Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρονοδιακόπτης ράγας


ΟΩΝ

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω αν σε τυπικό πίνακα κατοικίας μπορεί να αντικατασταθεί μια ασφάλεια από χρονοδιακόπτη ράγας. Επίσης, το μέγεθος του χρονοδιακόπτη είναι ίδιο με αυτό της ασφάλειας;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάτι φωτογραφίες στο διαδίκτυο, αλλά δεν μπορώ να εκτιμήσω το μέγεθός τους σε σύγκριση με μια απλή ασφάλεια.

Πάντως μού έκανε εντύπωση πόσο φθηνός είναι ένας τέτοιος "αυτοματισμός"... περίπου €10...

CZAS-4652.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένας χρονοδιακόπτης δεν μπορεί να αντικαταστήσει ασφάλεια έχουν διαφορετικό σκοπό. o χρονοδιακόπτης της φωτογραφίας είναι φθηνός επειδή είναι noname κινέζικος, δεν χωρα στην θέση μονοπολικού mcb μάλλον πιάνει δυο θέσεις. Υπάρχουν και σε μέγεθος ενός module

Link to comment
Share on other sites

Ένας χρονοδιακόπτης δεν μπορεί να αντικαταστήσει ασφάλεια έχουν διαφορετικό σκοπό.

Άρα για να υπάρξει ο αυτοματισμός θα πρέπει να έχω και ασφάλεια και χρονοδιακόπτη ράγας;

Link to comment
Share on other sites

Άρα για να υπάρξει ο αυτοματισμός θα πρέπει να έχω και ασφάλεια και χρονοδιακόπτη ράγας;

 

Θα πρεπει να ειναι ασφαλισμενο και το κυκλωμα του χρονοδιακοπτη και το κυκλωμα που θα τροφοδοτησει ο χρονοδιακοπτης.Προσεξε ομως τμεχρι ποση ενταση [Α] αντεχει η επαφη του χρονοδιακοπτη γιατι αν ειναι μεγαλο το φορτιο σου θα χρειαστεις και ηλεκτρονομο.

Edited by Mixalis1988
Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντάς όμως αν θα πρέπει να έχω και τα δύο, δηλαδή:

  1. και ασφάλεια και χρονοδιακόπτης, ή
  2. χρονοδιακόπτης με διπλό ρόλο, που αντικαθιστά την ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.