Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Η/Μ για προσθήκη - αποτύπωση/μελέτη/σχέδια;


Recommended Posts

Μου έχει τύχει μια μικρή προσθήκη (15μ²) σε κτίριο >300μ² οπότε τώρα που θα γίνεται έλεγχος από ελεγκτή δόμησης θέλω να βρω τον βέλτιστο τρόπο για να κάνω τις μελέτες για τα Η/Μ.

 

Όταν κάνετε τις μελέτες για προσθήκη, τι ακριβώς περιλαμβάνετε στις μελέτες; Μόνο τις προσθήκες ή και το υφιστάμενο κτίριο;

 

Υπάρχουν 3 "στρατηγικές" στο μυαλό μου για τις μελέτες σε προσθήκη:

1. Κάνουμε αποτύπωση των Η/Μ του υφιστάμενου κτιρίου, συμπληρώνουμε τα Η/Μ για την προσθήκη και παραδίδουμε ενιαία μελέτη για το υφιστάμενο συν την προσθήκη.

2. Κάνουμε εκτιμώμενα σχέδια (χωρίς αποτύπωση) για τα Η/Μ του υφιστάμενου και συμπληρώνουμε τα Η/Μ της προσθήκης.

3. Κάνουμε μελέτες Η/Μ μόνο για την προσθήκη.

 

 

Οι λύση 1 είναι η καλύτερη κατά τη γνώμη μου αλλά είναι μη εφικτή (προφανώς δεν θα με αφήσει κανείς να ανοίξω κουτιά και να σκάψω για να δω διαμέτρους και υλικά σωληνώσεων και καλωδίων).

 

Η λύση 2 ήταν αποδεκτή και από τους μηχανικούς και από τις πολεοδομίες, αλλά τώρα με τους ελεγκτές δόμησης δεν μου φαίνεται εφικτή.

 

Η λύση 3 είναι αποδεκτή κατά την γνώμη σας; Αν ναι, είναι αποδεκτό σε μια μελέτη να αποχετεύω ένα WV στο διπλανό του (εφόσον βέβαια τεκμηριώσω ότι μπορεί ο σωλήνας να δεχτεί το φορτίο) ή να σχεδιάσω μόνο τις νέες γραμμές ρεύματος στον πίνακα;

Link to comment
Share on other sites

την ίδια απορία είχα και εγώ για μια περίπτωση που ακόμα δεν έχει προχωρήσει....

 

αν βγάλεις κάποια άκρη πολύ θα ήθελα να ξέρω ποια είναι...

 

ίσως στη δικιά σου περίπτωση η καλύτερη λύση θα ήταν η τρίτη λόγω λίγων τετραγωνικών της προσθήκης σε σχέση με το υφιστάμενο,

 

θα πρέπει όμως πχ για τον υπάρχον ηλεκτρικό πίνακα να έχεις από μελέτη (αν υπάρχει) εκτίμηση φορτίου για να δεις αν επαρκεί ο υπάρχον πίνακας και η παροχή για να καλύψει τη προσθήκη.

ή πχ για αποχέτευση να υπολογίσεις την μέγιστη απορροή λαμβάνοντας και το δικό σου WC και να δεις αν η διάμετρος σε καλύπτει κτλ

Link to comment
Share on other sites

Την 1η λύση την απέρριψα ως ανεπιθύμητη από τον πελάτη και οικονομικά ανέφικτη.

Την 2η λύση την επέρριψα ως αντιεπιστημονική (...χωρίς αποτύπωση = μπαλαμούτι )

Την 3η λύση την απέρριψα ως αντιεπιστημονική (σύνδεση σε υφιστάμενο δίκτυο ... στα τυφλά!)

 

Από τις 3 αυτές λύσεις επέλεξα την λιγότερο "ανεπιθύμητη", δηλαδή την 3.

 

Τo WC συνδέεται με το δίκτυο ύδρευσης και αποχέτευσης του ακριβώς διπλανού WC (είναι στην ίδια ιδιοκτησία).

Για το ηλεκτρικό ρεύμα έγραψα στις παρατηρήσεις ότι πρέπει να μπει στον πίνακα ρελέ διαρροής.

 

Για την παθητική δυστυχώς πρέπει να γίνει μελέτη για όλο το κτήριο σε περίπτωση προσθήκης, επειδή με την προσθήκη επηρρεάζονται οι οδεύσεις του υφιστάμενου κτηρίου.

 

Από εκεί και πέρα περιμένω την απάντηση από την πολεοδομία.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ρωτήσεις στην πολεοδομία. Μου έχει τύχει περίπτωση να ζητηθούν οι μελέτες για ολόκληρο το κτίριο και μου έχει τύχει να ζητηθούν μόνο για την προσθήκη. Προσωπικά τα θεωρώ και τα δύο λάθος, μιας και άποψη μου είναι ότι κανονικά πρέπει να γίνει αποτύπωση του κτιρίου ως προς τα Η/Μ, ενώ οι μελέτες θα πρέπει να γίνουν βάσει της υφιστάμενης κατάστασης.. Τί να πει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.