Μετάβαση στο περιεχόμενο

lemonita

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας,

 

η ερώτηση που έχω είναι ναι μεν συγκεκριμένη για το Sofistik, ωστόσο, ίσως θα μπορούσε να βοηθήσει και κάποιος χωρίς συγκεκριμένες γνώσεις πάνω στο πρόγραμμα αλλά με εμπειρία πάνω στο αντικείμενο, ίσως έχοντας δουλέψει κάτι παρόμοιο σε άλλο λογισμικό.

 

Έχω ένα τρισδιάστατο μοντέλο υφιστάμενου πενταώροφου κτιρίου. Οι δοκοί και τα υποστηλώματα είναι προσομειωμένα με γραμμικά στοιχεία (BEAM elements), τα οποία υπολογίζονται από το πρόγραμμα αποκλειστικά για γραμμικό νόμο υλικό. Επιφανεικά στοιχεία, με δυνατότητα ανελαστικής ανάλυσης (QUAD elements) χρησιμοποιήθηκαν για τη μοντελοποίηση των τοιχίων οπλισμένου σκυροδέματος. Η πλάκα φατνωμάτων κάθε ορόφου δεν μοντελοποιήθηκε, παρά μόνο οι δοκοί των φατνωμάτων και η πλάκα θεωρήθηκε ως επιφανειακό φορτίο βαρύτητας.

 

Στόχος μου είναι να κάνω ανελαστική ανάλυση χρονοϊστορίας, με τεχνητά επιταχυνσιογραφήματα που παρήχθησαν στο Sofistik βασιμένα πάνω στο ελαστικό φάσμα απόκρισης του ΕΚ8, για α αξιολογήσω τη συεισμική συμπεριφορά του κτιρίου.

 

Το πρόβλημα είναι η μοντελοποίηση της ανελαστικής συμπεριφοράς των δοκών και υποστηλωμάτων. Έχοντας μιλήσει (ανεπίσημα, καθώς το πιστοποιητικό που έχω δεν δικαιολογεί υποστήριξη) με την υποστήριξη του Sofistik μου είπαν πως μπορώ να χρησιμοποιήσω ελατήρια (SPRI elements) με ανελαστικό νόμο υλικού (σχέσεις δυνάμεων-μετατοπίσεων και ροπών-στροφών) προκειμένου να μοντελοποιήσω την ανελαστική συμπεριφορά στον κόμβο.

 

Έχω ορίσει λοιπόν διγραμμικούς νόμους  υπολογίζοντας τη μέγιστη δύναμη και την αντίστοιχη δυσκαμψία κάθε στοιχείου βασιμένος στα στοιχεία που έχω για τους ολισμούς και τη γεωμετρία κάθε διατομής.

 

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως θα πρέπει να τοποθετηθούν τα ελατήρια για 5 βαθμούς ελευθερίας (3 μετακινήσεις και 2 στροφές καθώς τη στρέψη κάθε στοιχείου την δεσμεύω); Θα πρέπει να ενώσω ανά 2 τα στοιχεία που συντρέχουν σε κάθε κόμβο με 5 ελατήρια, ή κάθε στοιχείο με τον κόμβο με 5 ελατήρια;

Έχω επισυνάψει μια φωτογραφία που δείχνει έναν κόμβο όπου συντρέχουν 2 στύλοι (C1, C2) και 4 δοκοί (B1, B2, B3, B4).

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ τη βοήθειά σας και θα ήθελα να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη αν κάποιες ορολογίες που χρησιμοποίησα είναι λάθος, άλλα είμαι χρόναι στο εξωτερικό και δυστυχώς έχω εξοικειωθεί με τους αγγλικούς όρους παρά τους ελληνικούς.

post-7821-0-50330400-1413374063.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Γεια σας!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με τον Teddy πώς εισάγουμε το σεισμό και το σεισμικό συνδυασμό G+ψ2Q+E.

Συγκεκριμένα, ορίζω τις μάζες στο prog ase, τα φάσματα στο prog sofiload, τρέχω τo prog dyna για τα παραπάνω δυο φορτία (φάσματα) και έπειτα το prog maxima. Για τον παραπάνω συνδυασμό όμως αρκεί η εντολή COMB 10 EXTR EARQ; Γιατί ουσιαστικά είναι 8 συνδυασμοί (+-Εχ +- 0,30Εy,+-0,30Εχ +- Εy ). Τους τρέχει το πρόγραμμα και μου δίνει τα δυσμενέστερα αποτελέσματα ή πρέπει εγώ να τους ορίζω κάπως;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.