Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά laptop .. βοήθεια βιβλίο εσόδων - περιοδική δήλωση -εκκαθαριστική δήλωση


Recommended Posts

Καλησπέρα . θέλω μια βοήθεια. Αγόρασα ένα laptop αξίας 630 ευρώ ( 500 καθαρή αξια και 130 ευρώ ΦΠΑ) . Έχω τις παρακάτω απορίες.

Το βιβλίο εσόδων - εξόδων το εχω χωρίσει ως εξής :

EΣΟΔΑ :

Άθροισμα εσόδων, Άθροισμα ΦΠΑ εσόδων

EΞΟΔΑ :

Άθροισμα εξόδων με δικαίωμα έκπτωσης

Άθροισμα εξόδων χωρίς δικαίωμα έκπτωσης

Άθροισμα ΦΠΑ εξόδων

  1. Μπορώ να περάσω την Αγορά laptop στο βιβλίο εσόδων - εξόδων στο πεδίο Άθροισμα εξόδων με δικαίωμα έκπτωσης (500 ευρώ ) και το ΦΠΑ εξόδων (130 ευρώ). Είναι σωστο αυτό?
  2. Στην περιοδική δήλωση αντίστοιχα περνώ στον κωδικό 353 την αξία του laptop (500 ευρώ ) και στον κωδικό 373 το το ΦΠΑ (130 ευρώ).
  3. Στην εκκαθαριστική δήλωση αντίστοιχα περνώ στον κωδικό 653 την αξία του laptop (500 ευρώ ) και στον κωδικό 673 το το ΦΠΑ (130 ευρώ).

 

 

ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Οπως ολοι οι μηχανικοι, και για 1 χρονο τουλαχιστον, δωσε τα βιβλια σου σε λογιστη ωστε να εχεις αργοτερα εναν μπουσουλα για να τα κανεις μονος σου.

Παρολα αυτα:

Το 1. : ειναι σωστο

Το 2. : στην περιοδικη περνας συγκεντρωτικα, αθροιστικα στοιχεια 3μηνου

Το 3. : αντιστοιχα συγκεντρωτικα στοιχεια ετους

Link to comment
Share on other sites

500 ευρω το λαπτοπ και 130 το φπα? Εισαι σιγουρος? Το φπα ειναι 23%

Και εγω θα σου ελεγα για ενα χρονο να τα δωσεις σε λογιστη. Εγω ετσι εκανα.

Δεν ειναι και τοσο απλα οσο φαινονται. Τα λαθη γινονται ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με την ανάγκη ενός λογιστή...μπορεί να είναι ένα μηνιαίο πάγιο έξοδο αλλά αφενός θα έχεις λιγότερες έννοιες να σε απασχολούν, αφετέρου θα σε γλυτώσει από διάφορα και θα έχεις μακροχρόνια κέρδος 8-)

Link to comment
Share on other sites

απλα για να το επιβεβαιωσω .

Μπορώ να περάσω την Αγορά laptop στο βιβλίο εσόδων - εξόδων στο πεδίο Άθροισμα εξόδων με δικαίωμα έκπτωσης (530 ευρώ ) και το ΦΠΑ εξόδων (121,90 ευρώ). το ρωταω γιατι αλλος φιλος μου μηχανικος λεει να το βαλω σε νεα στηλη παγιων ( την οποια δεν εχω ομως στα βιβλια). εαν δεν ειναι λαθος να το περασω στο Άθροισμα εξόδων με δικαίωμα έκπτωσης + ΦΠΑ απλα θα ηθελα μια επιβεβαιωση.

 

το ξερω οτι αυτο που λετε για τον λογιστη ειναι λογικο αλλα προσπαθω να εξοικονομησω οτι λεφτα μπορω,

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι αυτο που λετε για τον λογιστη ειναι λογικο αλλα προσπαθω να εξοικονομησω οτι λεφτα μπορω,

 

Όταν λένε όμως το αντιστοιχο για εμας, μας ενοχλεί, έτσι?

 

Γνώμη μου είναι να πας σε λογιστή ο οποίος να σε χρεώνει με την φορά (Vs με το χρόνο), δηλαδή θα τον πληρώσεις 50 ευρώ (?) 4 φορές το χρόνο.

 

Ο υπολογιστής, είναι πάγιο αλλά μπορεί να γίνει απόσβεση με την μια (στο 100% δηλαδή), το ίδιο και για software που θα αγοράσεις.

 

Εγώ προσωπικά δεν είχα κανει ξεχωριστή λίστα στο βιβλίο Εσ-Εξ μου. Laptop, monitor ή ότι άλλο σχετικό το περνούσα στη λίστα "με δικαίωμα έκπτωσης" και τελειώνε η υπόθεση.

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Όταν λένε όμως το αντιστοιχο για εμας, μας ενοχλεί, έτσι?

 

Γνώμη μου είναι να πας σε λογιστή ο οποίος να σε χρεώνει με την φορά (Vs με το χρόνο), δηλαδή θα τον πληρώσεις 50 ευρώ (?) 4 φορές το χρόνο.

 

Ο υπολογιστής, είναι πάγιο αλλά μπορεί να γίνει απόσβεση με την μια (στο 100% δηλαδή), το ίδιο και για software που θα αγοράσεις.

 

Εγώ προσωπικά δεν είχα κανει ξεχωριστή λίστα στο βιβλίο Εσ-Εξ μου. Laptop, monitor ή ότι άλλο σχετικό το περνούσα στη λίστα "με δικαίωμα έκπτωσης" και τελειώνε η υπόθεση.

 

Σ' Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.