κυριότερα πλεονεκτήματά της είναι η ανυπαρξία κινητών εξαρτημάτων και η ανεξαρτησία από τα καύσιμα.

 

Εφόσον έχω ήδη σταθερή παροχή αερίου γιατί να μην την εκμεταλλευτώ; Μένω σε πολυκατοικία όπου η πρόσβαση σε ήλιο δεν είναι εύκολα διαθέσιμη. Τεσπα, τα φωτοβολταϊκα είναι άλλη συζήτηση. Στο θέμα μας!

 

 

Αν θέλεις να έχεις δικό σου ρεύμα από το Φ/Α και να το δίνεις στην ΔΕΗ δες αυτό

 

Αυτό δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Με τη ΔΕΗ θέλω όσο λιγότερα νταραβέρια γίνεται! ;) Το ρεύμα το θέλω μόνο για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να έχεις δικό σου ρεύμα από το Φ/Α και να το δίνεις στην ΔΕΗ δες αυτό

 

Χρειάζεται κάποια άδεια (ή έναρξη δραστηριότητας στην εφορία) για να το κάνει κάποιος ιδιώτης στο σπίτι του αυτό; Ή απλά μια σύμβαση με τη ΔΕΗ;

Υπάρχει καμιά μελέτη που να αποδεικνύει οτι η συμπαραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος / θερμότητας είναι συμφέρουσα επένδυση σε βάθος χρόνου;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω η μικρο-συμπαραγωγή (micro-CHP) με χρήση του φυσικού αερίου εφαρμόζεται ήδη σε ξενοδοχειακές μονάδες αλλά για τις οικίες δεν είμαι σίγουρος.

Πάντως όταν ρώτησα τον υπεύθυνο της αντιπροσωπείας για τις δυνατότητες και το κόστος του EcoPower δεν μου είπε ότι απαγορεύεται.

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες δες στο ΔΕΣΜΗΕ

 

 

Σημ.: Σύμφωνα με την ΔΕΠΑ το τιμολόγιο Κλιματισμού/Συμπαραγωγής "ΚΣ" θα λαμβάνουν όλοι οι οικιακοί και επαγγελματίες καταναλωτές που χρησιμοποιούν το Φ.Α. αποκλειστικά για Κλιματισμό ή Συμπαραγωγή Ηλεκτρισμού/Θερμότητας.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα της μικρο-συμπαραγωγής. Βρήκα και μια διπλωματική εργασία που φωτίζει αρκετά το θέμα.

 

Ωστόσο, απαιτεί εγκατάσταση λέβητα αντίστοιχου μεγέθους με τον υπάρχοντα! Αυτό σε διαμέρισμα πολυκατοικίας απλά δεν παίζει.

Edited by soft_engin
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις έναν αεριοστρόβιλο χωρίς λέβητα για να παράγεις μόνο ρεύμα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

 

Και αυτό το άρθρο http://www.icrepq.com/PLENARIAS/PL1.BRUNO.pdf έχει χρήσιμες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις έναν αεριοστρόβιλο χωρίς λέβητα για να παράγεις μόνο ρεύμα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

 

Και αυτό το άρθρο http://www.icrepq.co...S/PL1.BRUNO.pdf έχει χρήσιμες πληροφορίες.

 

Στη θεωρία φαίνεται καλό. Έχεις υπόψη σου εταιρίες που αναλαμβάνουν την εγκατάσταση τέτοιου συστήματος ή πρέπει να παραγγείλω μόνος τα εξαρτήματα και να τα εγκαταστήσω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.