Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σφάλμα 34 σε SMA


ΝΙΚΟΣΤΡΙ

Recommended Posts

Μου βγάζει κωδικό βλάβης 34 (over load dc πάντα το μεσημέρι απο 13:00 εως 14:00) χωρίς να ισχύει, μετά από έλεγχο είδα ότι τα πανελα είναι ο.κ στις 2 στοιχειοσειρές (21 κ 22 των 230w πολί με VMP 29,8 ν) κ η οθόνη του SMA μου δείχνει 700ν κ 730ν για κάθε Στοιχειοσειρά και voc να μου κάνει(37v) δεν έπρεπε να μου το λέει

 

 

 

επίσης αρκετά συχνά την 13 κ πάλι χωρίς να ισχύει, η μεγίστη τάση δικτύου την είδα στα 243ν αλλά αυτό, δεν με προβληματίζει κ τόσο

Link to comment
Share on other sites

Η κλίση είναι 30 μοίρες το αζιμούθιο -12μοιρες τα πανελα trina TSM230W PC05

Νότια Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

...... κ η οθόνη του SMA μου δείχνει 700ν κ 730ν για κάθε Στοιχειοσειρά και voc να μου κάνει(37v) δεν έπρεπε να μου το λέει.....

 

δεν βλεπω κατι περιεργο σε αυτο που λες.

 

Ομως γιατι σου λελει overload? Τον tripower δεν εχεις?

Link to comment
Share on other sites

αν την ώρα που σου βγάζει το λάθος είναι εκτός ο Inverter τότε ΣΙΓΟΥΡΑ το μετρητικό μετράει OC και η τάση που βλέπει θα είναι πάνω απο 800V. Αν στα πανέλ είσαι σίγουρα ΟΚ τότε στο γνωστό τηλέφωνο της SMA

ta 243V AC δεν θα επρεπε να είναι πρόβλημα, θα σου πρότεινα την ώρα που δουλευει να μπείς μέσω bluetooth και να βλέπεις spot values σε AC & DC απο το Sunny Explorer Μπορεί άλλο να μετράς με το πολύμετρο και άλλο να βλέπουν τα μετρητικά του inverter οπότε να θέλει άλλαγμα, δεν θα είναι και ο πρώτος :)

Link to comment
Share on other sites

αύριο το απόγευμα θα μπω με grid guard για να τραβήξω όσα δεδομένα μπορώ, αλλά όταν βγάζει 34 σημαίνει ότι τον προλαβαίνεις δεν τον προλαβαίνεις τον αντιστροφέα πριν κάνει μπουμ από υψηλή τάση dc.

Πάντως, πρώτα βγάζει 34 και μετά καπάκι στα 1-2 min την 13, οι 2 κωδικοί ξέρω ότι δεν συνδέονται μεταξύ τους αφού ο sma δεν κόβει από υψηλή τάση dc

Ναι maneni το tripower έχω (όχι εγώ ο πελάτης)

Υποψιάζομαι ότι θέλει αλλαγή , θα τα δω όλα αυτά με την SMA αύριο το απόγευμα κ θα σασ ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.