Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είναι μετρήσιμη η απόδοση ενός φωτοβολταϊκού πλαισίου?


ioannis30

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους σας

εχω εγκαταστησει 9,55kw στην ταράτσα , τα πανελ ειναι κινέζικα (ja) 39x245w mono σε δυο string, με Inverter siemens .

Αρχές Αυγούστου έχει συμπληρωθεί ένας χρόνος λειτουργίας,και μπορω να πω οτι πηγαν πολυ καλα (14200kwh).

 

Υπάρχουν ομως μερικά προβήματα και θα ήθελα τη γνώμη σας.

1.Μέσα Ιουλιου καηκε η ασφαλεια απο το ενα στρινγκ χωρις να το αντιληφθω για 9 μερες.Σε επικοινωνία μου με τον ηλεκτρολόγο μου συνεστησε να αλλαξω τις ασφαλεις απο 10Α σε 16Α. Μπορειτε να μου πειτε αν ειναι επικινδυνη η αλλαγη αυτη;

2.Απο αρχες Αυγουστου και μετά ,επειδη μπορω να συγκρινω με τα περσινα, βλεπω οτι η απόδοση εχει πέσει 6-7kwh ημερησιως.Φυσικα και δεν προσμετρω τις μερες του καυσωνα. Περσι μεσα στον Αυγουστο υπηρχαν μερες με 59-62κwh ενω φέτος δεν επιασα πανω απο 56kwh.Αυτο που ήθελα να ρωτήσω ειναι αν υπαρχει περιπτωση καποιο ή καποια πανελ να εχουν καταστραφει ή να εχει πέσει η απόδοσή τους. Υπάρχει τρόπος να μετρηθεί, η καλη λειτουργια ενός πάνελ;

 

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1. σε ποια περιοχή είναι η εγκατάσταση, προσανατολισμός και υπάρχουν σκιάσεις???

 

2. δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξεις με 16Α... τα περισσότερα πάνελ πάνε μέχρι 8-9Α... άρα και όλο το string.... επομένως, αν ξανακαεί θα υπάρχει θέμα βραχυκυκλώματος (χρειάζεται έλεγχος)... που πιθανόν... ανάλογα με την καλωδίωση που έχεις να δημιουργηθεί θέμα αν βάλεις 16Α.

 

3. Φέτος Ιούλιος και Αύγουστος ήταν πολύ ζεστοί μήνες... και με αρκετή υγρασία καθ' όλη την διάρκεια της μέρας... άρα μειωμένη παραγωγή... για πάνελ + ινβέρτερ... Τρόπος υπάρχει για έλεγχο... αλλά προς το παρόν "μην αγχώνεσαι"....

Link to comment
Share on other sites

1.η εγκατάσταση ειναι στην Ξάνθη, με προσανατολσμο νοτιοανατολικα 20μοιρες, χωρις σκιάσεις.

 

2.ειναι η δευτερη φορά σε ενα χρόνο που καιγεται η ασφαλεια των 10Α

 

3.οι αποδόσεις σε γειτονική ομοια εγκατάσταση (100μ αποσταση) ιδιας ισχυος κυμαινονταν σε κανονικα επιπεδα 60-64κwh τις μέρες χωρίς συνεφιά και καυσωνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.