Μετάβαση στο περιεχόμενο

WGS84, ΕΓΣΑ87 και Γεω-ευρετήριο ΓΥΣ


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Έχω δύο τιμές συντεταγμένων στο σύστημα WGS84 για ένα σημείο (Στήλες Ολυμπίου Διός) με:

 

Longitude: 23.73249

Latitude: 37.96958

 

τις οποίες μετατρέπω με το πρόγραμμα CoordTrans v2.2 στο ΕΓΣΑ87 (σε ελληνικό κάνναβο) και παίρνω τις αντίστοιχες τιμές (σε meters):

 

Easting: 476353.94

Northing: 4202185.68

 

Για να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία Γεω-Ευρετήριο του ΓΥΣ (http://web.gys.gr/GeoSearch) εισάγω τις παραπάνω συντεταγμένες στο σύστημα WGS84 με την μορφή: DD-MM-SS.SSS δηλαδή:

 

φ: 37-58-10.488

λ: 23-43-50.964

 

και το σύστημα υπολογίζει τις αντίστοιχες συντεταγμένες στο ΕΓΣΑ87 ως εξης:

 

Easting: 476208.308

Northing: 4202186.473

 

Που οφείλεται αυτή η διαφορά;

Ποιές είναι οι πραγματικές συντεταγμένες του σημείου που θέλω στο σύστημα ΕΓΣΑ87;

Οι μετατροπές δε γίνονται με σταθερούς αλγορίθμους;

 

Ευχαριστώ a priori...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το ποιο πιθανον να κανεις κατι λαθος. δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει τετοια διαφορα. οι παραμετροι υπολογισμου ειναι ιδιοι για καθε λογισμικο και το πολυ να σου βγαλει κατι ποντους διαφορα. θα σου περιγραψω ακριβως αυτο που εκανα εγω με τα στοιχεια που μου λες και βγαινει το ιδιο.

 

στο προγραμμα coords επελεξε (γεωδαιτικα συστηματα λ/φ) και μετα παγκοσμιο΄84 (wgs84) φ,λ. στα δεδομενα γραψε για λ : 23.4350964 και για φ : 37.5810488 (προσοχη στις ρυθμισεις του προγραμματος στη μορφη γωνιων ειναι τσεκαρισμενο το πρωτο). αμεσως μετα διπλα επελεξε εγκ. μερκατορικη προβολη και την επιλογη εγσα'87. κατω στα αποτελεσματα θα δεις οτι βγαζει το ιδιο με το λογισμικο της ΓΥΣ με ελαχιστη διαφορα στο χ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μία μικρή διόρθωση στις συντεταγμένες:

 

λ : 23.4356964

φ : 37.5810488

 

Επισυνάπτω λοιπόν τα ακόλουθα αρχεία με screenshots από τα interfaces των προγραμμάτων και του Γεω-Ευρετηρίου του ΓΥΣ:

 

α) Franson CoordTrans.JPG

β) CoordsGR.JPG

γ) Γεω-Ευρετήριο ΓΥΣ.JPG

 

Το Γεω-Ευρετήριο του ΓΥΣ φαίνεται να ταυτίζεται με το Franson CoordTrans με ακρίβεια 1m. Στο CoordsGR εφάρμοσα αυτά που μου έγραψες αλλά δε βγάζει τα ίδια αποτελέσματα. Γιατί; Τι κάνω λάθος;

post-750-131887195312_thumb.jpg

post-750-13188719534_thumb.jpg

post-750-131887195352_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα χρησιμοποίησε το coords_gr είναι πολύ αξιόπιστο

Εγώ το έκανα και βγαίνουν σωστά.

oi συνταταγμένες σε WGS84 κανονικά είναι

23.43'56''964

37.58'10''488

όχι αυτές που έγραψες

Με αυτές τις τιμές η επαλήθευση βγάζει ακριβώς τις ίδιες ΕΓΣΑ

με τις αρχικές

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα χρησιμοποίησε το coords_gr είναι πολύ αξιόπιστο

Εγώ το έκανα και βγαίνουν σωστά.

oi συνταταγμένες σε WGS84 κανονικά είναι

23.43'56''964

37.58'10''488

όχι αυτές που έγραψες

Με αυτές τις τιμές η επαλήθευση βγάζει ακριβώς τις ίδιες ΕΓΣΑ

με τις αρχικές

 

Τι διαφορετικό έκανες απ'αυτό που έχω ήδη παραθέσει στο αντίστοιχο image του 2ου post μου; Γιατί δε μου βγαίνουν τα ίδια αποτελέσματα;

Link to comment
Share on other sites

το λαθος σου ειναι οτι χρησιμοποιεις κομμα αντι για τελεια που χρειαζεται το προγραμμα (coords) για να δουλεψει σωστα. αυτο θα το κανεις απο τον πινακα ελεγχου--ημερομηνια...--τοπικες ρυθμισεις..--προσαρμογη--και εκει που λεει υποδιαστολη βαλε την τελεια. δοκιμασε και ξαναπες μου!!!

Link to comment
Share on other sites

το λαθος σου ειναι οτι χρησιμοποιεις κομμα αντι για τελεια που χρειαζεται το προγραμμα (coords) για να δουλεψει σωστα. αυτο θα το κανεις απο τον πινακα ελεγχου--ημερομηνια...--τοπικες ρυθμισεις..--προσαρμογη--και εκει που λεει υποδιαστολη βαλε την τελεια. δοκιμασε και ξαναπες μου!!!

 

 

Το έκανα κι αυτό! Τα ίδια δίνει!!! :lol: :evil: :shock:

post-750-131887195369_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι πρεπει να εχεις αλλη εκδοση απο το coords γιατι στο screenshot που δειχνεις παραπανω στις ρυθμισεις δεν δειχνει τετοιες εντολες.

προτεινω να κανεις απεγκαταστση την εκδοση που εχεις και να κανεις εγκατασταση αυτη που σου στελνω. δες το και παλι εδω ειμαστε!!!

 

http://web.auth.gr/e-topo/TOMEIS_INDEX/TOMEASA/Katsambalos/digit_les.html

Link to comment
Share on other sites

@sir-topo

 

Όντως έχεις δίκιο! Χρησιμοποιούσα την έκδοση CoordsGR 1.44. Αυτό το link που έστειλες περιέχει την έκδοση CoordsGR 1.60 την οποία κι εγκατέστησα!

 

Επισυνάπτω την σύγκριση μεταξύ των 2 προγραμμάτων που χρησιμοποίησα σε σχέση με το Γεω-Ευρετήριο του ΓΥΣ. Όπως φαίνεται το Franson CoordTrans 2.2, δίνει καλύτερα αποτελέσματα από το CoordsGR.

 

Τελικά ποιά τιμή είναι σωστή; Μήπως ένας μέσος όρος; :lol: ]

 

Σ'ευχαριστώ για την βοήθειά σου!

 

Υ.Γ. Επαληθεύεις τις τιμές που μου δίνει τώρα το CoordsGR με αυτές που παίρνεις εσύ;

post-750-131887195383_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.