Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική Μηχανική 1


LyXar

Recommended Posts

Βιβλιο δεν μπορω να προτεινω αλλα πριν ακομα ξεκινησεις μαθηματα μην ακους τον καθενα για την δυσκολια των μηχανικων1,2,3. Αν καταλαβαινεις τι κανετε εισαι οκ. Και ο Γ. ειναι ιδιοτροπος αλλα καλος καθηγητης.

Link to comment
Share on other sites

Βαλάσης Στατική των γραμμικών φορέων

Το σωστό είναι Βαλιάσης. Το βιβλίο είναι πολύ καλό αλλά είναι μάλλον λίγο προχωρημένο για μηχανική Ι. Καλύπτει την ύλη μεν αλλά αρκετά συνοπτικα. Αναφέρετεται κυρίως σε στατική Ι και στατική ΙΙ (μέθοδος δυνάμεων και μετατοπίσεων αντίστοιχα).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το Τεχνική Μηχανική 1 του Γκαρούτσου.

 

Επισης ενας φίλος απο 3ο έτος μου είπε αν είναι να μου δώσει φωτοτυπίες από το Εισαγωγή στην Στατική επίσης Γκαρούτσος το οποίο λέει είναι αρκετά καλό για Τ.Μηχανική 1.

 

Πάντως το επίσημο βιβλίο μου είπαν ότι είναι ψιλομουφέξ γι'αυτό και στράφηκα στα συγγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πάντως το επίσημο βιβλίο μου είπαν ότι είναι ψιλομουφέξ

ποιο παίρνετε? Πάντως γενικά να ξέρεις ότι μακράν τα καλύτερα βιβλία στατικής γενικότερα είναι αυτά του Νιτσιώτα. Όλοι αυτόν αντιγράφουν. Αν δε θες να τα αγοράσεις σίγουρα θα υπάρχουν στη βιβλιοθήκη της σχολής σου. Πάντως αξίζουν τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο που μοίραζε η Ηλιοπούλου στο ΑΠΘ, δεν θυμάμαι αν το είχε γράψει αυτή, ήτανε πολύ καλό.

Πάνω από όλα να παρακολουθείς το μάθημα γιατί είναι η βάση των πάντων στη μηχανική.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.