Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωταγωγός!


drmast

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!! Θα ήθελα αν ξέρετε να με βοηθήσετε σε ένα θέμα με τον φωταγωγό της πολυκατοικίας όπου

διατηρώ ιδιόκτητο ιατρείο εδώ και 6 μήνες περίπου,ενώ πριν ήταν το πατρικό μου.

Μεταξύ μπάνιου και παλαιάς κουζίνας (πλέον χώρος εξέτασης), υπάρχει φωταγωγός περίπου 1.20 χ 1.20, όπου βρίσκονται ο σωλήνας αποχέτευσης και οι σωλήνες ύδρευσης των διαμερισμάτων μας. Ολα τα διαμερίσματα μέχρι πάνω, έχουμε 2 παράθυρα...ένα μπάνιου και ένα κουζίνας με άμεση πρόσβαση. Παρόλο που έκανα αλλαγές στην διαρρύθμιση του χώρου, τα παράθυρα τα άφησα στην θέση τους- απλά τα άλλαξα με αλουμίνια. Στο ισόγειο της πολυκατοικίας λειτουργεί σούπερμαρκετ, το οποίο τις 2 τελευταίες μέρες παρατήρησε μια διαρροή που προέρχεται μάλλον από τον σωλήνα αποχέτευσης του φωταγωγού μας. Το θέμα είναι το εξής: Ο φωταγωγός αυτός δεν έχει πρόσβαση από κάπου αλλού, πέραν των παραθύρων μας. Η ιδιοκτήτρια του αποπάνω διαμερίσματος επιμένει ότι για όποια βλάβη, θα πρέπει να μπαίνουν από μένα. Αυτό συμβαίνει χρόνια τώρα,αλλά παλιότερα ήταν οικία και η μητέρα μου δεν πολυμιλούσε. Πλέον, ο χώρος μου εκεί είναι εξεταστήριο και δεν ανέχομαι να μπαίνει ο οποιοσδήποτε και πολύ περισσότερο να μου το λερώνει με "βρωμιές" φωταγωγού. Χθες ήρθε η εν λόγω κυρία με κάποιον μάστορα να ελέγξουν και καλά. Ενας πεντακάθαρος χώρος,έγινε μες τις πατημασιές από γαλότσες και να φανταστείτε δεν τους άφησα να μπουν και στον φωταγωγό. Εκεί που παλιότερα ήταν πάγκος κουζίνας, πλέον είναι πάγκος εργασίας μου με διάφορα ιατρικά εργαλεία,αναλώσιμα και μηχανήματα,τα οποία θέλω να είναι σε άψογη-αποστειρωμένη κατάσταση, και να μην έχει περάσει από πάνω τους πατούμενο που έχει πατήσει κατσαρίδες.!!!

Για να μην πολυλογώ, η εν λόγω κυρία επιμένει ότι έκλεισα τον φωταγωγό!!! Τους εξηγώ,ότι τα παράθυρα μου είναι κανονικά εκεί όπως έπρεπε, ο φωταγωγός όμως είναι κοινόχρηστος και προσβάσιμος από το παράθυρο του καθενός, ενώ ο χώρος μου είναι ιδιωτικός και δεν επιτρέπω σε κανέναν να τον μολύνει!

Γνωρίζεται αν έχω το δικαίωμα να απαγορεύω αυτήν την πρόσβαση; Πραγματικά, έχουν γίνει τα νεύρα μου σκοινιά με αυτή τη κατάσταση.Αύριο θα πάω και πολεοδομία να ρωτήσω...όμως αν ξέρει κάποιος θα του ήμουν πραγματικά υπόχρεη!!

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος μου!

Edited by drmast
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικές απόψεις:

Ο ιδιωτικός χώρος του καθενός είναι "άβατος" αν το θέλει ο ιδιοκτήτης του (και δεν είναι τεχνικό/πολεοδομικό το ζήτημα είναι νομικό).

Πιστεύω όμως ότι αν έχει συμβεί βλάβη-διαρροή και είναι μοναδική φορά (δεν γίνεται κατ' επανάληψη) θα πρέπει να τους αφήσετε να μπουν μέσα -καλή την πίστη- με κάποιες δεσμεύσεις περί σχετικής απολύμανσης μετά...

