Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό στο HTW BERLIN(ConRem)


Recommended Posts

Καλησπέρα, έγινα δεκτόςστο HTW BERLIN στο μεταπτυχιακό Μscγια construction management. Πρέπει να απαντήσω σύντομα για το αν θα κάνω το μεταπτυχιακό.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι εάν κάποιος γνωρίζει το εκπαιδευτικό σύστημα στην Γερμανία ώστε να καταλάβω τι επιπέδου είναι το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο, γιατί είναι hochschule. Από ότι γνωρίζω υπάρχουν 3 βαθμίδες στην Γερμανία, η πρώτη δίνει μόνο Bachelor, η δεύτερη δίνει +master,και η Τρίτη δίνει phd. To συγκεκριμένο πανεπιστήμειο νομίζω ανήκει στην δέυτερη κατηγορία.

Γενικότερα μήπως δεν είναι τόσο δυνατά τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά? Οποιοσδήποτε σχολιασμός δεκτός..

Edited by apostolosg
Link to comment
Share on other sites

απο τα htw για αυτο του aachen εχω διαβασει πολυ καλα σχολια(rtwh aachen) και μετα σειρα παιρνουν τα διαφορα TU (muenchen,darmstadt,berlin etc)

εχω την εντυπωση οτι τα HTW ειναι κατωτερα(εστω θεωρητικα) των TU αλλα δεν ειμαι σιγουρος και βασικα και εγω την ιδια απορια ειχα

και μενα με ενδιαφερει σαν θεμα εαν εχει καποιος εμπειρια απτις σχολες τους

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

απο οτι βρίσκω σε διάφορα φόρουμ στην γερμανία τα πτυχία τους είναι ισάξια με τα ΤU, με την διαφορά οτι δεν δίνουν διδακτορικά και για αυτό τον λόγω είναι χαμηλά στα ranking.

 

http://www.toytowngermany.com/lofi/index.php/t195758.html

Link to comment
Share on other sites

επειδή είhα κάνει και εγώ πέρσι αίτηση,νομίζω πως είναι αντίστοιho του ΤΕΙ.όλα τα αντίστοιhα ΤΕΙ εκεί προσφέρουν μεταπτυhιακά.

Link to comment
Share on other sites

αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος απο το σύστημα της Γερμανίας ας ενημερώσει!

Edited by apostolosg
Link to comment
Share on other sites

παντως στο RWTH Aachen University (Rheinisch-Westfälische

Technische Hochschule Aachen) λιγο που ειδα στο site τους δινουν και phd αποτι θυμαμαι

 

Αν δεν δίνει Dr. το RWTH...τότε να πάμε να κρεμαστούμε...μιλάμε για ένα μέσα στα top 10 της Ευρώπης !

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δίνει Dr. το RWTH...τότε να πάμε να κρεμαστούμε...μιλάμε για ένα μέσα στα top 10 της Ευρώπης !

εμενα απο παλια που ειχα μεινει γερμανια μου ειχε μεινει η εντυπωση(λαθασμενα προφανως) οτι τα hochschule ηταν κατωτερα

κ αποσα διαβασα στο ιντερνετ για το RWTH μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα επειδη μεχρι τωρα κυριως για το TU-Muenchen ακουγα αντε κ απο κανα Darmstadt απο ελληνες φοιτητες και Berlin ως TU-πρωτευουσας

και διαβαζω για του Ααχεν λεει ποσες πρωτιες κλπ

για δωσε μας ρε μαστορα τα φωτα σου εσυ που δουλευεις και Γερμανια τι παιζει με την φημη και το ονομα των σχολων και γενικα τι εχει πιο πολυ ζητηση?

δεδομενο οτι περα απτα χαρτια και τα τυπικα προσοντα τους ενδιαφερει να εχεις και εμπειρια να ξερεις να βγαζεις την δουλεια και να σαι σοβαρος κλπ αλλα γενικοτερα εσυ που τα βλεπεις και απτην πλευρα της δουλειας δωσε μας μερικα τιπς :D

απο γνωστο μου που δουλευε παντως σε τομεα ηλεκτρονικων μου ειπε για του Ααχεν ακουγεται πως οι αποφοιτοι του βρισκουν πολυ ευκολα δουλεια

στο σιτε τους που διαβασα C2 ζητανε :/ πρεπει να παω να δωσω πρωτα

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.