Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη σοφίτας σε κτίριο του ΓΟΚ '85 , σύμφωνα με το ΓΟΚ '12


iliekater

Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την προσθήκη σοφίτας στο δώμα ενός κτιρίου , μιας και βλέπω πως ο νέος ΓΟΚ είναι γεναιόδωρος σε αυτό το θέμα . Πρόκειται για κτίριο όπου έχει εξαντληθεί η επιτρεπόμενη δόμηση και το οποίο έχει φτιαχτεί σύμφωνα με το ΓΟΚ '85 . Μπορώ λοιπόν να προσθέσω σοφίτα (η οποία να επικοινωνεί με τον από κάτω όροφο / ιδιοκτησία) σε ένα τέτοιο κτίριο ; Η σοφίτα σκεύτομαι να καλύπτει το μισό της από κάτω ιδιοκτησίας και το υπόλοιπο δώμα να μείνει όπως ήταν . Να σημειώσω επίσης πως δεν υπάρχει ενδιαφέρον για παράθυρα στην στέγη , μόνο η πόρτα στην μία μεριά για έξοδο στο υπόλοιπο δώμα και ένα ακόμα παράθυρο στην άλλη μεριά της σοφίτας (δηλαδή δίριχτη στέγη) .

Ίσως να υπάρχουν και άλλα πράγματα που να έχουν σημασία , ένα όμως που έχω στο μυαλό μου είναι πως το κτίριο έχει κατασκευαστεί με κάλυψη 70% , οπότε δεν ξέρω μήπως επιρεάζει αυτό τώρα με το νέο ΓΟΚ .

Link to comment
Share on other sites

υποθέτεις ότι μπορούμε, με το ΝΟΚ να έχουμε και τέτοιες δυνατότητες;

Πολύ αισιόδοξο σε βλέπω!

Προσωπικά δεν το πιστεύω (χωρίς να φταίει το 70% του ποσοστού κάλυψης)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.