Μετάβαση στο περιεχόμενο

lemonita

Recommended Posts

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως βγάζει οπλισμό για ροπές εντός του επιπέδου? .

 

Καλή ερώτηση να ψαχτούμε όλοι...εγώ πάντως χρησιμοποιώ γραμμικό στοιχείο.

 

Αλήθεια triumph με τις τχηματικές εκκεντρότητες στον σεισμό τι κάνεις? Βάζεις τις ροπές με το χέρι?

 

Επίσης έχω μια άλλη ερώτηση. Επειδή είμαι ακόμα νέος σχετικά χρήστης του sofistik, χρησιμοποιώ ακόμα περισσότερο το γραφικό περιβάλλον εισαγωγής φορέα (sofiplus + ssd). Σε έναν επίπεδο φορέα που έχω (έλεγχο πλάκας για κατακόρυφα) χρησιμοποιώ τον combination manager (sofiload) για να βγάλω την φόρτιση 1.35g+1.5q επειδή έχω και άλλες φορτίσεις χρησιμοποιώ και την superposition (maxima) για να βγάλω περιβάλλουσες. Δημιουργώντας τον ιδιο συνδυασμό μέσα απο το Define superposition παρουσιάζεται το εξής:

 

Ας πούμε ότι σε μια δοκό έχουμε ροπές ακρο - μέση - άκρο

αντίστοιχα -70 100 -80 ΚΝm για

την συνδυασμένη φόρτιση (sofiload) 1.35g+1.5q

τότε για την αντίστοιχη φόρτιση από το maxima παίρνω

 

maxMY-beam forces αντίστοιχα -50KNm 100KNm -60KNm

minMY-beam forces αντίστοιχα -70KNm 80KNm -60KNm

 

Δηλαδή δεν παρουσιάζονται ταυτόχρονα οι ακραίες τιμές. Μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Iovo δεν μπορώ να σε βοηθήσω για φορτίσεις, περιβάλλουσες, εκκεντρότητες από ΕΑΚ κλπ., γιατί είμαι κ εγώ νέος χρήστης κ το μόνο με το οποίο ασχολούμαι είναι η μόρφωση του φορέα στον ελάχιστο χρόνο που έχω για να ασχοληθώ με το πρόγραμμα. Eπίσης φορέα εισάγω μόνο μέσω editor.

 

Πάντως επιμένω ότι δεν καταλαβαίνω πως βγάζει οπλισμό από ροπή mz στα επιφανειακά. Μου φαίνεται αδύνατο. Ίσως γνωρίζει ο mkalliou.

 

Όσο για τις ροπές που λες, έχει μια λογική αυτό που βγάζει, αν εννοεί maxMY τις ροπές που είναι θετικές κ όχι αυτές που κατ' απόλυτη τιμή είναι max. Με αυτή τη λογική το -50 είναι "θετικότερο" του -70. Αντιστοίχως για τις minMY. Υποθέτω βέβαια...

 

Ίσως κάποιο άλλο μέλος τα ξέρει καλύτερα. Νομίζω ο mantzaras θα ξέρει κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δεις το erg με echo full full.

Γράφει αναλυτικά απο ποιες φορτίσεις και με ποιους συντελεστές παράγονται τα max/min των στοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι σε μια δοκό έχουμε ροπές ακρο - μέση - άκρο

αντίστοιχα -70 100 -80 ΚΝm για

την συνδυασμένη φόρτιση (sofiload) 1.35g+1.5q

τότε για την αντίστοιχη φόρτιση από το maxima παίρνω

 

maxMY-beam forces αντίστοιχα -50KNm 100KNm -60KNm

minMY-beam forces αντίστοιχα -70KNm 80KNm -60KNm

 

Δηλαδή δεν παρουσιάζονται ταυτόχρονα οι ακραίες τιμές. Μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος?

 

Απαντάω πρώτα σε αυτή.

 

Μπορεί να παρουσιάζονται από την ίδια φόρτιση, αλλα η περιβάλουσα που βγάζει είναι άλλο πράγμα.

Το maxima κάνει περιβάλλουσα. Δηλαδή σε κάθε σημείο υπολογίζει ποιος συνδυασμός σου δίνει το μέγιστο-ελάχιστο, που ο συνδυασμός αυτός μπορεί να έιναι άλλος από αυτόν του διπλανού σημείου.

Και για αυτό σωστά σου βγάζει στην μία τα μέγιστα και στην άλλη τα ελάχιστα.

