Μετάβαση στο περιεχόμενο

αυθαίρετες συντεταγμένες σε EGSA87


Recommended Posts

"Για μικρά τοπογραφικά το σφάλμα είναι αμελητέο."

Για τι τάξη μεγέθους συζητάμε;

 

Αν έχω μία κοινή πλευρά μετρήσει και αποδώσει σε συντεταγμένες ΕΓΣΑ τι με εμποδίζει να κάνω το ίδιο με τα άλλα σημεία τομής των υπολοίπων πλευρών παλαιότερη ορθού αλλά μη εξαρτημένου τοπογραφικού;

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε jian, μπορείς να βρεις τον συντελεστή k για την περιοχή που σε ενδιαφέρει, και αναλόγως πράττεις.

 

Βλέπεις ένα δείγμα της ευαισθησίας που τρέφουμε για τις μετατροπές σε ΕΓΣΑ 87, αλλά, εμένα με τρομάζει ακόμα περισσότερο η επίλυση του GPS. Μπορεί να νομίζεις ότι έχεις κλείσει, να σου δίνει ο GPSας συντεταγμένες και να έχει χάσει 5-10cm για πλάκα.

 

Το μόνο που έχω να προτείνω, μην μείνεις στα 2 σημεία με GPS. Κάνε τα 3, 4, όσο μπορείς περισσότερα. Και μετά βρες τις διαφορές.

 

Επίσης, η διαδικασία που περιέγραψες στην αρχή, στο AutoCAD, εφόσον δεν πειράζεις τα μήκη, δεν θα σου βγάλει κάτι διαφορετικό από ένα απλό move-rotate.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω να προτείνω, μην μείνεις στα 2 σημεία με GPS. Κάνε τα 3, 4, όσο μπορείς περισσότερα. Και μετά βρες τις διαφορές.

Στη δική μου περίπτωση έχω πάρει όσα χαρακτηριστικά σημεία μπορούσα με διπλόσυχνο GPS, είναι λάθος να αποδώσω συντεταγμένες ΕΓΣΑ και σε θεωρητικές τεθλασμένες που δε μπόρεσα να εντοπίσω και να αποτυπώσω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.