Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λάθος στα συμβόλαια


Recommended Posts

Παίρνω την οικοδομική άδεια, εμβαδομετρώ το διαμέρισμα και το βρίσκω 118,50τμ χωρίς ΗΧ, μπαλκόνια κτλ... Καθαρό...

Παίρνω τα συμβόλαια και αναφέρει 102τμ χωρίς ΗΧ, μπαλκόνια κτλ... Πάλι καθαρό...

 

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;

Προχωράω σαν να μη συμβαίνει τίποτα;

Περιμένω να αλλάξουν τα συμβόλαια άρα και η σύσταση οριζοντίου;

Ή απλά το αναφέρω στην τεχνική μου έκθεση και προχωράω κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

af.civileng στην πράξη πόσο το μέτρησες εσύ εχει σημασία. Θα συγκρίνεις το εμβαδό της αποτύπωσής σου με της αδείας.

 

 

Εγώ εχω άλλη περίπτωση λάθους σε συμβόλαιο:

Εμφανίζει και δίνει χιλιοστά σε αποθήκη που δεν υπάρχει στην άδεια. Ο κατασκευαστής εχει πάρει μάλιστα ένα τμήμα του λεβητοστασίου και ένα τμήμα άσκαφτου χώρου, για να την βγάλει. Κοινώς και τα 2 τμήματα του χώρου θέλουν ρύθμιση και μάλιστα με συναίνεση συνιδιοκτητών. Ασχετο αν φαίνεται στα συμβόλαια. Συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

αφ

το ξαναρώτησες

και σου απαντησα

να δεις με τον συμβ/φο

αν ο φορος πληρωθηκε στα 118, αν η κατοψη στο συμβόλαιο ειναι στα 118 [οπως λες]

...μήπως ειναι απλά ένα λαθος απο προηγούμενο πωληθεν 102 τμ...και ξεχαστηκε το εμβαδόν τού άλλου....

οπότε, πιθανον, να γινεται με μιά "παρα ποδας σημειωση"

Ο συμβ/φος θα σού πεί....

[και πες μας τί σου είπε...]

αυτά

 

σταβιον

καλημερα...εδωσες ηδη απαντηση στον αφ..

οσον αφορά εσενα

 

εχεις το συμβόλαιό σου ειναι μεταγραμμένο

εχει συσταθει οριζόντια ιδιοκτησία για όλα αυτά πού έχεις με το συμβόλαιο...

απλά ενα τμήμα ειναι χωρίς ΟΑ

αυτό θα ρυθμίσεις...

χωρις συναίνεση κανενός,

αυτό νομίζω εγώ.-

 

και έτσι θα το έκανα άν ήμουν στη θεση σου

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Που να γνωρίζω εγώ τι φόρος πληρώθηκε;

 

Το συμβόλαιο γράφει 102 και τόσα δήλωνε και στο Ε9!

Τώρα εγώ μέτρησα 118,50 + 10τμ αυθαιρεσιών... 118,50 φαίνονται και στην άδεια!

 

Με ενδιαφέρει εμένα τι φαίνεται στο Ε9 και στο συμβόλαιο ή προχωράω κανονικά;

Αυτό είναι το ερώτημά μου...

 

 

af.civileng στην πράξη πόσο το μέτρησες εσύ εχει σημασία. Θα συγκρίνεις το εμβαδό της αποτύπωσής σου με της αδείας.

 

 

Εγώ εχω άλλη περίπτωση λάθους σε συμβόλαιο:

Εμφανίζει και δίνει χιλιοστά σε αποθήκη που δεν υπάρχει στην άδεια. Ο κατασκευαστής εχει πάρει μάλιστα ένα τμήμα του λεβητοστασίου και ένα τμήμα άσκαφτου χώρου, για να την βγάλει. Κοινώς και τα 2 τμήματα του χώρου θέλουν ρύθμιση και μάλιστα με συναίνεση συνιδιοκτητών. Ασχετο αν φαίνεται στα συμβόλαια. Συμφωνείτε?

 

Διαφωνώ... Χωρίς συναίνεση αφού φαίνεται στα συμβόλαια και στο Ε9!

Αν έχει φάει από κοινόχρηστο χώρο θα πας σε διαμερισμάτωση...

Link to comment
Share on other sites

Εσυ να ρυθμίσεις τα 10μ2 είναι η γνώμη μου. Αυτό θα έκανα εγώ.

 

Σχετικά με το δικό μου ναί εχω χρεώσει και διαμερισμάτωση.

Ο dimitris GM καταλαβαίνω ότι είναι της άποψης να μη ρυθμίσω καν το τμήμα που είναι εντός του περιγράμματος του κτιρίου !

Και εσύ af.civileng λες να μη ψάχνω για συναινέσεις?

Πως ρε παιδιά, δεν λέγαμε ότι αυθαιρεσία ως προς την ΟΑ σε κοινόχρηστους χώρους θελουν συναίνεση ? Η μήπως επειδή με την αγορά των ορ. ιδιοκτησιών τους, όλοι οι συνιδιοκτήτες, συνυπογράφουν άρα και αποδέχονται την κατασταση που περιγράφει η σύσταση και τέλος. Αλλά είναι βασισμένη σε ψευδή, ανακριβή, (πως να το πώ ) στοιχεία. Σε περιπτωση καταφυγής κάποιου εκ των συνιδιοκτητών στα δικαστήρια τι γίνεται, Εμείς είμαστε κατοχυρομένοι ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία ίδια περίπτωση...

Από την στιγμή που έχει αγοραστεί και έχει κανονικά ποσοστό επί του οικοπέδου, δεν χρειάζεται συναίνεση... Δηλαδή αν δεν υπήρχε η τακτοποίηση με τον 4014 όλα μέλι-γάλα;

 

Πιο συγκεκριμένα εμένα στην περίπτωσή μου το συμβόλαιο γράφει στο περίπου:

"Κατά την ανέγερση της οικοδομής με ΟΑ τάδε προέκυψαν κάποιες κατασκευαστικές αλλαγές και δημιουργήθηκε επιπλέον η οριζόντια ιδιοκτησία τάδε στο υπόγειο κτλ..."

Οπότε κανένα πρόβλημα...

 

Για την περίπτωσή μου δηλαδή μου λέτε να τακτοποιήσω τα 10τμ και τέλος... Να μην με νοιάζει εμένα τι θα κάνει μετά με το συμβόλαιο και με το Ε9 που λείπουν νόμιμα τετραγωνικά από το εμβαδόν που αναγράφεται...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

σταβιον,

για να μην καταλάβω λαθος αυτό που λές......

είπα να ρυθμίσεις ό,τι ειναι εκτός ΟΑ

δλδ ρυθμίζεις την διαφορά μεταξυ του τι γράφει η ΟΑ και συσταθείσας ορ. ιδιοκτησίας...όπου και να βρίσκεται...

Αυτό καλύπτει ο 4014....

είπα επίσης και οτι δεν χρειαζεται συναίνεση αφου περιεχονται όλα στο συμβόλαιό σου και εχουν μεταγραφει και σαν αγορα και σαν σύσταση και

ειναι δικά σου.

Απλα τα τακτοποιείς με τον 4014....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.