Μετάβαση στο περιεχόμενο

lemonita

Recommended Posts

Ναι iovo, αυτό το ξέρω. Το πρόβλημα είναι ότι οι φορτίσεις LC όπου μπορούν να μετατραπούν σε μάζες με το mass -LC, είναι επικόμβιες. Δηλαδή μόνο nodal loads μετατρέπονται σε αντίστοιχες μάζες στους κόμβους με αυτή την εντολή.

 

Αν έχεις ello (γραμμικό φορτίο σε δοκό ή κατανεμημένο σε πεπερασμένα) δεν μπορεί να το κάνει...Υπάρχει κάτι πέρα από το να μετατρέψουμε αυτά το φορτία "με το χέρι" σε nodal loads;

 

Xαρακτηριστικά αναφέρει:

 

MASS can be used also to import nodal loads from the database as masses to

DYNA. The negative load case number must be input for NO here.

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως όλα τα φορτία μεταβάλλονται σε επικόμβια.

Όταν λέμε γραμμικό εννοείται ένα φορτίο που μετατρέπεται σε επικόμβια, στους κόμβους διαμέρισης του στοιχείου. Αυτό είναι βασικό σε όλα τα προγράμματα fem.

Δες και το manual του sofiload να καταλάβεις.

Επομένως όταν λέει nodal loads δεν εννοεί αυτά που έβαλες εσύ σε κόμβους κατσκευαστικούς, αλλά την κατανομή οποιυδήποτε φορτίου στους κόμβους διαμέρισης που έχει κάνει

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ... αλλά όταν βάζω άλλο φορτίο και όχι επικόμβιο., βγάζει μήνυμα

 

improper type of load

 

όταν του ζητάω να υπολογίσει μάζες. Περισσότερα τη Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που είπα δεν ήταν φιλοσοφικό διαβάζοντας μόνο το manual, είναι κάτι που το κάνω σε όλες μου τις μελέτες και που το κάνει και η Sofistik Hellas και που σίγουρα δουλεύει.

Άρα το πρόβλημα που σου βγάζει, που προφανώς στο βγάζει, μην το ψάχνεις σε αυτό τον δρόμο, αλλού είναι το θέμα.

Ενδεχομένως στον τύπο στοιχείων, ή αν η φόρτιση είναι element load και όχι free load, η κάτι τέτοιο, και όχι ότι το mass παίρνει μόνο σημειακά φορτία.

Link to comment
Share on other sites

mantzaras προφανώς και δεν ήταν κάτι φιλοσοφικό αυτό που είπες. Η ανάλυση πεπερασμένων γίνεται με επικόμβια φορτία και μόνο.

 

Ρώτησα και τη Sofistik και μου είπες αυτό ακριβώς που μου λες κι εσύ (και είναι το λογικό). Θυμάμαι ότι έδινα ello (element load) και μου έβγαζε το παραπάνω μήνυμα. Θα το ξαναδώ τη Δευτέρα και θα σου πω νεότερα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες υπήρχε τελικά κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο HASP που είχα και σε συνδυασμό με εκείνο το nodal loads παρασύρθηκα....σόρυ και ευχαριστώ για τη βοήθεια. Όλα καλά τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.