Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωταγωγός!


drmast

Recommended Posts

Το πάτωμα του φωταγωγού είναι πάνστεγνο. Το πρόβλημα όμως είναι στο φρεάτιο του,βουλωμένο;; Το σίγουρο πάντως είναι ότι είναι από εκεί. Χθες το ψάχνανε, γιατι η 1 πτέρυγα της πολυκατοικίας έχει 5 φωταγωγούς. Λογικά θα γίνει κάποιο σπάσιμο του πατώματος, ώστε να έχουν πρόσβαση σε ένα κουτί που βρίσκεται εξωτερικά στο ταβάνι του σουπερμάρκετ και από εκεί φαίνεται η διαρροή.

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Σε καθε περίπτωση μπορείτε να τους υποχρεώσετε να κάνουν την δουλειά την ώρα που βολεύει εσάς (όταν δεν θα εχετε καποιο ραντεβού δηλαδή) και επισης να λαβουν όλα τα μέτρα για την προστασία του χώρου απο ακαθαρσίες με δικα τους έξοδα (υπάρχουν προστατευτικά πλαστικά καλύματα που μπορούν να τα στρώσουν κατω απο το πατωμα ως τον παγκο σας και το παραθυρο και να μην ερθουν τα ποδια τους καθολου σε επαφή με τον χώρο σας).

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

Σε καθε περίπτωση μπορείτε να τους υποχρεώσετε να κάνουν την δουλειά την ώρα που βολεύει εσάς (όταν δεν θα εχετε καποιο ραντεβού δηλαδή) και επισης να λαβουν όλα τα μέτρα για την προστασία του χώρου απο ακαθαρσίες με δικα τους έξοδα (υπάρχουν προστατευτικά πλαστικά καλύματα που μπορούν να τα στρώσουν κατω απο το πατωμα ως τον παγκο σας και το παραθυρο και να μην ερθουν τα ποδια τους καθολου σε επαφή με τον χώρο σας).

 

Κι αν θεωρήσουμε ότι ένεκα καλής γειτονίας τους αφήσω αυτή τη φορά....τι κάνω στις επόμενες;; Γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα υπάρξουν, οι σωλήνες είναι όλοι σάπιοι κι όταν ζήτησα να μεριμνήσουν όταν έκανα εργασίες με έγραψαν στα παλαιά τους υποδήματα. Μέχρι και την σάπια κεντρική σωλήνα θέρμανσης από το ταβάνι μου σε όλο το μήκος της 15 μέτρα κάτω από το διαμέρισμα μου άλλαξα με δικά μου έξοδα.

Εκτός αυτού ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος. Τα πρωινά δουλεύω σε κλινική μέχρι το μεσημέρι αργά και νωρίς το απόγευμα έχω ιατρείο που αυτό το μήνα έχει συνεχώς ραντεβού λόγω καμπάνιας. Δυνατότητα να ανοίξει κάποιος άλλος το πρωί δεν υπάρχει και το θέμα πρέπει να λυθεί άμεσα.

Ποιο απο τα δύο ισχύει;;

 

Εννοώ ότι ο φωταγωγός ανήκει στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας και δεν συμπεριλαμβάνεται στα τετραγωνικά του κάθε διαμερίσματος. Καταλήγει στην ταράτσα και κάθε διαμέρισμα βλέπει σε αυτό με 2 παράθυρα. Κανένα εμπόδιο σε όλο το μήκος του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καταλαβα εκ των υστερων τι εννοείτε. Ειχα καταλαβει λαθος.

Για τα υπόλοιπα.. η καλυτερη λύση θα ήταν να ανοιχτεί πόρτα εκεί που λετε ωστε να μην χρειάζεται να περνάει κανείς μεσα απο σπίτια. Αλλα ας μιλήσουν οι ειδικοί για αυτα.. εγω δεν είμαι ειδικός, εκφραζω απλά μια αποψη ως ιδιώτης.

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

Οταν λοιπόν τους είπα για πόρτα ασφαλισμένη, εναντιώθηκαν με την δικαιολογία ότι 1) χρειάζεται χαρτί από πολεοδομία και 2) ότι δεν θα υπάρχει ασφάλεια. Το 1ο πραγματικά το θεωρώ αστείο καθώς νομίζω ότι θα μπορούσαμε σαν πολυκατοικία να πάρουμε άδεια. Οσο για το 2ο , λογικά ο 1ος όροφος θα είναι ακόμα πιο επιρρεπής σε επίδοξους πόσο μάλλον αν είναι επαγγελματικός χώρος και τους είπα ότι εγώ τουλάχιστον θα βάλω κάγκελα όπως έκανα και σε άλλα παράθυρα.

Αύριο πρωί πρωί θα το ξεκαθαρίσω και με την μηχανικό μου για το τι χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.