Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εναλλακτικές ιδέες για ασφάλεια από κλοπή/βανδαλισμό


Recommended Posts

Σαν τις φωτό που επισυνάπτω. Εννοώ οπτική ίνα που περνάει μέσα από την τρύπα για τη γείωση των πάνελ, για να αφαιρέσεις το πάνελ θα πρέπει να κόψεις την οπτική ίνα, οπότε στάνταρ θα χτυπήσει ο συναγερμός.

parko2.jpg

Δέσμες σαν αυτές περιμετρικά. fotokitaro.jpg

Θεωρώ καλή λύση και τις βίδες ασφαλείας, οι οποίες θέλουν τροχό επομένως πιο πολύ οργάνωση και χρόνο για να βγει το πάνελ άπαξ και μπει, καθυστερεί τον κλέφτη αλλά και τον εγκαταστάτη αν θέλει να αντικαταστήσει πάνελ.

Για τον ηλεκτροφόρο φράχτη το έχω σκεφτεί πολλές φορές, έχουν ειδικές συσκευές που δεν σκοτώνουν και χρησιμοποιούν σε βοσκότοπους σε αγελάδες κλπ, αλλά όσο σκέφτομαι ότι οι γύφτοι κατεβάζουν μετασχηματιστές από τη Μέση Τάση, ο φράχτης θα τους εμποδίσει?

Όλες οι λύσεις ακριβώς όπως τις είπες είναι για να καθυστερήσουν τον κλέφτη...Ίσως και σε συνδυασμό με μια καλή ασφαλιστική κάλυψη, που θα αποζημιώσουν όμως όσο κάνουν τα πάνελ σήμερα και όχι όσο τα αγόρασες. Και επειδή όλα αυτά τα συστήματα έχουν κόστος, πρέπει να δεις τι απο αυτά αντέχει η τσέπη σου και να αποφασίσεις από ποιο σημείο και μετά "παραδίνεσαι".

Πάντως πιο πολύ ανησυχώ για τα ινβερτερ που έχουν μικρό όγκο και μεγαλύτερη κόστος σε σχέση με τα πάνελ.

Τα σκυλιά σε καμία περίπτωση δεν είναι φύλακες, ένας που ξέρει από σκυλιά μπορεί να μπει και να τα πιάσει από το κολάρο εύκολα, άλλος που δεν ξέρει ρίχνει αναισθητικό σπρει και τέλος. Τα προτιμώ ως πετ!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα Φ/Β -γιατί μπορεί να έχεις καταστροφές-, καλύτερη λύση είναι τα σκυλιά. Κι όχι σκυλιά κατοικίδια, σκυλιά που θα τα μεγαλώσεις αφήνοντας τα ένστικτα να αναπτυχθούν.

Έχω 6 λυκόσκυλα στις μάντρες μου και ο μόνος που τα πλησιάζω είμαι εγώ. Δεν τα συμπαθώ, δεν με φοβούνται, απλά με σέβονται.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιο πολύ ανησυχώ για τα ινβερτερ που έχουν μικρό όγκο και μεγαλύτερη κόστος σε σχέση με τα πάνελ.

 

Δεν ξέρω σε τι κόστος φτάνουν τα ινβερτερ, αλλα αν τα βάλεις σε χρηματοκιβώτιο τσιμενταρισμένο τριγύρω και θεμελιωμένο;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι..Οι απορίες που θέτεις είναι γενικές? Ή έχεις υπόψη σου κάποια εγκατάσταση, θες να την κάνεις εσύ?

Τώρα να βάλεις τα inverter σε χρηματοκιβώτιο...αν γινόταν...

θα ήταν πιο ακριβός ο φύλακας αν βάλεις χρηματοκιβώτια, συναγερμούς, πλέγματα, δέσμες και ξέρω και γω τι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω επένδυση σε κτήμα 6 στρεμμάτων όπου την εγκατάσταση σίγουρα θα την κάνει άλλος αν προχωρήσει.

 

Εδώ ελπίζω να κάνουμε "brainstorming" για νέες έξυπνες ιδέες. Γιατί αυτά που ξέραμε μπορεί να είναι ανεπαρκή στο προσεχές μέλλον, πχ οι γύφτοι ήδη κλέβουν ολόκληρους μετασχηματιστές.

 

Η κατάσταση της ασφάλειας στην Ελλάδα χειροτερεύει, κάθε χρόνο και χειρότερα, γινόμαστε Αργεντινή και Μεξικό και είναι θέμα χρόνου μέχρι να βρεθούν οι συμμορίες που θα σηκώνουν ολόκληρα πάρκα σε μια νύχτα (αφού έχουν δέσει πρώτα το φύλακα υπό την απειλή πολεμικών όπλων, έχουν σκοτώσει τα σκυλιά, κλπ). Θα αποκτήσει φωτοβολταϊκές επενδύσεις η Αλβανία όπως ήδη απέκτησε οργιάζουσα οικοδομική δραστηριότητα.

 

Ίσως τα μεγάλα trackers όπου τα πάνελ είναι ανυψωμένα ψηλά και δεν φτάνονται εύκολα, αν ενισχυθούν με μπετό οι κολώνες;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

.......

Ίσως τα μεγάλα trackers όπου τα πάνελ είναι ανυψωμένα ψηλά και δεν φτάνονται εύκολα, αν ενισχυθούν με μπετό οι κολώνες;

 

Και αν έρθουν οι γύφτοι με ελικόπτερα τύπου Apatsi AH 64 τι κάνουμε; Έχουμε καμιά νέα ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.