Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποπεράτωση ημιτελούς κατοικίας


Recommended Posts

Λοιπον εχω μια ημητελη κατοικια η οποια εχει Ο.Α. η οποια ληγει 31/12/2013.Εχει καποιες αυθαιρεσιες που τακτοποιηθηκαν με τον ν.αυθαιρετων(εχει πληρωθει ολο το προστιμο).Την κατοικια εχει αναλαβει να μου την παραδωσει τελειωμενη εργολαβος-μηχανικος με δικα του εξοδα(αν και επισημως παντου θα φαινομαι εγω σαν ιδιωτης).Τελος παντων επειδη θελω ολα να ειναι σωστα του ειπα ¨μηπως πρεπει για την συνεχιση των εργασιων να παρει εγκριση απο την πολεοδομια?)αφου η κατοικια ειναι στα τουβλα.Η απαντηση του ηταν μην μπλεξουμε,θελει πολυ χαρτουρα,ειναι καλυτερα να γνωστοποιησουμε μονο στο ΙΚΑ τις παραπανω εργασιες,να πληρωσουμε τα εξτρα ενσημα και τιποτα παραπανο(αν προκυψει προβλημα θα το δουμε στη πορεια και θα το αντιμετωπισουμε τοτε).Θα ηθελα την γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

1) Έχει κλείσει η άδεια στην πολεοδομία? Αν όχι τότε τι πρόβλημα υπάρχει για την συνέχιση των εργασιών μέχρι 31-12-2013?

2) Φαντάζομαι γνωρίζεις και εσύ και ο μηχανικός σου ότι αν γίνει καταγγελία ενώ δεν έχεις άδεια εργασιών τότε "αν προκύψει πρόβλημα" ίσως να μην μπορείς να το αντιμετωπίσεις "τότε".

 

Ξεκαθάρισε μας κάποια πράγματα για να σε βοηθήσουμε αλλά πριν και πάνω απ' όλα ζήτα από τον μηχανικό σου να τηρήσει τον νόμο. Τα "θα το δούμε στην πορεία" κλπ τελειώσανε...

Link to comment
Share on other sites

οταν του ζητησα να παρει την Έγκριση Εργασιών μου εδειξε το άρθρο 24 του ν. 4014 παρ.17

'' Για τη χορήγηση Έγκρισης Εργασιών αποπεράτωσης

αυθαίρετης κατασκευής υποβάλλονται τα προβλεπόμε−

να δικαιολογητικά και μελέτες και εφαρμόζονται οι δι−

αδικασίες που προβλέπονται στο Π.Δ/μα της 8/13.7.1993

«Τρόπος έκδοσης οικοδομικών αδειών και έλεγχος ανε−

γειρομένων οικοδομών.» (ΦΕΚ 795 Δ΄) όπως ισχύει Η' στην

παρ. 2 του άρθρου 3 του ν. 4030/11 για αιτήσεις που θα

υποβληθούν μετά την 1−3−2012

 

και μου λεει οτι θελει πολυ χαρτουρα αφου απος λεει ο νομος " για αιτήσεις που θα

υποβληθούν μετά την 1−3−2012" τα δικαιολογιτικα που θα πρεπει να υποβαλει θα ειναι με τον καινουργιο οικοδομικο κανονισμο και οχι με τα δικαιολογητικά και μελέτες που προβλέπονται στο Π.Δ/μα της 8/13.7.1993

«Τρόπος έκδοσης οικοδομικών αδειών και έλεγχος ανε−

γειρομένων οικοδομών.» (ΦΕΚ 795 Δ΄) όπως ισχύει .

 

απο οτι καταλαβα μαλλον κολαει στο Η'

 

Ειναι το δυσκολο να κανει αυτη την χαρτουρα?

Εχει τοση διαφορα αυτο το Η' ?????

Edited by paulos29103
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.