Ο συνδυασμός δεν είναι 1,35g+1,5q, αλλά είναι {1,35 ή 1,00}g + {1,5 ή 0}q. Άν εσύ όλα τα μόνιμα τα είχες στην ίδια φόρτιση και όλα τα κινητά επίσης στην ίδια θα έβγαινε αυτό που λές. Άν όμως έχεις πολλές φορτίσεις με χαρακτηρισμό g και πολλές με χαρακτηρισμό q, τότε για κάθε σημείο πάει και διαβάζει τι θές, ελέγχει κάθε φόρτιση πως συνεισφέρει στο μέγιστο ή ελάχιστο και αναλόγως του βάζει συντελεστή.

Η επαλληλία που θες εσύ γίνεται με non linear combination ή με αρχείο με κλασσικές μεθόδους και όχι από το maxima.

 

Όσον αφορά τα επιφανειακά πεπερασμένα δεν είναι πεπερασμένα πλακών, άμα θες βάζεις ταυτόχρονη χρήση εξισώσεων πλακών και δίσκων, οπότε λειτουργεί περίφημα για προσομοίωση τοιχείου, και καμπτική λειτουργία κατά κύρια και δευτερεύουσα διεύθυνση.

Για οπλισμό αυτό που βγάζει ουσιαστικά είναι τάσεις ανά διευθύνση, ο οπλισμός υπολογίζεται βάση μετασχηματισμού των τάσεων στις διευθύνσεις οπλισμών που θες, και έτσι οπλίζει πλάκες.

 

Τα τοιχεία αν τα προσομοιώσεις με πεπερασμένα προφανώς και δεν σου οπλίζει όπως θέλει ο ΕΚΩΣ γιατί πολύ απλά δεν το αντιλαμβάνεται ως τοιχείο. Τώρα λένε ότι αναπτύζουν εξωτερική ρουτίνα που θα του ορίζεις κάποια πεπερασμένα ως τοιχείο, θα ολοκληρώνει τάσει στα άκρα για να βγάζει ροπές και να οπλίζει ως τοιχείο. Αλλά τοιχείο μέχρι στιγμής μπορείς με γραμμικό στοιχείο. Η όπλιση θα γίνει βάση των απαιτήσεων που εσύ καθορίζεις στο aqua.

 

Τα εξάεδρα για το πέδιλο που λες δεν κατάλαβα και πολύ. Αν εννοείς ότι με ένα εξάεδρο προσομοιώνεις το ένα φτερό του πεδίλου και με άλλο ένα το απέναντι αυτό είναι ψιλολάθος και δεν θα πάρεις σημαντικά αποτελέσματα. Άμα όμως την μία πλευρά του πεδίλου την διαμερίσεις και πάρεις τάσεις στην κάτω παρεία, τότε μπορείς να υπολογίσεις και οπλισμό

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε mantzaras. Εμένα δεν με ενδιαφέρει να οπλίσω τοιχείο όπως ο ΕΚΩΣ. Με ενδιαφέρει σε τοιχείο 25/150 να μου βγάζεi οπλισμό κατά το πάχος του στοιχείου, δηλ. το 25. Αφού λες ότι το κάνει θα το κοιτάξω στα manual καλύτερα (θυμάσαι σε ποιό?).

 

Άλλωστε μπορούμε κι αλλιώς να προσομοιώσουμε τοιχείο, σύμφωνα με ΕΚΩΣ. Αφού ο ΕΚΩΣ θέλει κρυφουποστυλώματα, έστω 25/37,5, μπορώ να δώσω 2 ραβδωτούς στύλους 25/37,5 κ μεταξύ τους να παρεμβάλω πεπερασμένα για τον κορμό του τοιχείου. Οπότε θα έχω ό,τι θέλει ο ΕΚΩΣ.

 

edit: Για τα πέδιλα δεν λέω ένα bric. Εννοώ δίκτυο από 6εδρικά, δηλ. qube.

