Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είδος συστήματος θέρμανσης-ΖΝΧ


lenaki85

Recommended Posts

Σε ενεργειακή επιθεώρηση μονοκατοικίας συνάντησα σύστημα θέρμανσης που ήταν ως εξής:

 

Στο μπαλκόνια σε ενα χώρο 40Χ50 περίπου, υπήρχε boiler (όχι όπως τα γνωστά κυλινδρικά, αλλά κατακόρυφο περίπου ορθογώνιο) το οποιο από όσο είδα τροφοδοτούνταν από ρεύμα διότι δίπλα είχε και μπρίζα. Σας επισυνάπτω όλες τις φωτογραφίες που τράβηξα. Σωληνώσεις υπάρχουν κανονικά που πηγαίνουν στα εσωτερικά σώματα καλοριφέρ. Υπάρχει και καμινάδα στο σπίτι ή οποία είναι από αυτό το boiler. Η ιδιοκτήτρια μου είπε ότι δεν ξέρει από που προέρχεται το ζεστό νερό στο σπίτι (και όμως δεν ήξερε) απλά έλεγξα αν υπάρχει κάποιο πατάρι με τα κλασσσικά boiler και δεν υπήρχε. Το "καλοριφέρ" πάντως το ρυθμίζανε από ένα θερμοστάτη που έιχε το σπίτι πάνω στον οποίο είχε και επιλογ'η για να ζεστάνεις το νερό. Σας επισυνάπτω φωτογραφία. Δεν το έχω ξανασυναντήσει αυτό το σύστημα και θα ήθέλα την βοήθειά σας παρακαλώ. Περί τίνος πρόκειται ? Ισχύ δεν έγραφε πουθενά και φυσικά ούτε βαθμό απόδοσης. post-9582-0-75003000-1350488332_thumb.jpgpost-9582-0-97171500-1350488420_thumb.jpgpost-9582-0-03243300-1350488491_thumb.jpgpost-9582-0-21091100-1350488522_thumb.jpgpost-9582-0-96975600-1350488570_thumb.jpgpost-9582-0-96047500-1350488623_thumb.jpgpost-9582-0-33349800-1350488665_thumb.jpgpost-9582-0-87518800-1350488692_thumb.jpg

Edited by lenaki85
Link to comment
Share on other sites

Ταϊβανέζικος λέβητας πετρελαίου. Το ότι έχει τη δυνατότητα και για παραγωγή ΖΝΧ φαίνεται και στον πίνακα ελέγχου (τελευταία φωτο). Τώρα αν έχει θερμαντήρα αποθήκευσης ή ταχυθερμαντήρα, δεν γνωρίζω. Αν έχει αποθήκευσης, συνήθως φαίνεται σαν ένας έξτρα όγκος. Δεν μπορούσες να ανοίξεις από κάπου τη μονάδα; Πάντως θα πρέπει να βλέπεις και άλλες δύο σωλήνες (μια για το κρύο νερό χρήσης και μια για το ζεστό). Τύπο μοντέλου δεν γράφει πουθενά; Στο φινάλε, ας καλέσει συντηρητή.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα αυτό

 

http://www.mgavrielatos.gr/Kiturami.htm

 

Έχω την αίσθηση ότι πρόκειται περί αυτού του συστήματος, απλά άλλης εταιρείας. Στον συντηρητή του συγκεκριμένου τηλεφώνησα εγώ αλλα δεν είχε ιδέα για φύλλο συντήρησης..Ουτε καν τι είναι..μου ειπε ότι απλα θα πάει να τον συντηρήσει όπως κάθε χρόνο...Το έχω ξαναναφέρει και ισως γίνομαι κουραστική, αλλά εδω στην επαρχία και εγω αλλά και άλλοι συνάδελφοι αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα ότι κανένας συντηρητης δεν εχει φυλλο ελεγχου και δεν γνωρίζει καν περι τινος πρόκειται....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είναι συντηρητές. Υδραυλικοί είναι που κάνουν αρπακτές. Ούτε φύλλα ούτε αποδείξεις...

 

Μπες στο http://www.kafstires.gr/ και επικοινώνησε εν ανάγκη μαζί τους για να σου πούνε που θα βρεις κανονικούς τεχνίτες καυστήρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είναι συντηρητές. Υδραυλικοί είναι που κάνουν αρπακτές. Ούτε φύλλα ούτε αποδείξεις...

 

Μπες στο http://www.kafstires.gr/ και επικοινώνησε εν ανάγκη μαζί τους για να σου πούνε που θα βρεις κανονικούς τεχνίτες καυστήρα.

hkamp δεν είναι μόνο οι υδραυλικοί που κάνουν αρπαχτές αλλά και οι αδειούχοι συντηρητές λεβήτων... στις πρώτες επιθεωρήσεις, μου έτυχε να είναι συντηρητής ένας απο τους δύο το πολύ τρείς αδειούχους συντηρητές λεβήτων της περιοχής μου και όταν του είπε ο ιδιοκτήτης πως ο ενεργ. επιθ. του ζήτησε φύλλο ελέγχου η απάντησή του ήταν : πρώτη φορά μου το ζητάνε αυτό !!! Και δεν φτάνει αυτό πείρε και από τον ιδιοκτήτη 60 € για να θεωρήση το φύλλο ελέγχου στον σύνδεσμο συντηρητών και φυσικά από τα απότελέσματα του φύλλου ελέγχου διαπίστωσα πως δεν υπήρχε περίπτωση να είχε κάνει μέτρηση!!!΄Ηταν τόσο ασχετος που ούτε τις επιτρεπόμενες τιμές δεν έλαβε υπόψη! Είναι αυτό που λέμε : να κλέβεις ξέρεις?... ξέρω... να κρύβεσαι ξέρεις? ... Οχι !!! :smile:

Edited by spiliosa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.