Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας με πολύ μεγάλο ΕΕR


lenaki85

Recommended Posts

Όχι, όπως το καταλαβαίνω από τον οδηγό επιλεξιμότητας και το πρότυπο ΕΝ 14511, είναι για Τair outdoorDB = 2oC, δηλαδή για αυτή που συνήθως αναφέρεται σαν A2 εξωτερική θερμοκρασία θερμομέτρου ξηρού βολβού.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει και εχω κατεβασει το manual με τα τεχνικα χαρακτηριστικα της αντλιας θερμοτητας που προκειται να περασω σε ενα διαμερισμα διαμεσου του προγραμματος.

Εχει κλιμακωση εξωτερικων θερμοκρασιων αλλα για 2 βαθμους εξωτερικη δεω εχω αποτελεσμα.

Εχω για 0, 3, 5, 7, 9 και παει λεγοντας.

Αλλα μιλαει για θερμοκρασιες νερου 30-35 βαθμων, ενω η δικη μου ειναι υψηλων θερμοκρασιων για καλοριφερ και οχι για ενδοδαπεδια

Θα κανω γραμμικη παρεμβολη για να βρω το EER της για την απαιτουμενη εξωτερικη θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

Βαζουμε, οπως προειπα, με πελατη μου αντλια θερμοτητας σε σπιτι του, μεσω του εξοικονομω κατ οικον...

Και ο προμηθευτης μου στελνει αυτες τις τεχνικες οδηγιες και αποδοσεις για την αντλια που θελει να βαλει....

Θελουμε να βαλουμε τη 12αρα....

Αφ ενος, αυτη σε συνδυασμο με θερμαντικα σωματα τυπου panel δε μπορει να λειτουργησει σε χαμηλες θερμοκρασιες ενδοδαπεδιας (30-35), αφετερου στις μεσαιες θερμοκρασιες 47-55 μου δινει COP 2,57 για 2 βαθμους εξωτερικη και 2,76 για 7 βαθμους....

Νουμερα ΤΡΑΓΙΚΑ χαμηλα για το συνδυασμο θερμοκρασιας νερου και εξωτερικης θερμοκρασιας, που μας πετανε εκτος προγραμματος αν δεν κανω λαθος....

 

Εχει κανεις να προτεινει κατι διαφορετικο?

Αυτα δεν ειναι τα COP που πρεπει να κοιταξω για την αντλια μου?

cop nassau 6 - 12 kw.pdf

Link to comment
Share on other sites

Πάρε για συνθήκες Tamont (air exterieur) = 2°C και TDepart = 45°C, οπότε COP = 2,98 > 2,6 ή ψάξτε για κάποια άλλη Α/Θ υψηλών θερμοκρασιών.

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi,

αν θες σώνει και καλά να βάλεις του συγκεκριμένου κατασκευαστή θα πρεπει να κανεις αυτό που λέει ο panos-vicious.

Έτσικι αλλιώς ο κανονισμός μιλάει για συνθήκες εξωτ. θερμ. 2oC και νερού 45oC.

 

Tο σωστό όμως (κυρίως για τον πελάτη σου) είναι να βρεις καποιον άλλον κατασκευαστή που θα σου δίνει καλύτερους COP.

Επειδή είσαι και Θεσ/κη λογικά δε θα πεσεις κατω απο 47-48oC κι ας έχει έξω >12oC. Εκτός αν τα σώματα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!

Δεν είναι άδικο να δουλεύει με COP κατω απο 3?

Link to comment
Share on other sites

Μηχανολογος δεν ειμαι παιδια, γι αυτο ρωταω εσας

Ο προμηθευτης ειπε πως θα μεγαλωσει τα σωματα, δεν ξερω σε τι αποσκοπει αυτη η κινηση

Παντως για θερμοκρασιες ως 55 βαθμους η αποδοση ειναι πολυ χαμηλη και ειναι κριμα

Δεδομενου οτι δεν εχει ενδοδαπεδια ο πελατης μου

Αντλιες υψηλων βγαζει μονο η DAIKIN ξερω και σε αυτες τις θερμοκρασιες το COP πεφτει κατω απο 2

Ζητησα απο τον προμηθευτη να μου στειλει τεχνικα χαρακτηριστικα απο αλλες αντλιες που δουλευει για να διαλεξουμε τη βελτιστη γιατι η NASSAU δε μου αρεσε σαν αποδοση

Αν εχει καποιος γνωση καποιας αλλης ως μοντελο, ας μου την προτεινει σε PM, να μη θεωρηθει και διαφημιση!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όσο μεγαλύτερη η θερμοκρασία του νερού στο σώμα, τόσο μεγαλύτερη η απόδοσή του αλλά και τόσο χειροτερεύει η απόδοση της Α/Θ.

Μεγαλώνοντας τα σώματα θα πετύχεις την επιθυμητη απόδοση τους, αλλά με χαμηλότερη θερμοκρασία προσαγωγής, άρα καλύτερο βαθμό απόδοσης της Α/Θ

Θα πρεπει να βρεθεί μια "χρυσή τομή", ώστε και τα σώματα να μην είναι τεράστια και η Α/Θ να παίζει με έναν καλό COP.

 

Πάντως, περαν της Daikin που παει ως 80oC υπάρχουν κι άλλες εταιρείες, που χρησιμοποιούν συμπιεστές EVI και πάνε μέχρι 65oC, αλλά και καποιες άλλες που πανε μέχρι 60oC χωρίς EVI. Ψαχνοντας στις πιο γνωστές (Carrier, Mitsubishi, Climaveneta, Airmec, Rhoss, Atlantic κλπ) θα βρεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.