Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτός σχεδίου αποστάσεις από όρια


muf81

Recommended Posts

Στα εκτός σχεδίου δεν νοείται απόσταση Δ από τα όρια όπως αυτή εφαρμόζεται στα εντός σχεδίου. Εφαρμόζονται οι ελάχιστες αποστάσεις όπως ορίζονται κατά περίπτωση και εννοείται ότι απαγορεύεται εντός αυτών η ύπαρξη εξωστών (μπαζωμένων ή μη).

 

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αλλά η Εγκ 113/86 λέει

 

Στις εκτός σχεδίου περιοχές η κατασκευή εξωστών δεν επιτρέπεται μέσα στην απόσταση Δ=3,00+ 0,10 Η από τα όρια του γηπέδου ανεξάρτητα από την υποχρεωτική απόσταση της οικοδομής από τα όρια του γηπέδου την προβλεπόμενη από το Π.Δ. της εκτός σχεδίου δόμηση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

:!:Εξώστης (κοινώς μπαλκόνι) = πρόβολος:!:

 

Άρα δεν είναι μπαζωμένο. Γιατί αν ήταν μπαζωμένο δε θα ήταν εξώστης. Τώρα αν σε μια μπαζωμένη επιφάνεια μπει πλακάκι και στηθαίο για να μην μπερδευόμαστε να τη λέμε ''βεράντα'' και να τη θεωρούμε τμήμα της διαμόρφωσης του ''ένθεν κακείθεν'' υπαιθρίου χώρου του κτηρίου για να εμπεδώνουμε για ποιο λόγο δε μετρά σε κάλυψη ή δόμηση ή όγκο, δεν είναι δηλαδή τμήμα του σώματος του κτηρίου.

 

Και η Εγκ 113/86 είναι ηλίθια και μπερδευτική!

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει πρόσφατα σε εκτός σχεδίου, μπαζωμένο μπαλκόνι εντός των Δ=15 μ.

Νομίζω ότι δεν απαγορεύονται λοιπόν τα μπαζωμένα εντός Δ.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Διορθώνω:

Έχω περάσει πρόσφατα σε εκτός σχεδίου, μπαζωμένο μη στεγασμένο μπαλκόνι εντός των Δ=15 μ.

 

Λοιπόν επειδή και εγώ πρόσφατα πέρασα μπαζωμένη, μη στεγασμένη, επιφάνεια και το κουβέντιασα εκτενώς με τον υπάλληλο της πολεοδομίας η απάντησή του ήταν ότι: ως μπαζωμένο τμήμα με μέγιστο ύψος από το έδαφος έως 1,50 μέτρο (αν θυμάμαι καλά) δεν μετράει μεν πουθενά, οπότε και θα μπορούσα να μην το εμφανίσω καν στο διάγραμμα κάλυψης, αλλά καλό θα ήταν να μην είναι εντός της κατά παρέκκλιση ελάχιστης απόστασης από τα όρια (5 μέτρα για βιομηχανικά κτήρια), ώστε να μην αντιμετωπίσει πρόβλημα το γήπεδο μελλοντικά (όταν και αν μελετηθεί και εφαρμοστεί σχέδιο πόλης).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.