Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χημικός Μηχανικός χωρίς προϋπηρεσία.


Superchem

Recommended Posts

Γειά σας είμαι απόφοιτος του τμήματος χημικών μηχανικών του ΑΠΘ από το 2000 και έχω εκπληρώσει τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις το 2002. Από τότε δεν έχω δουλέψει ποτέ σαν χημικός μηχανικός. Υπάρχει καμμία πιθανότητα να βρω δουλειά σαν χημικός μηχανικός τώρα το 2012 ή θα μου πουν ότι δεν έχω προϋπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν με προσλαμβάνουν λόγω μηδενικής προϋπηρεσίας, τι επάγγελμα από εδώ και πέρα να ακολουθήσω; Σερβιτόρος, Μπάρμαν ή Λαντζέρης; Μήπως πωλητής;

Link to comment
Share on other sites

Από το 2002 που τελείωσες το στρατό έως τώρα έκανες κάτι? Εννοώ αυτά τα 10 χρόνια έκανες κάποια δουλειά άσχετη με το ΧΜ ?

Πάντως όσο μεγαλώνεις και δεν υπάρχει προυπηρεσία δυσκολεύουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Κανωντας την σουμα πρεπει να εισαι αναμεσα στα 35 και 40 και χωρις καθολου προυπηρεσια ειναι

καπως δυσκολο το πραγμα. Απλα θα πρεπει να σκεφτεις και σε ποιον τομεα ενδιαφερεσαι να απασχοληθεις,

η βιομηχανια ειναι περιορισμενη και για τις ελαχιστες νεες θεσεις(αν υπαρχουν) θα εχεις να αντιμετωπισεις τρελο ανταγωνισμο.

Τωρα για logistics, πιστοποιησεις ISO που ασχολουνται πολλοι ΧΜ ισως να`ναι καπως καλυτερα τα πραγματα

αλλα η συγκηρια ειναι πολυ κακη.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Είναι στραβό το κλίμα....το φαγε και ο γάιδαρος.

Διανύουμε τις πιο δύσκολες εποχές στα εργασιακά, και ειδικά στον τομέα των μηχανικών...Αλλά και η ηλικία σε συνδιασμό με την μηδενική προυπηρεσία.....το κάνουν σαν θαύμα. Ακόμα και καλές εποχές να ήταν, δύσκολο το πράγμα...Θα προτιμήσουν τον 25 άνευ προυπηρεσίας, παρά τον 35άρη...Δεν τους κάθεται καλά στο μάτι. Σου λένε τι έκανε αυτός τόσα χρόνια??

Αν είχες δουλέψει κάπου αλλού σε άσχετο τομέα, μήπως έχεις περισσότερες πιθανότητες εκεί να κάνεις κάτι??

Εκτός αν κάνεις κάτι δικό σου και δεν σου τι λέει κανένας.....

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή μου. Βγάλε εργοληπτικό. Και το βάζεις μέσα σε μια εταιρία, για να παίρνεις ένα "μεροκάμματο". Σε κουβέντα που είχα κάνει με συναδέλφους ΕΔΕ (οχι ψιλικατζήδες σαν και μένα) μου ανέφεραν πως τέτοια πτυχία σπανίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα βγάλει ΜΕΚ χωρίς προυπηρεσία? Εκτός αν μιλάς για ΜΕΚ Α, αλλά με αυτό ούτε τσιγάρα δεν βγάζεις σήμερα....

Link to comment
Share on other sites

Ολο και κάποιον συνάδελφο θα βρεί να τον προσθέσει στα έντυπα Α,Β. Μάλιστα κατευθείαν ΜΕΚ Β'. Κάτι είναι κι αυτό συνάδελφε.

 

Μη νομίζεις πως όλοι οι ΕΔΕ, ήτο εργολήπτες απο τα γενοφάσκια τους. Η πλειοψηφεία των ΠΕ βγάζαν κατευθείαν ΜΕΚ Β' στη πενταετία. (αλλο εμείς οι ΤΕ που χρειαζόμαστε και για το ΜΕΚ Α' εμπειρία).

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει ότι στελέχωση με ΜΕΚ, ακόμη και Α σημαίνει αυτομάτος πληρωμή των εισφορών ΤΣΜΕΔΕ τουλάχιστον....Δεν ξέρω αν αληθεύει αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

Mπα συνάδελφε...Το πολύ να πληρώνει κάνα τπεδε...

 

Δε μιλάμε για ΜΕΚ Γ'-Δ' πχ, εκεί πάμε αλλού. Βέβαια ειναι και τόσα πολλά πλέον.

 

Απλώς για το συγκεκριμμένο, θαρρώ πως δεν έχει πολλά στην αγορά. Επίσης πολλά μεγάλα έργα του ΕΣΠΑ έχουν να κάνουν με το ΜΕΚ του χημ. μηχ. Παντού βλέπω αποχετευσεις,υδρεύσεις και πάει λέγοντας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.