Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογή Προισχυουσων Διατάξεων


Recommended Posts

Ερωτήσεις:

1) Άδεια που εκδόθηκε στις 2/3/2012 βάσει του Άρθρου 45 Ν4030/2011 με τις προϊσχύουσες διατάξεις του Ν4030/2011, ελέγχεται με ελεγκτές δόμησης και καταργείται το υπόγειο, με ποιες διατάξεις αναθεωρείται (έχει γίνει έναρξη εργασιών και δεν έχουν τελειώσει τα μπετά)?

 

 

α) Βάσει Προισχουσών Διατάξεων του Ν 4030/2011

 

 

β) Βάσει των Νέων Διατάξεων του Ν 4030/2011

 

 

Σχετικό Άρθρο 29 Ν4067/2012

5. α. Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1.3.2011 παρατείνεται κατά τρία έτη. Οικοδομικές άδειες, οι οποίες είχαν εκδοθεί και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών τους πριν την 1.3.2012, αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες του ν.4030/2011 διατάξεις, εφόσον η αναθεώρηση δεν αφορά προσθήκη.

 

 

 

2)
Εαν έχει κατατεθεί άδεια απο 11/2011 και είναι σήμερα προς έκδοση είναι υποχρεωτικό να πάει με ΝΟΚ? Ισχύουν ακόμα οι γενικές μεταβατικές διατάξεις του Άρθρου 26 ΓΟΚ 85 με τις τροποποιήσεις Ν2831/00 και Ν3212/20032
Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι υπάρχει ακόμη μία ασάφεια η καλύτερα μια παράλειψη του ΝΟΚ

...αυτή των μεταβατικών διατάξεων

 

Μιλάει για οικ άδειες και δεν αναφέρεται καθόλου σε φακέλους αδειών που υποβλήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω έχω το ίδιο πρόβλημα με μία άδεια.

Αριθμό Πρωτοκόλλου τον Νοεμβριο 2011, με το παλιο καθεστός.

Τα αρχιτεκτονικά δεν έχουν εγκριθεί, οπότε στην τελευταία επίσκεψη (μετα την έναρξη ισχής του ΝΟΚ) πηγα αξιοποιόντας τον ΝΟΚ αλλα μου ζητήθηκε να αποσυρω την παλια και καταθέσω με τον 4030.
Πως γίνετε να εκδωσουν ΝΕΑ άδεια μετα τις 4 Ιουλίου με τον παλαιό ΓΟΚ ...

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.