Link to comment
Share on other sites

ο φωταγωγός όμως είναι κοινόχρηστος και προσβάσιμος από το παράθυρο του καθενός,

Ο φωταγωγός αυτός δεν έχει πρόσβαση από κάπου αλλού, πέραν των παραθύρων μας.

Ποιο απο τα δύο ισχύει;;

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

...

 

Γνωρίζεται αν έχω το δικαίωμα να απαγορεύω αυτήν την πρόσβαση; Πραγματικά, έχουν γίνει τα νεύρα μου σκοινιά με αυτή τη κατάσταση.Αύριο θα πάω και πολεοδομία να ρωτήσω...

...

Δεν είναι θέμα πολεοδομίας αν ο φωταγωγός παραμένει ως είναι στα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας, με ή χωρίς τα παράθυρα στο διαμέρισμα σου.

 

Την δυνατότητα πρόσβασης στον ιδιωτικό σου χώρο αν δεν υπάρξει ζήτημα διαπιστωμένης επικινδυνότητας μπορούν να την έχουν μόνο με εισαγγελική παραγγελία αν εσύ δεν το επιτρέπεις.

Μίλησε με κάποιον δικηγόρο καλύτερα.

 

Το θέμα της καλής γειτονίας μεταξύ σας και ζητήματα συντήρησης κοινοχρήστων αγωγών και προσβάσεων σε αυτούς το τι και το πώς ας τους παραπέμψεις να μιλήσουν με μηχανικό επιλογής σου που θα του αναθέσεις να δει σφαιρικά το θέμα και να μπορεί να σε καθοδηγήσει σωστά για να μη γίνει το ιατρείο σου χάλια.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είσαι ο ιδιοκτήτης ΔΕΝ έχει κανείς το δικαίωμα να εισέλθει στον χώρο σου χωρίς την άδειά σου (ή ένταλμα). Συμφωνώ με τον Γιάννη. Από εκεί και πέρα, αφού θα πας πολεοδομία κάνε μία αίτηση για να σου δώσουν τα σχέδια. Να τα δει και η κυρία να πειστεί ότι δεν έκανες αλλαγές. Όχι ότι της πέφτει και λόγος για το τι αλλαγές έκανες στο σπίτι σου, αλλά λέμε.. Ένεκα της καλής πίστεως.. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας.

Δυστυχώς η έννοια "καλή τη πίστη" έχει καταπατηθεί από πλευράς τους πολλές φορές κατά την διάρκεια των εργασιών που έκανα για την μετατροπή του χώρου. Και ειδικά από την συγκεκριμένη κυρία που ήταν ενημερωμένη ένα μήνα πριν. Ακόμα και παλιότερα είχε την δικαιολογία ότι δεν θέλει να πατούν την κουζίνα της, λες και η κουζίνα της μητέρας μου δεν ήταν κουζίνα.

Θεωρώ ότι αν τους αφήσω μια φορά,αυτό θα γίνεται κατ'επανάληψη, μιας και η πολυκατοικία είναι σαρανταετίας και συνεχώς βγάζει προβλήματα.

Για μένα αυτός ο φωταγωγός δεν προσφέρει ούτε φως,ούτε αερισμό παρά μόνο βρωμερά ζωύφια.....άλλωστε έτσι ήταν τόσα χρόνια τώρα..

 

Αν είσαι στον πρώτο όροφο , έχεις θέμα .

Δυστυχώς είμαι στον 1ο όροφο.

Τους ζήτησα να ανοιχτεί πορτούλα από τον διάδρομο της πολυκατοικίας,ώστε να αντιμετωπίζονται οι βλάβες αλλά και να καθαρίζεται ο χώρος. Αντίθετα επιμένουν να τον καθαρίζω εγώ....που έχω τα παράθυρα κλειστά....να μαζεύω τα σκουπίδια τους....χθες πάλι βρήκα σύριγγα και είναι η 2η φορά σε 2 μήνες!!

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

ο φωταγωγός όμως είναι κοινόχρηστος και προσβάσιμος από το παράθυρο του καθενός, ενώ ο χώρος μου είναι ιδιωτικός και δεν επιτρέπω σε κανέναν να τον μολύνει!

