Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γήπεδο με ανάποδη κλίση


gdrio

Recommended Posts

Κάνω την μελέτη για ένα Φ/Β πάρκο 150 kW που το χωράφι έχει ανάποδη κλίση και μάλιστα αρκετή 16%.

Και αυτό δημιουργεί μεγάλη σκίαση στα τραπέζια που είναι στο βόρειο κομμάτι του πάρκου.

 

Εκτός από:

 

Χωματουργικά

 

Ελάχιστη υπερύψωση των πάνελ που βρίσκονται στο βόρειο τμήμα.

 

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι κάνοντας τα παραπάνω εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα σκίασης στην δεδομένη επιφάνεια, νομίζω ότι το μόνο που σου μένει είναι να μειώσεις την κλίση των Φ/Β.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε χωραει δλδ να αυξησεις τις μεσοαποστασεις των τραπεζιων?

Αν οχι,δεν εχεις αλλη λυση απο χωματουργικα ή υπερυψωση των των τελευταιων τραπεζιων.

Σωστη και η παρατηρηση του Genesis.Τι κλισεις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία με εταιρίες βάσεων:

 

1)χωματουργικά

2)τα μπροστινά τραπέζια στις π.χ. 20° τα επόμενα τραπέζια 25° και τα τελευταία 30°

3)η ανύψωση των τραπεζιών max 60cm

4) Οι απόσταση των τραπεζιών: η μέγιστη δυνατή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

Την απάντηση θα στην δώσει ο μηχανικός που θα κάνει την μελέτη εφαρμογής όταν του δώσεις τοπογραφικό με υψομετρικές

Ο βασάς, χωρίς να θέλω να τον μειώσω, θα σου βγάλει το υλικό με βάση την προτεινόμενη χωροθέτηση.

Η απάντηση μέγιστο ανύψωσης 60 CM τι σημαίνει, εμένα και πολλά μου φαίνονται

Η απόσταση των τραπεζιών η μέγιστη δυνατή είναι πολύ γενικό και δεν σε βοηθάει, αν εσύ έχει χώρο να αφήσεις 10 μέτρα απο τραπέζι σε τραπέζι γιατί να ρίξεις την κλίση, αφήνοντας όμως 10 μέτρα μεγαλώνεις τις αποστάσεις καλωδίων άρα αυξάνεις διατομές άρα κόστος. Οπότε αυτός που θα σου κάνει την μελέτη εφαρμογής θα κληθεί να απαντήσει σε αυτά τα ερωτήματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.