Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίπλωμα μηχανολόγου μηχανικού και άδεια οδήγησης


alfie

Recommended Posts

να πω και κατι ασχετο?

τον σχεδιασμο ενος τετοιου μηχανηματος τον κανει μηπως η σχολη οδηγων?

 

κατι που μπορεις να σχεδιασεις μπορεις και να το " χειριστεις "..... με την γενικη εννοια του ορου

 

και μην πει κανεις σχεδιαζω αεροπλανο αρα πεταω και αεροπλανο

μιλαμε για γερανους πχ... βαρη αντιβαρα, τροχαλιες, περιστροφη , ανυψωση,,, α ξεχασα μελετη ανυψωσης σε ειδικα εργα ποιος κανει ο χειριστης?

 

παντως αμα τα "οδηγουσαν μηχανολογοι ή μηχανικοι γενικα δε θα βγαζαν ποτε απο πανω το στοπερ πουναι πανω απο την βασδεκα επειδη βαριουντε καποιοι να βιδωνουν ,

ουτε θα "οδηγουσαν " με την μπουμα ορθια κατω απο καλωδια υψηλης

επειδη ο μαγκας βαριεται να δεσει ... μην πω για πυροσβεστηρες αναγωμομενους του αη .... κιτσου

και μην πω και για την ειδικοτητα του λεβαδορου και τους φθαρμενους υμαντες....

 

ρε πηγε ο αλλος χθες διπλα μου με δαγκανα να βγαλει σκαλωσιες λυμενες απο το διπλανο σπιτι .....

τις μαγκωνε και τις εριχνε στη καροτσα του παπαγαλου χυμα και ειχα και το γκολφ απο κατω αραγμενο...

 

 

αυτα περια ασφαλειας που ειπε καποιος σε συναδελφο

 

και μου λετε μετα για διπλωματα και για χειρισμο κ ασφαλεια?

 

και στην τελικη ναι υπαρχουν πραγματα που υπογραφουν και οι μηχανολογοι δυστυχως.......

 

οπως καποιοι αλλοι οπως ειπε ενας συναδελφος παλια υπογραφουν και το συγχωροχαρτι της μανας μου

ας μην πω ποιοι

 

καποια πραγματα ειναι και επιστημη .. αλλα οκαθενας την οριζει οπως θελει αυτην την επιστημη

 

και αμα χρειαστει το εμπ θα δωσει και διπλώματα οδηγησης τι να κανουμε ???

 

αφου μονο για μπαγκαζιερες σπουδαζουμε και για πεα

 

οτι εχει ροδα κυριοι δεν ειναι αυτοκινητο.....

και ΠΟΣΟΙ απο σας που γελατε ειρωνικα ξερετε γιατι η κατευθυντήριοι τροχοι του αυτοκινητου

ΔΕΝ γυρνανε με την ιδια γωνια??? ( ο εσωτερικος τροχος σε στροφη στρίβει περισσοτερο απο τον εξω )

 

ειπα πολλα παλι και οταν λες πολλα καιγεσαι

 

αυτα και συγνωμη

Link to comment
Share on other sites

Είπες πολλά αλλά τα είπες καλά.

OTTO οι χειριστές οι ίδιοι είναι χύμα στο κύμα λίγοι είναι οι απολύτως υπεύθυνοι, τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο όμως τον έχει ο εργοδότης.

Αυτό που έχω δει εγώ είναι ότι αν και πολλές φορές προσέχουν σε θέματα ασφάλειας (δηλαδή τηρούν τα διαγράμματα ανύψωσης έστω και εμπειρικά αλλά φυλάγονται), τις περισσότερες φορές δεν σέβονται το μηχάνημα που δουλεύουν και το ταλαιπωρούν. Στην εταιρεία που δουλεύω οι γερανοί και τα κλαρκ βγάζουν συνέχεια φθορές.

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε εδω νοικιασαμε μηχάνημα jcb κυριακάτικα και στην μιση ωρα του σπασε η μαντεμενια αρθρωση.......

μη σου πω πως ηταν κολλημενο το μαντεμι.......... μεσημερι βρες αλλο μηχανημα

και μιλαμε για εργοδότη τουμπανο να μας περιμενει παράδοση δε θα σου πω ονομα αλλα θα σου πω σαν να χες πελατη τα λεροι μερλιν

 

και ερχεται το αφεντικο του χειριστή που χει την μαντρα και τα χωσε στον πιτσιρικα , γεννημα θρεμα χειριστών ο μικρος αγχωμενος,

και του λεω ειχες δει την κολληση? οχι μου λεει - καλα κατσε θα μιλησω εγω του πα

και σκαει ο αλλος ο μαντρας με μπηνελικια και του λεω ρε μαστορα για κατσε δε βλεπεις την παλια κολληση??????

και γιναμε μπιλιες ...

 

κρεμασε το βελονι του κομπρεσερ για να καταλαβεις

 

ναι ρε δεν τους λυπαμαι... καθολου.... λες και ειναι νευροχειρουργοι.....

φιλε εκει εξω και για να μαι δικαιος καποια μαστορια θα σε σωσουν

θα βαλουν πλατη

θα πιασουν το λαθος σου στον αερα και θα σε καλυψουν

το πολυ πολυ να φας και λιγη καζουρα... δε χαθηκε κ ο κοσμος

 

αυτους τους λιγους ψαξε και εχε τους οπα οπα στα πουπουλα

πρωτα το μεροκάματο τους κ μετα το δικο σου

 

 

αυτα και παλι συγνωμη

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.