Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψύκτες απορρόφησης


Skr-mecheng

Recommended Posts

Καταρχήν να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ. Βοηθάτε αρκετά.

 

B@bis Συγκεκριμένα μου είπε. Ή εγκατάσταση μου θα λειτουργεί με εργαζόμενο μέσο Νερό και Βρωμιούχο Λίθιο. Για τους ηλιακούς συλλέκτες μου είπε πως θα είναι νερού (εκτός αν είμαι τόσο πολύ λάθος). Μου είπε συγκεκριμένα. "Μη ψάξεις για προσρόφησης, με ψύκτη απορρόφησης δουλεύουμε. Και θέλω πολύ καλή ανάλυση του τρόπου λειτουργίας της Αντλίας θερμότητος.

 

Εγώ σε αυτό που είχα καταλήξει. Ήταν μήπως όντως μιλάμε για ηλιακό κλιματισμό. Και απλά η αντλία θερμότητας προσφέρει περισσότερη ενέργεια ώστε να αποφύγουμε τη κρυσταλλοποίηση ένα μειονέκτημα όταν χρησιμοποιείς άλας+νερό.

Αλλά πάλι δε μου κολλάει. Εκτός από την άλλη... Αν την αντλία θερμότητας θα την έχει μόνο για θέρμανση. Και το καλοκαίρι μόνο το ψύκτη απορρόφησης.

 

Δε ξέρω τι άλλο να σκεφτώ ειλικρινά έχω πελαγώσει.

Τώρα μέσα Σεπτέμβρη λογικά θα τον βρω μπας και μου πει τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λαθος το θεμα της πτυχιακης σου παντως. Εσυ ψαχνεις για ηλιακο κλιματισμο.

 

Η αντλια θερμοτητας δεν συνυπαρχει με ψυκτη απορροφησης. Ουτε μπορεις να της χρησιμοποιησεις μονο για θερμανση. Γιατι στον ηλιακο κλιματισμο με ψυκτη απορροφησης χρειαζεσαι ζεστο νερο απο τους ηλιακους και απο back up (βιομαζα συνηθως) υψηλης θερμοκρασιας 70, 80 °C και πανω. Θερμοκρασιες δηλαδη που δεν τους πιανεις με την αντλια. Οποτε να εχεις ηλιακους, back up και αντλια θερμοτητας για την θερμανση του χωρου ειναι βλακεια...

 

Για την θερμανση του χωρου θα χρησιμοποιησεις τους ηλιακους κ το back up που θα επιλεξεις.

 

Ψαξε για ηλιακο κλιματισμο, ψυκτες απορροφησης, absorption chiller, solar cooling και θα καταλαβεις απο μονος σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ψυκτικές εγκαταστάσεις μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την ταυτόχρονη παραγωγή θερμότητας και ψύχους. Ήδη το 1943 κατασκευάστηκε μια ψυκτική εγκατάσταση αμμωνίας για ένα γήπεδο πατινάζ με τεχνητό πάγο. Η θερμοκρασία εξόδου του νερού ψύξης του αεροσυμπιεστή της αμμωνίας ήταν αρκετή για την θέρμανση ολόκληρου συγκροτήματος κατοικιών.

 

Τι είναι αντλία θερμότητας;

Αντλία θερμότητας είναι μια ψυκτική εγκατάσταση που έχει σαν στόχο την μεταφορά θερμότητας στα σώματα τα οποία θέλουμε να θερμάνουμε. Δηλαδή αντλούν θερμότητα από την ψυχρή πηγή στην θερμή πηγή.

Οπότε το καλοκαίρι η ψυχρή πηγή είναι το κτίριο και θερμαίνουμε το περιβάλλον ενώ τον χειμώνα η ψυχρή πηγή είναι το περιβάλλον και θερμαίνουμε το κτίριο.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εν τέλει. Χρησιμοποιώ Αντλία Θερμότητας με απορρόφηση. Κοινώς Absorption Heat Pump. Όχι ψύκτη απορρόφησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.