Να ρωτήσω κάτι όμως πανω σε αυτό; Τα παράθυρα των άλλων απο τα οποία είναι προσβάσιμος ο φωταγωγός δεν ανήκουν σε ιδιωτικούς χώρους;

Δηλαδή τα σπίτια των άλλων είναι λιγότερο ιδιωτικοί χώροι απ οτι το ιατρείο σας;

Βεβαίως το οτι πρόκειται για ιατρείο θα έπρεπε κατα την άποψή μου να ευαισθητοποιήσει τους γείτονές σας, δεν σημαίνει ομως αυτο οτι ο δικός σας χώρος είναι πιο ιδιωτικός απο των γειτόνων σας...

Edited by Barragan
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είσαι ο ιδιοκτήτης ΔΕΝ έχει κανείς το δικαίωμα να εισέλθει στον χώρο σου χωρίς την άδειά σου (ή ένταλμα). Συμφωνώ με τον Γιάννη. Από εκεί και πέρα, αφού θα πας πολεοδομία κάνε μία αίτηση για να σου δώσουν τα σχέδια. Να τα δει και η κυρία να πειστεί ότι δεν έκανες αλλαγές. Όχι ότι της πέφτει και λόγος για το τι αλλαγές έκανες στο σπίτι σου, αλλά λέμε.. Ένεκα της καλής πίστεως.. :)

 

Το πρόβλημα της τώρα δεν είναι οι αλλαγές που έκανα....και η ίδια έχει κάνει κάποια χρόνια πριν. Θεωρεί ότι αφού δεν τους αφήνω, έχω κλείσει τον φωταγωγό. Βέβαια το διαπίστωσε και η ίδια, ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο (πως θα μπορούσε άλλωστε).

Με την πολεοδομία υπάρχει θέμα. Τις εργασίες μου τις έκανα με μηχανικό φυσικά,αφού είχε ελέγξει τον χώρο και είχε κάνει την μελέτη του. Ομως όταν πρωτοπήγα να πάρω τα σχέδια, εκεί αποτυπωνόταν ένα δυάρι,αλλού το μπάνιο,αλλού η κουζίνα,αλλού το σαλόνι. Ο κύριος που έφτιαξε την πολυκατοικία 40 χρόνια πριν, άλλα σχέδια έδωσε στην πολεοδομία και τα δυαράκια με μετατροπές τα πούλησε για τριάρια.

Τώρα με αυτά που έκανα εγώ, το έφερα πιο κοντά στα παλιά σχέδια,αλλά φυσικά υπάρχει ακόμα απόκλιση. Μόνο στα τετραγωνικά ήταν σωστός!!

 

Να ρωτήσω κάτι όμως πανω σε αυτό; Τα παράθυρα των άλλων απο τα οποία είναι προσβάσιμος ο φωταγωγός δεν ανήκουν σε ιδιωτικούς χώρους;

Δηλαδή τα σπίτια των άλλων είναι λιγότερο ιδιωτικοί χώροι απ οτι το ιατρείο σας;

Βεβαίως το οτι πρόκειται για ιατρείο θα έπρεπε κατα την άποψή μου να ευαισθητοποιήσει τους γείτονές, σας δεν σημαίνει ομωςαυτο οτι ο δικός σας χώρος είναι πιο ιδιωτικός απο των γειτόνων σας...

 

Το ίδιο ιδιωτικοί είναι όλοι. Γι'αυτό τους εξήγησα ότι ο καθένας εφόσον έχει ζημιά, θα φροντίζει να έχει πρόσβαση από τον δικό του χώρο,αλλά δεν το δέχονται!! Θεωρούν ότι για όλες τις ζημιές θα πρέπει να μπαίνουν από το δικό μου παράθυρο.

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα απ οτι καταλαβα η ζημιά αυτή τη στιγμή δεν εχει εντοπιστεί απο που προέρχεται. Αρα για μια αυτοψία του φωταγωγού το λογικό είναι να περάσει ο μαστορας απο οπου είναι ευκολοτερη η προσβαση.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.