Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είσοδος και χειρισμός υποσταθμού 1200kVA από Χημικό Μηχανικό


Recommended Posts

Καλημέρα,

Ως χημικός μηχανικός έχω την δυνατότητα επίβλεψης χημικών εγκαταστάσεων με ισχύ 1500kW. Γνωρίζει κανείς αν έχω την δυνατότητα εισόδου και στον υποσταθμό μιας εγκατάστασης με ισχύ 1200kVA, έτσι ώστε αν πεσει κάποια στιγμή η τάση να μπώ στον υποσταθμό και να σηκώσω τους διακόπτες?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...

Δεν νομίζω να κάνει πλάκα. Ξέρεις τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στην εγκατάσταση μία λάθος κίνηση? Δεν μιλάμε για τον γενικό του θερμοσίφωνα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μπορει ?δεν μπορει?

 

αν τελικα ξερει να τους σηκωσει οπως αναφερεται μπορει?

 

Απο οτι καταλαβα παντως με αυτα που γραφεται (οι 2 τελευταιοι) αν πεσει ο διακοπτης,τον αφηνουμε κατω και κανουμε τον σταυρο μας να σηκωθει.

 

κωστας Λαναρας ,απο τα λιγα που ξερω πρεπει να εχεις αδεια για επιβλεψη συντηρηση χειρισμο μεσης τασης.Δεν ξερω πως μπορεις να την αποκτησεις σαν χημικος.

Επισης οταν πεσει καποιος διακοπτης,απο πισω κρυβεται κατι σοβαρο στο 90% των περιπτωσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην το ξεφτυλισουμε αλλο. Αν πεσει καποιος διακοπτης κατι φταιει, και δεν αρκει να παει να τον σηκωσει καποιος...πρεπει να ειδοποιηθει και να αναλαβει ο υπευθυνος ηλεκτρολογος

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ αν μπορεί ή όχι.

http://www.chemeng.n...mikoy_mixanikoy

αυτό δεν είναι τα ΕΔ των ΧΜ αλλά σχέδιο ΠΔ με τα ΕΔ που θα ήθελαν, έχει ξανασυζητηθεί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.