Link to comment
Share on other sites

@Triumph

Με πρόλαβε ο mantzaras. Έτσι όπως τα λέει είναι. Δε χρησιμοποιείς στοιχεία πλάκας αλλά κελύφους. Υπολογίζει λοιπόν το πρόγραμμα τις τάσεις και με βάση αυτές υπολογίζει τον απαιτούμενο οπλισμό ανά τρέχων μέτρο και διεύθυνση. (αυτό εννοείς ή ψάχνεις τις σχέσεις; )

 

Για τη μοντελοποίηση αυτή που αναφέρεις, συδνυασμό γραμμικών και επιφανειακών, πως εξασφαλίσεις ότι τη ροπή θα την παραλάβουν μόνο τα κρυφοϋποστυλώματα και ότι τα επιφανειακά δε θα πάρουν μέρος της ροπής αυτής;

 

@mantzaras

Αυτό για την ολοκλήρωση μου το είχαν πει κι εμένα περίπου το 2005... Δεν υπάρχει όμως αυτό το module για ΕΑΚ ΕΚΩΣ όπου κάνει ουσιαστικά αυτή τη δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

@Triumph

Με πρόλαβε ο mantzaras. Έτσι όπως τα λέει είναι. Δε χρησιμοποιείς στοιχεία πλάκας αλλά κελύφους. Υπολογίζει λοιπόν το πρόγραμμα τις τάσεις και με βάση αυτές υπολογίζει τον απαιτούμενο οπλισμό ανά τρέχων μέτρο και διεύθυνση. (αυτό εννοείς ή ψάχνεις τις σχέσεις; )

 

Για τη μοντελοποίηση αυτή που αναφέρεις, συδνυασμό γραμμικών και επιφανειακών, πως εξασφαλίσεις ότι τη ροπή θα την παραλάβουν μόνο τα κρυφοϋποστυλώματα και ότι τα επιφανειακά δε θα πάρουν μέρος της ροπής αυτής;

 

 

Δεν ψάχνω απαραίτητα τις σχέσεις. Ο οπλισμός με νοιάζει πιο πολύ αλλά κ τις σχέσεις να είχα δεν θα με χάλαγε να τις δω. Ευχαριστώ κ τους 2.

 

Μα δεν θέλω την ροπή να την πάρουν μόνο τα κρυφουποστυλώματα. Θέλω να ξέρω τι πραγματικά ζητάει ένα κρυφουποστύλωμα συνδεόμενο μονολιθικά με το τοιχείο κ το άλλο κρυφουποστύλωμα. Κ από κει κ πέρα τον οπλισμό τον προσαρμόζω σύμφωνα με τον ΕΚΩΣ, εσχάρα κ οπλισμό στύλου δηλ. Δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια αλλά πιστεύω ότι κάτι μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

@mantzaras: Σε ευχαριστώ για την επεξήγηση. Υπάρχει όμως η δυνατότητα να περιλάβεις στο maxima φόρτιση που προκύπτει από Analysis of combined loadcases, γιατί ενώ δημιουργώ τους συνδυασμούς σχεδιασμού (πχ 1.35g+1.5q) δεν εμφανίζονται στην φόρμα του maxima (στα loadcases) , μήπως αυτό γίνεται μόνο από teddy?

@mkalliou: Ναι υπάρχει το module για ΕΑΚ ΕΚΩΣ, sofisect και sofikan στην ουσία το πρώτο προετοιμάζει διατομές με βάση τον ΕΚΩΣ - ΕΑΚ για το AQUA.

Link to comment
Share on other sites

@iovo: αυτό που θες γίνεται, να χρησιμοποιήσεις αποτελέσματα ενός maxima σε άλλο. Αλλά πρέπει να τρέξεις το 1ο maxima, να δημιουργηθούν τα αποτελέσματα, και μετά να κάνεις το επόμενο. Αυτά για δημιουργία μέσω ssd. Με teddy θα πρεπει να είναι διαφορετικά teddy.

Προσοχή όμως γιατί αποτέλεσμα maxima δεν είναι φόρτιση αλλά περιβάλλουσα.

 

Τώρα όσον αφορά αυτό που έλεγα με ολοκλήρωση είναι άλλο από αυτό που λες. Με sofisect και sofikan υλοποιεί τοιχώματα με γραμμικά, αυτό που είπα και ρωτάει και η mkalliou είναι να αναγνωρίζει μέσω sofikan από μοντέλο τοιχεία που έχεις δώσει με επιφανειακά πεπερασμένα. Αυτό ακόμα και αυτή την στιγμή που βγάλαν καινούργια έκδοση sofikan δεν το έχουν κάνει. Αλλά λένε ότι είναι το επόμενο βήμα

Link to comment
Share on other sites

να χρησιμοποιήσεις αποτελέσματα ενός maxima σε άλλο.

 

Δεν εννοώ αυτό αλλά να χρησιμοποιήσω τα αποτελέσματα από μια LC με Analysis of Combined Loadcases στο Μaxima

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.