Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συχνότητα χρήσης χώρων κτιρίων


TasKall

Recommended Posts

Γεια χαρά,

 

(δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος για αυτό το topic αλλά δε βρήκα κάτι καλύτερο)

 

γνωρίζει κάποιος κάποια μελέτη ή κάποιο λογισμικό το οποίο να δίνει τη συχνότητα χρήσης μέσα στους χώρους των κτιρίων?

Για να το κάνω πιο ξεκάθαρο, θέλω να γνωρίζω τη πιθανότητα να βρίσκεται κάποιος ή την συχνότητα χρήσης κάθε σημείου (πχ ανά τετραγωνικό μέτρο)

σε μια κάτοψη χώρου είτε είναι κατοικία, είτε αποθηκευτικός χώρος είτε εργοστασιακός χώρος κτλ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

...

(δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος για αυτό το topic αλλά δε βρήκα κάτι καλύτερο)

...

Θα εξαρτηθεί από τον λόγο που θέτεις το ερώτημα, για ΚΕΝΑΚ μεχρι τωρα το βρισκω χλομο.

 

Επι του ερωτηματος σου.

Δεν νομιζω να υπαρχει λογισμικο για αυτο που λες και μαλιστα τοσο απλουστευτικα.

Έχει έναν τεράστιο βαθμό απροσδιοριστίας.

 

Παράδειγμα η χρήση ανά σημείο από χρήστες του χώρου θέλει και άλλες παραμέτρους.

Πχ, μέγεθος οικίας, (άλλο η γκαρσονιέρα ή το δυαράκι και άλλο η μεζονέτα με πολλούς χώρους)

Φάση των / του / της κατοίκων της.

Άλλη χρήση μονό άτομο

Άλλη χρήση ζευγάρι

Άλλη χρήση νιόπαντρο χωρίς παιδιά

Άλλο με παιδιά έως προσχολική ηλικία

Ηλικιακή ηλικία, φοιτητική και μετά

Άλλη σε άτομα τρίτης ηλικίας κλπ.

Επίσης αν είναι σε αστικό κέντρο, επαρχιακή πόλη ή έξοχη

Όπως και το κοινωνικό - οικονομικό στάτους των κατοίκων.

Αυτά είναι οι αρχικοί παράγοντες (ενδεικτικά) που παραθέτω και σίγουρα υπάρχουν αρκετοί άλλοι, οπότε οι συνδυασμοί είναι πολλαπλασιαστικοί μεταξύ των παραγόντων.

 

Προσδιόρισε λοιπόν τον σκοπό για να μπορεί να βγει κάποια δομή στο μέσον.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.

Λοιπόν κυρίως με ενδιαφέρει για χώρους όπου υπάρχει μεγάλος αριθμός ατόμων, όπως κάποιο εργοστάσιο, ή κάποιος μεγάλος αποθηκευτικός χώρος. Και ο λόγος που το θέλω είναι διότι προσπαθώ να βρω τις καλύτερες θέσεις για εξόδους διαφυγής αλλά θέλω να υπολογίσω ποια σημεία (τετραγωνικά) του χώρου έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα (δηλαδή έχουν μεγαλύτερη χρήση από τους εργαζομένους ή τους επισκέπτες) ώστε να παίζουν πιο καθοριστικό ρόλο στην επιλογή των εξόδων διαφυγής. Για παράδειγμα,σ τα σημεία που είναι δίπλα στους τοίχους του κτιρίου-εγκατάστασης υπάρχει μικρότερη πιθανότητα να βρίσκεται κάποιος παρά στο μέσο του διαδρόμου.

Ελπίζω να έγινα πιο σαφής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.